SiS

21 dec 2021

SiS

SiS inför tjänstekläder – vill skapa tryggare arbetsmiljö

Tjänstekläder skapar trygghet och är ett sätt att tydliggöra rollen som statsanställd. Foto: Getty Image
Tjänstekläder skapar trygghet och är ett sätt att tydliggöra rollen som statsanställd. Foto: Getty Image

SiS inför tjänstekläder och en ny visselblåsarfunktion. Förhoppningen är att de båda åtgärderna ska bidra till en bättre arbetsmiljö.

Jenny Palmqvist

Redaktör

21 dec 2021

21 dec 2021

Funktionella kläder utifrån SiS uppdrag, där nycklar, larm och passerkort kan placeras säkert vis. Just nu bedriver Statens institutionsstyrelse (SiS) ett omfattande arbete för att stärka tryggheten på myndighetens ungdoms- och LVM-hem. Som en del i arbetet har man beslutat att alla klientnära medarbetare ska bära tjänstekläder på institutionsområdet.

– Tjänstekläder skapar trygghet och är ett sätt att tydliggöra rollen som statsanställd. Med ökad enhetlighet och tydlighet i vår profession kan vi förbättra arbetsmiljön, stärka tryggheten för våra placerade och på samma gång höja förtroendet för SiS som myndighet, säger Helena Müller vid SiS-säkerhetsavdelning i ett pressmeddelande.

För att inte skapa obehag för ungdomarna eller röja någons sekretess, får personalen bära privata kläder i samband med resor eller andra utevistelser.

I enlighet med den nya visselblåsarlagen, som trädde i kraft den 17 december, har man även beslutat att inrätta en visselblåsarfunktion. Funktionen ska vara ett komplement till de befintliga rapporteringsvägar som finns inom SiS i dag, och syftar till att upptäcka och motverka missförhållanden. Visselblåsarfunktionen kommer vara en oberoende instans kommer att bestå av tre organisatoriska delar: en rapporteringskanal, en mottagarfunktion och en utredningsfunktion. Förhoppningen är att funktionen ska underlätta för medarbetarna att rapportera om missförhållanden eller oegentligheter som är av allmänintresse.

Visselblåsarfunktionen ska vara upprättad senast den 17 juli 2022, i enlighet med de nya direktiven. Medan implementeringen av tjänstekläder ska vara fullt genomförd 2023.

LÄS OCKSÅ >> Avskiljningar på SiS väcker känslor – likställs med våld 

LÄS OCKSÅ >> Flickor särskilt utsatta på SiS-boenden

 

 

Jenny Palmqvist

Redaktör

21 dec 2021

21 dec 2021

Läs mer

Tema
14 apr 2026

Kriminalvårdaren: ”Jag älskar när soc kommer på besök”

De är små, så är det, säger kriminalvårdaren Magnus Uhlin om de bar...

Aktuellt
13 apr 2026

Socionomutbildningen görs om

I dag meddelade regeringen att socionomutbildningen får reviderade ...

Socialtjänst
13 apr 2026

Grönt ljus för AI i socialtjänsten

Myndighet: Brukarnas integritet riskeras inte med AI-baserade trans...

Läs även

Aktuellt
13 apr 2026

Socionomutbildningen görs om

I dag meddelade regeringen att socionomutbildningen får reviderade ...

Aktuellt
7 apr 2026

Socionomstudenterna blir fler – men inte lärarna: ”Kvaliteten kan påverkas”

Antalet socionomstudenter har ökat kraftigt i Sverige de senaste år...

Aktuellt
25 mar 2026

Grova förolämpningar på mejl ledde till åtal

Otrevliga mejl ledde till det första åtalet om förolämpning mot soc...

Aktuellt
24 mar 2026

Närmare hundra anmälningar – bara ett åtal

✓ Karta: Så många anmälningar har gjorts i varje region. ✓ Vad räkn...

Aktuellt
23 mar 2026

Boktips: Livet med diagnos och svensk integrationspolitik

I boken Imorgon ska jag vara som alla andra möter man reflektioner...

Aktuellt
23 mar 2026

Hög omsättning på personal blir en ond spiral

Förtvivlade medarbetare, stora mängder vikarier och enda möjlighete...

Missa inget!

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och håll dig uppdaterad om aktuellt från Socionomen.