Tidigt förebyggande arbete mot gängkriminalitet efterlystes i Umeå

För varje krona som går till polisen borde tio kronor gå till skola, förskola och socialtjänst. Det slog kommunpolis Mats Bäckström fast i tisdagens panelsamtal om hur unga i Umeå ska hållas borta från kriminella gäng.

Annika Sjöberg

Reporter

12 mar 2025

Annika Clemens

Reporter

12 mar 2025

12 mar 2025

När en panel bestående av experter och politiker möttes i Umeå på tisdagskvällen var temat hur unga ska hållas borta från kriminella gäng. Panelen konstaterade att Umeå hittills inte haft lika stora problem med unga som dras in i grov kriminalitet som många andra svenska städer av ungefär samma storlek.

Det geografiska läget har skyddat, liksom det faktum att staden inte har utsatta områden på samma sätt som andra storstäder, och till  viss del har även universitetet varit en skyddsfaktor.

Samtidigt syns flera oroande tecken på att situationen håller på att förändras.

Caroline Bergh, skolkurator på Maja Beskow-skolan, berättade att hon ser hur många elever inte klarar sig igenom skolan.

– Vi har inte en skola för alla. Många med NPF-diagnoser klarar sig inte i dagens skola.

LÄS OCKSÅ >>> Så jobbar Uppsala med unga avhoppare

För att förhindra en negativ utveckling efterlystes mer  samverkan mellan olika delar av samhället. Socialtjänsten behöver hjälp att nå ut till familjer som de i dag inte når, berättade Annelie Lindberg, som arbetar i första linjen inom socialtjänsten och även är förtroendevald för Akademikerförbundet SSR.

Paneldeltagarna lyfte flera olika varningstecken och utmaningar för framtiden. Cecilia Ravry, utvecklingsstrateg för brottsförebyggande arbetet i Umeå kommun, tog upp svårigheten med sociala medier, där rekryteringen till kriminella gäng ofta äger rum.

– Jag har inte svaret på hur vi ska hantera det, men vi måste börja prata om det.

Igor Hell, Mats Bäckström, Annelie Lindberg, Linda Arnell, Caroline Bergh och Cecilia Ravry.

Linda Arnell, forskare vid institutionen för socialt arbete vid Umeå universitet, fick medhåll från övriga i panelen när hon efterlyste politiker som  tittar mer på forskningen.

– Hårdare straff har inte en förebyggande effekt, det är en kortsiktig lösning som inte hjälper.

LÄS OCKSÅ >>> Vem blir kriminell? – Att välja rätt i det förebyggande arbetet

Igor Hell (M), ledamot i individ- och familjenämnden, var på grund av sjukdom ensam representant för Umeås politiker. Han konstaterade att det har gått bra för Umeå ekonomiskt och att kommunen för ett par år sedan gjorde ett stort överskott. Ändå har individ- och familjenämnden röda siffror sedan flera år tillbaka, bland annat på grund av högre kostnader för placeringar på HVB-hem. De har inte nödvändigtvis blivit fler, utan snarare dyrare.

Hur det ska gå med de krav som ställs när nya socialtjänstlagen träder i kraft i sommar är också ovisst.

– Jag har lyft att lagen innebär att det förebyggande arbetet ska bedrivas av hela kommunen, inte bara socialtjänsten,  men jag tror inte att alla har förstått det.

Panelsamtalet arrangerades av tidningarna Akademikern och Socionomen i samarbete med Akademikerförbundet SSR.

Annika Sjöberg

Reporter

12 mar 2025

Annika Clemens

Reporter

12 mar 2025

12 mar 2025

Läs mer

Aktuellt
25 mar 2026

Grova förolämpningar på mejl ledde till åtal

Otrevliga mejl ledde till det första åtalet om förolämpning mot soc...

Aktuellt
24 mar 2026

Närmare hundra anmälningar – bara ett åtal

✓ Karta: Så många anmälningar har gjorts i varje region. ✓ Vad räkn...

Aktuellt
23 mar 2026

Boktips: Livet med diagnos och svensk integrationspolitik

I boken Imorgon ska jag vara som alla andra möter man reflektioner...

Läs även

Aktuellt
25 mar 2026

Grova förolämpningar på mejl ledde till åtal

Otrevliga mejl ledde till det första åtalet om förolämpning mot soc...

Aktuellt
24 mar 2026

Närmare hundra anmälningar – bara ett åtal

✓ Karta: Så många anmälningar har gjorts i varje region. ✓ Vad räkn...

Aktuellt
23 mar 2026

Boktips: Livet med diagnos och svensk integrationspolitik

I boken Imorgon ska jag vara som alla andra möter man reflektioner...

Aktuellt
23 mar 2026

Hög omsättning på personal blir en ond spiral

Förtvivlade medarbetare, stora mängder vikarier och enda möjlighete...

Aktuellt
23 mar 2026

Patienter vittnar om övergrepp i psykiatrin

Strukturella brister i psykiatrin skadar patienterna, varnar föreni...

Aktuellt
18 mar 2026

”Professionen får berätta om sin verklighet”

I boken Lyckade ärenden i socialtjänsten berättar 24 socionomer om ...

Missa inget!

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och håll dig uppdaterad om aktuellt från Socionomen.