REPLIK Hög arbetsbelastning och organisatoriska omständigheter i kommunen kan utgöra hinder för socialsekretaren i det relationskapande arbetet, replikerar Socialstyrelsens Pia Kyhle Westermark och Johanna Kumlin.
Johanna Kumlin
Enhetschef Socialstyrelsen
1 jul 2021
Pia Kyhle Westermark
Forskare Socialstyrelsen
1 jul 2021
Att lyssna på familjehemsplacerade barns upplevelser om sin situation är centralt i arbetet med att utveckla familjehemsvården – så att den verkligen gynnar dem som vården är till för. Socialstyrelsen har därför genomfört den första nationella undersökningen av familjehemsplacerade barns upplevelser av sin nuvarande placering.
LÄS MER: Debatt:Hur gör vi vården rättvis för placerade barn?
Barnen var generellt positiva i beskrivningarna av relationen till både socialsekreterare och familjehem. Samtidigt berättade många barn om brister i relationen till socialsekretaren, bland annat avsaknad av kontinuitet som är en nödvändighet för att skapa en tillitsfull relation. Även om de allra flesta socialsekreterare ser relationskapandet som det viktigaste i sitt arbete måste det finnas förutsättningar som stödjer det. Hög arbetsbelastning och organisatoriska omständigheter i kommunen kan utgöra hinder för socialsekretaren i det relationskapande arbetet. Tyvärr fanns inte möjlighet att analysera det sambandet i undersökningen.
Hur kan vi göra vården mer rättvis och jämlik, undrar Maria Lundberg och Simone Siefker. Det är angelägna frågor. Även om alla barn har rätt att involveras i och kunna påverka sin placering visade resultatet att många barn inte minns att de har fått information om sina rättigheter. Detta är något som kommuner redan på kort sikt kan förbättra och därmed åtgärda bristen. Det finns också behov av att förbättra uppföljningen av familjehemsplacerade barns skolgång och hälsa. Strukturerat stöd för att kunna följa upp barnens situation skulle kunna stärka familjehemsvården.
Undersökningen visar familjehemsbarnens upplevelser utifrån ett nationellt perspektiv, men varje enskild kommun behöver identifiera vilka förbättringar som behövs. Förhoppningen är att de erfarenheter som barnen har delat med sig av kommer att användas för att utveckla och stärka familjehemsvården. Socialstyrelsen har också ett ansvar att förvalta denna kunskap och kommer fortsätta att stötta kommunerna i arbetet med att säkerställa en god och jämlik familjehemsvård.
Läs mer

Stadsmissionen kräver åtgärder från regeringen för att motverka hemlöshet
Rapporten ”Hemlös 2023”, som nyligen presenterades av Sveriges Stad...

Livet i skuggsamhället – ett utanförskap som riskerar att växa: ”Det är svårare nu”
Regeringar och myndigheter har under flera år försökt bekämpa det s...
Läs även

Debatt: Straffskalan för tjänstemän som brister i yrkesutövningen bör ses över
Regeringens förslag för att motverka desinformation och stärka soci...

Debatt: Barn har rätt till ett engagerat ombud
Svensk lag klargör tydligt, att barn är individer och rättsbärare, ...

Slutord: Större ansvar krävs för att lyckas med stöd vid adhd och autism
Antalet vård- och stödkontakter behöver minska för att lyckas ge rä...

Replik: Behövs utveckling inom flera områden för bättre stöd vid adhd och autism
Socialstyrelsens rekommendationer är aldrig heltäckande, och varje ...