16 feb 2022

Arbetsliv Arbetsmiljö

Fler kvinnor än män vill fortsatt arbeta hemifrån

Hemarbete kan leda till att kvinnor exempelvis missar möjligheter till kompetensutveckling. Foto: Anna Syla
Hemarbete kan leda till att kvinnor exempelvis missar möjligheter till kompetensutveckling. Foto: Anna Syla

Flexibelt arbetsliv eller kvinnofälla? Enligt en färsk undersökning vill fler kvinnor än män fortsätta att arbeta hemifrån efter pandemin.

Socionomen

16 feb 2022

16 feb 2022

Fackförbundet Akavia har genomfört en medlemsundersökning och tittat på fördelningen mellan män och kvinnor i förhållande till inställning och vilja att arbeta hemifrån eller på jobbet. I undersökningen uppger 63 procent av kvinnorna och 58 procent av männen att de önskar arbeta hemifrån 2–3 dagar per vecka. Vidare anser fler kvinnor än män att de har blivit mer effektiva.

– Vi måste se till att det inte blir en kvinnofälla. Jag ser också stora möjligheter med ett flexibelt arbetsliv då det blir lättare att kombinera jobb och familjeliv. Men vi måste vara uppmärksamma så att det inte innebär att kvinnor arbetar mindre och får mindre möjligheter till kompetensutveckling, säger Eva Nordmark (S), arbetsmarknads- och jämställdhetsminister, i ett pressmeddelande.

Siffror från undersökningen:

  • 38 procent av kvinnorna uppger att de utför mest hushållsarbete.
  • 57 procent av kvinnor och 46 procent av männen tycker att de har blivit mer effektiva.
  • Hushållsarbetet verkar öka för kvinnorna när de arbetar mer hemifrån: 22 procent av kvinnorna som arbetar mer hemifrån än sin partner uppger att hushållsarbetet har blivit mindre lika fördelat.
  • Chefer som är män förväntar sig att medarbetarna ska arbete mer från kontoret: 28 procent av chefer som är kvinnor och 39 procent av män som är chefer vill att medarbetarna ska arbeta mest från kontoret efter pandemin.

Undersökningen grundar sig på två enkäter, den första skickades ut i juni 2021 och den andra i september 2021. Enkäten från juni: 4 299 personer besvarade enkäten vilket innebär en svarsfrekvens på 42 procent. Enkäten från september: 3 692 personer besvarade denna enkät vilket innebär en svarsfrekvens på 38 procent.  Källa: Akavita

Socionomen

16 feb 2022

16 feb 2022

Läs mer

Aktuellt
18 feb 2026

Panelsamtal – Vem ska orka jobba i välfärden?

Socionomen och Akademikern kommer till Västerås för att hålla ett p...

Krönika
18 feb 2026

”Socionomens blick genomsyrar allt jag gör”

Yrkesstolthet handlar om att kunna beskriva sitt värde utan att beh...

Aktuellt
18 feb 2026

Kan AI göra terapeutens jobb?

Allt fler med psykisk ohälsa vänder sig till AI-baserade chattbotar...

Läs även

Aktuellt
18 feb 2026

Panelsamtal – Vem ska orka jobba i välfärden?

Socionomen och Akademikern kommer till Västerås för att hålla ett p...

Aktuellt
18 feb 2026

Kan AI göra terapeutens jobb?

Allt fler med psykisk ohälsa vänder sig till AI-baserade chattbotar...

Aktuellt
11 feb 2026

Efter Campus Risbergska: ”Barnens reaktion slog mig jävligt hårt”

När massakern på Campus Risbergska sker sätter Nicolas Lunabba penn...

Aktuellt
4 feb 2026

Boktips: Undangömd sorg och fakta om cannabis

Den dolda sorgen undersöker oviljan att tillåta sorgen ta plats i s...

Aktuellt
3 feb 2026

Nya hemlöshets-rapporten: Allt fler barn drabbas av vräkningar

Vräkningarna har ökat lavinartat – ”en tydlig signal om att det för...

Aktuellt
30 jan 2026

Ny GD på Sis – Vill jobba medmänskligt med gränssättning

Martin Valfridsson blir ny generaldirektör. ”Vi måste försöka få ba...

Missa inget!

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och håll dig uppdaterad om aktuellt från Socionomen.