13 mar 2024

Kultur

Serietecknandet blev ett sätt för Mark att bearbeta känslor och tankar

Mark Singleton. Foto: Föreningen Grunden
Mark Singleton. Foto: Föreningen Grunden

Mark Singleton är serietecknaren från Göteborg som under våren kommer medverka i Socionomen med utvalda seriestrippar och ”enrutingar”. Serierna innehåller ett brett karaktärsregister och är särskilt riktade till yrkesverksamma inom socialt arbete.

Tommy Johansson

Reporter

13 mar 2024

13 mar 2024

De kommande veckorna, från mars till maj, kommer det med jämna mellanrum dyka upp serier på socionomen.se. Serietecknaren i fråga heter Mark Singleton och är en av deltagarna på Föreningen Grundens dagliga verksamhet i Göteborg.

– Jag har tecknat sedan jag var tio år. Det var när jag började drömma på nätterna om en figur som heter ”Fången” som jag kom i gång, berättar han.

– Fången är en figur som drömmer om att bli fri men som också ifrågasätter friheten. Han undrar om man kan vara helt fri om man samtidigt är fånge i sin egen hjärna, säger Kalle Silfverleijon, enhetschef på Grunden.

För Mark har tecknandet blivit ett verktyg för att bearbeta händelser som har påverkat honom genom livet. Serierna gestaltas ofta i enrutingar, ibland seriestrippar, och kännetecknas av underfundiga och tänkvärda budskap. Förutom Fången dyker karaktärer som Oppfinnar Quajsa, Felix the Cat och Kapten Gamling upp. Serierna riktar sig bland annat till yrkesverksamma inom socialt arbete och till personer med funktionsnedsättning.

Fakta: Mark Singleton

Bor: Göteborg.

Ålder: 45 år.

Gör: Serietecknare på Föreningen Grundens dagliga verksamhet.

Aktuell: Medverkar på socionomen.se och i Socionomens nyhetsbrev med flera serier under våren.

Hur brukar du få idéer till dina serier?

– De kommer av sig själva. Jag behöver bara fokusera så kommer de.

Vad arbetar du på för sätt?

– Jag börjar med att teckna för hand. Sedan för jag över det till datorn där jag färglägger.

Finns det något ämne som du tycker är särskilt viktigt?

– Just nu handlar det mycket om hälsa.

Ofta är det ämnen som är aktuella för honom själv just för tillfället som styr innehållet i serierna, förklarar han. Om det finns en oro kring hälsa till exempel så kan serierna kretsa kring hälsoguider om fysisk eller mental hälsa.

– Andra gånger kan det handla om det politiska världsläget. Sedan är det ju en hel del serier som riktar sig till boendepersonal, beslutsfattare inom socialtjänsten, eller hur man kan utveckla daglig verksamhet, flikar Kalle in.

Det kan också bli en hel del serier om personerna på Grundens dagliga verksamhet. Det finns till exempel flera serier om Kalle, en som heter ”Kalle i rutan” och en med det lite mer effektfulla namnet – ”Kalle Röven”.

– Vi kanske kan skicka en av dem…, säger Kalle och skrattar.

Här nedanför kommer vi löpande fylla på med serier från Mark. Vi börjar med en enruting med Oppfinnar Quajsa:

Tommy Johansson

Reporter

13 mar 2024

13 mar 2024

Läs mer

Psykoterapi
15 sep 2025

”Skam läker inte genom att man resonerar, den läks genom kontakt”

Skam kan påverka människors upplevelse av att ha ett jag, en identi...

Ledare
12 sep 2025

Nytt nummer: Stoppa undan skämskudden

När skammen griper tag i en och etsar sig fast kan den förvandlas t...

Aktuellt
11 sep 2025

Regeringen vill införa fotboja för barn

I dag meddelade regeringen att de går vidare med förslagen om fotbo...

Läs även

Aktuellt
11 sep 2025

Regeringen vill införa fotboja för barn

I dag meddelade regeringen att de går vidare med förslagen om fotbo...

Aktuellt
10 sep 2025

Malmö vill ta emot barn från Gaza

Kan föräldralösa barn från Gaza få ett nytt hem i Malmö? Det hoppas...

Aktuellt
3 sep 2025

Utmaningar för socionomstudenter – ”kurser kan väcka minnen”

Det kan vara tufft att bli student. De som läser till socionom möte...

Aktuellt
2 sep 2025

Boktips: Intro till den nya socialtjänstlagen

Tips på två böcker, "Den livsfarliga tystnaden" och "...

Aktuellt
20 aug 2025

Boktips: En personlig resa för läsaren

Två böcker om ens inre vilja och mående. Vi tipsar om "Det exi...

Aktuellt
19 aug 2025

Ersättning till familjehem ses över

Socialstyrelsen får i uppdrag att ge ett förslag på hur ersättninga...

Missa inget!

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och håll dig uppdaterad om aktuellt från Socionomen.