2 nov 2021

Funktionshinder

Nu stoppas utbetalningar till oseriösa assistansbolag

För de bolag som idag saknar tillstånd från IVO stoppas utbetalningarna omedelbart. Pressfoto: Försäkringskassan.
För de bolag som idag saknar tillstånd från IVO stoppas utbetalningarna omedelbart. Pressfoto: Försäkringskassan.

Problemen med brottsliga och oseriösa aktörer har funnits en längre tid i assistansbranschen. Nu stoppas utbetalningar till assistentbolag utan tillstånd genom en ny lagändring.

Socionomen

2 nov 2021

2 nov 2021

Från och med 1 november kan Försäkringskassan och kommuner stoppa utbetalning för personlig assistans som utförts av en anordnare som saknar tillstånd från IVO. För de bolag som idag saknar tillstånd från IVO stoppas utbetalningarna omedelbart.

Detta är möjligt genom en ny lagändring som  innebär att det inte längre blir tillåtet att köpa assistans av en privat assistansanordnare som saknar tillstånd från Inspektionen för vård och omsorg (IVO) att bedriva verksamhet med personlig assistans.

Försäkringskassan menar att regeländringarna innebär en trygghet för enskilda assistansanvändare eftersom de i fortsättningen inte riskerar att hamna i händerna på oseriösa assistansanordnare.

Lagändringen innebär också en utökad skyldighet för Försäkringskassan och kommuner att anmäla till IVO. Samtidigt har IVO en skyldighet att informera kommuner och Försäkringskassan när tillstånd återkallas.

En generell tidsfrist finns inskriven i lagen som ger en assistansberättigad rimlig tid att byta anordnare efter ett tillstånd återkallats. Den kallas tvåveckorsfristen och innebär att ersättning kan betalas ut för assistans som utförs två veckor efter den dag som den assistansberättigade underrättades om att tillståndet har återkallats.

Socionomen

2 nov 2021

2 nov 2021

Läs mer

Aktuellt
12 maj 2026

”Skolfrånvaro kräver tvärprofessionellt arbete”

Olika professioner kan ha olika bild av elevers skolfrånvaro, men d...

Porträtt
10 maj 2026

Praktikplatsen som ledde till drömjobbet

Att få jobb kan vara tufft för någon med intellektuell funktionsned...

Debatt
8 maj 2026

”Tidiga beslut om vårdnadsöverflyttning riskerar att bli felaktiga”

Barnets bästa kräver fortsatt försiktighet med vårdnadsöverflyttnin...

Läs även

Aktuellt
12 maj 2026

”Skolfrånvaro kräver tvärprofessionellt arbete”

Olika professioner kan ha olika bild av elevers skolfrånvaro, men d...

Aktuellt
6 maj 2026

Beslut om barn i fängelse fattat – kritiker varnar för brist på utbildning

På onsdagen klubbades beslutet om fängelse för barn igenom. Under r...

Aktuellt
4 maj 2026

Regeringen vill organisera om beroendevården

Ansvaret för beroendevården ska flyttas till regionerna. Det är inn...

Aktuellt
30 apr 2026

101-åriga författaren: ”Vänskap kan vara gränslös”

En vänskap långt över generationsgränsen. I boken Relationer skildr...

Aktuellt
29 apr 2026

Spetsutbildning för socionomer startas i Örebro

En ny specialistutbildning för socionomer startas på Örebro univers...

Aktuellt
23 apr 2026

Filmtips: Berättelser om att hitta vägen framåt

Tre aktuella filmtips där människor på olika sätt måste överkomma s...

Missa inget!

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och håll dig uppdaterad om aktuellt från Socionomen.