För att minska risken att en dömd person efter avtjänat straff återfaller i brott finns det i dag ett samarbete mellan Arbetsförmedlingen och Kriminalvården. Tanken är att öka arbetsmöjligheterna för den dömde när denne lämnar anstalten.
Arbetsförmedlare har sedan många år arbetat med klienter direkt på anstalterna och sedan 2013 finns de också inom frivården. Det har visat sig vara en problematisk uppdelning. I en översyn som nyligen gjorts inom Kriminalvården framgår det att arbetsförmedlare ofta får börja om från ruta ett när en klient går från anstalt till frivård.
– Överlämningen när klienten lämnar anstalten och ska till frivården har inte fungerat så smidigt och sömlöst som önskat. Nu ska arbetsförmedlaren på frivården arbeta med digitala möten och börja kontakten med klienten på anstalten, och sedan följa samma person även efter villkorlig frigivning, Anki Prestberg Ahlström, som jobbar på Kriminalvårdens enhet för verksamhetsprocesser.
Hon fortsätter:
– Den nya ordningen tror vi blir bättre. Om du är från Halmstad och avtjänar fängelsestraff i Haparanda ska du ha din AF-handläggare kopplad till Halmstad, som känner till arbetsmarknaden i din hemkommun.
Detta innebär alltså att det inte kommer finnas några arbetsförmedlare kvar på svenska anstalter. Det är en omställning som kommer innebära utmaningar, förklarar Anki Prestberg Ahlström.
– Det ställer stora krav på att digitala möten verkligen fungerar från början. Det gäller också att personalen på anstalten kommer ihåg arbetsförmedlaren, även om hen rent fysiskt inte går runt och syns på anstalten, säger hon.