SiS inför tjänstekläder och en ny visselblåsarfunktion. Förhoppningen är att de båda åtgärderna ska bidra till en bättre arbetsmiljö.
Jenny Palmqvist
Redaktör
21 dec 2021
Funktionella kläder utifrån SiS uppdrag, där nycklar, larm och passerkort kan placeras säkert vis. Just nu bedriver Statens institutionsstyrelse (SiS) ett omfattande arbete för att stärka tryggheten på myndighetens ungdoms- och LVM-hem. Som en del i arbetet har man beslutat att alla klientnära medarbetare ska bära tjänstekläder på institutionsområdet.
– Tjänstekläder skapar trygghet och är ett sätt att tydliggöra rollen som statsanställd. Med ökad enhetlighet och tydlighet i vår profession kan vi förbättra arbetsmiljön, stärka tryggheten för våra placerade och på samma gång höja förtroendet för SiS som myndighet, säger Helena Müller vid SiS-säkerhetsavdelning i ett pressmeddelande.
För att inte skapa obehag för ungdomarna eller röja någons sekretess, får personalen bära privata kläder i samband med resor eller andra utevistelser.
I enlighet med den nya visselblåsarlagen, som trädde i kraft den 17 december, har man även beslutat att inrätta en visselblåsarfunktion. Funktionen ska vara ett komplement till de befintliga rapporteringsvägar som finns inom SiS i dag, och syftar till att upptäcka och motverka missförhållanden. Visselblåsarfunktionen kommer vara en oberoende instans kommer att bestå av tre organisatoriska delar: en rapporteringskanal, en mottagarfunktion och en utredningsfunktion. Förhoppningen är att funktionen ska underlätta för medarbetarna att rapportera om missförhållanden eller oegentligheter som är av allmänintresse.
Visselblåsarfunktionen ska vara upprättad senast den 17 juli 2022, i enlighet med de nya direktiven. Medan implementeringen av tjänstekläder ska vara fullt genomförd 2023.
LÄS OCKSÅ >> Avskiljningar på SiS väcker känslor – likställs med våld
LÄS OCKSÅ >> Flickor särskilt utsatta på SiS-boenden
Jenny Palmqvist
Redaktör
21 dec 2021
Läs mer
Läs även

Barn i fängelse diskuterades i Almedalen – ”Otroligt allvarligt”
Kommer Kriminalvården kunna följa barnkonventionen? Det debatterade...

"Finns bitar i det här som är väldigt komplicerat, svårt och farligt"
Stor enighet under Socionomens debatt om otillåten påverkan – tills...

”Fängelsekulturen får ett starkt genomslag”
Vad kan Sverige vänta sig när ungdomsfängelser införs 2026? Vi fråg...

Skåne avvecklar vårdval för Laro
I tio års tid har region Skåne haft fritt vårdval för lLaro. Men mo...