Forskning: Viktigt att fånga upp unga med depression och ångestsyndrom

Barn och unga som insjuknar i depression eller ångestsyndrom löper större risk att hamna utanför arbetsmarknaden som vuxna, visar forskning.

Socionomen

14 feb 2022

Inside weather

Foto

14 feb 2022

14 feb 2022

För att närmare undersöka långsiktiga konsekvenser av att tidigt diagnostiseras med depression eller ångestsyndrom har Socialstyrelsen genomfört en uppföljning av barn 10–17 år och unga vuxna 18–24 år som nydiagnostiserades med tillstånden år 2008.

Uppföljningen visar att gruppen har haft svårare att etablera sig på arbetsmarknaden och riskerar  att få framtida försörjning huvudsakligen från sjukpenning, ekonomiskt bistånd och sjuk- eller aktivitetsersättningar.

Eftersom myndigheten i dag inte får diagnoser inrapporterade från primärvårdsnivå har även unga som har sitt första uttag av ett antidepressivt läkemedel 2008 inkluderats i studien. Läkemedlen är vanliga vid behandlingen av både depressioner och ångestsyndrom där särskilt unga vuxna handläggs på primärvårdsnivå för tillstånden snarare än inom den specialiserade vården – vilket fortfarande är det vanliga för barn, enligt rapporten.

LÄS MER >> Programmen som kan förebygga psykisk ohälsa hos barn

Genomgående för både barn och unga vuxna med depression eller ångestsyndrom är en ökad relativ risk för enbart grundskola som högsta utbildningsnivå vid uppföljningens slut. Den relativa risken omkring 1,6 gånger högre för enbart grundskola bland samtliga som hade diagnostiserats med depression eller ångestsyndrom jämfört med övriga unga.

Resultaten aktualiserar inte bara behovet av förebyggande insatser, utan även att efterföljande vård och stöd är adekvat och präglas av långsiktighet. Gruppen har också större risk att begå suicid eller avlida av andra orsaker. Ökad kunskap om konsekvenserna kan visa vilka insatser och vilket stöd som behövs för dem som insjuknar.

Läs mer om rapporten här

Socionomen

14 feb 2022

Inside weather

Foto

14 feb 2022

14 feb 2022

Läs mer

Debatt
29 okt 2025

”Nya socialtjänstlagen kräver mer än symbolpolitik”

Var införandet av en ny socialtjänstlag bara ett spel för galleriet...

Forskning
28 okt 2025

Vardagsomsorg: Bryr vi oss mindre om våra äldre?

Stämmer det verkligen att välfärden gjort att vi bryr oss mindre om...

Socialtjänst
27 okt 2025

Mordet på 14-åriga Mohamed: ”Våga prata om vad som kan hända”

Hur jobbar man vidare när det värsta händer? När 14-åriga Mohamed h...

Läs även

Aktuellt
24 okt 2025

Filmtips: Höstens hjältar, fångar och aktivister

Från den slitande sjuksköterskan i Tyskland till fem överlevare frå...

Socialt arbete
23 okt 2025

Talita får driva vidare med alkoholförbud – ”Vi är oerhört lättade”

Domstolen: Ivo hade inte rätt att avslå Talitas ansökan att driva s...

Aktuellt
20 okt 2025

Studentenkät: Därför vill jag bli socionom

Socionomutbildning är bred och kan leda till många olika yrken. Vad...

Aktuellt
8 okt 2025

Malmö stad röjde skyddade identiteter – flera gånger

När Socionomen granskar en händelse från i mars, upptäckts en helt ...

Aktuellt
30 sep 2025

Nya boken Skärmbarnen: ”en slags jakt på hopp”

Vad händer när barnen sitter uppslukade framför skärmen timme efter...

Aktuellt
26 sep 2025

Biblioteket – ett sätt att nå ut med nya lagen?

Biblioteken kan spela en roll med nya socialtjänstlagens krav på at...

Missa inget!

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och håll dig uppdaterad om aktuellt från Socionomen.