Särskild terapiform framgångsrik för att förhindra personlighetsstörningar
Mentaliseringsbaserad terapi kan förhindra unga från att utveckla personlighetsstörningar. Det visar en ny studie från Universitetssjukhuset i Heidelberg, Tyskland. Professor Svenja Taubner berättar.
Vad handlar studien om?
Den här artikeln är låst
Klicka på Prenumerera för att läsa mer om våra erbjudanden.
Redan prenumerant?
– I min tidigare forskning har jag sett att antisocialt beteende hos unga medför en stor risk för att utveckla personlighetsstörningar och därför behövs en evidensbaserad behandling för att fånga upp ungdomarna innan det är för sent.
– Mentaliseringsbaserad terapi är en evidensbaserad och vanlig behandling vid borderline. Vi har gjort en pilotstudie där vi undersöker om mentaliseringsbaserad terapi också kan fungera för antisocialt beteende hos unga. Vi har genomfört både enskilda terapier med ungdomarna och familjeterapier.
Vilka är de viktigaste resultaten?
– Att terapin verkar fungera, men att den tar tid. I många fall kan det räcka med ett år, i vissa fall tar det längre tid. Sex månader efter avslutad terapi hade två tredjedelar av ungdomarna ingen diagnos längre, oavsett kön.
– Terapin verkade fungera särskilt bra för barn över 13 år, de yngre efterfrågade mer struktur. Gemensamt för ungdomarna är att de har vuxit upp med våld i familjen och lärt sig att våld är ett sätt att lösa konflikter. Men det är först efter månader i terapi som de börjar prata om det.
– Ungdomarna är sällan motiverade att gå i terapi, så terapeuten måste vara inbjudande och bygga en stark relation till ungdomen. Men ungdomarna fullföljer i hög grad terapin när de känner förtroende för terapeuten. Terapeuten behöver vara varm, bekräftande och tolerant inför det antisociala beteendet för att de ska öppna sig. Terapeuten behöver ställa nyfikna frågor om personen bakom beteendet, utan att vara nedlåtande eller uppfostrande.
– Målsättningen är att ungdomarna ska bli nyfikna på sig själva och sitt beteende och att de ska få en förståelse för sin egen historia och hur allt hänger ihop. Med tiden kommer de till insikt om att de inte är elaka personer, utan att deras eget beteende utvecklats på grund av en kontext.
Vilka kan ha nytta av resultaten och på vilket sätt?
– Förhållningssättet som präglar mentaliseringsbaserad terapi går att använda i kontakt med vilken tonåring som helst.