Röda dagar 2023 – så maxar du ledigheten

Äntligen! Efter tre så kallade arbetsgivarår på raken blir 2023 betydligt bättre. Planerar du din ledighet strategiskt kan du maxa dina dagar för att få så många långhelger som möjligt. Vi visar hur!

29 dec 2022

Precis som 2021 har 2022 varit ett rekorddåligt år när det kommer till antal lediga dagar. Många arbetsfria helgdagar har infallit på lördagar och söndagar vilket har lett till att antal arbetsdagar legat på max – 253 arbetsdagar.

Men 2023 vänder det alltså. Även om året börjar med att nyårsdagen infaller på en söndag finns det chans till många sammanhängande ledighetsperioder om du planerar dina semesterdagar smart i samband med röda dagar.

Trettondagshelgen: Här kan en semesterdag räcka till fyra dagars sammanhängande ledighet. Ta ledigt på trettondagsafton 5 januari, om du inte redan är ledig, eller måndagen efter trettonhelgen, 9 januari, så får du en fyradagarshelg.

Påsken: Påsken infaller i början av april, vecka 14. Har du möjlighet att ta ledigt fyra dagar före eller efter påskhelgen får du totalt tio dagar ledigt i påsk: den 1–10 april eller 7–16 april. Alternativt kan du ta ledigt tisdagen efter påskhelgen, 11 april, så blir det fem lediga dagar.

Valborg och första maj: Första maj, som är en röd dag, infaller på en måndag. Det betyder att du kan få fyra dagars sammanhängande ledighet över valborgshelgen om du tar ledigt fredagen innan, den 28 april.

Kristi himmelsfärd: Kristi himmelsfärdsdag den 18 maj, som är en röd dag, infaller på en torsdag. Tar du ledigt på fredagen 19 maj får du fyra sammanhängande dagar ledigt.

Nationaldagen: Sveriges nationaldag den 6 juni infaller på en tisdag – perfekt då att ta ledigt måndagen den 5 juni så får du en långhelg med fyra lediga dagar: 3–6 juni.

Allhelgonahelgen: Lördagen den 4 oktober är det alla helgons dag, en röd dag. Har du tur och jobbar på en arbetsplats där man jobbar halvdag, eller till och med är helt ledig dag före röd dag, får du lätt ihop en tredagars långhelg.

Julen: Det räcker med att ta ledigt tre dagar julen 2023, 27–29 december, för att få ledigt tio dagar i sträck. God jul!

Läs mer

Krönika
17 apr 2026

”Vem lyssnar när forskare talar – och när talar de?”

Forskningen har sitt eget, ofta långsamma, tempo. Samtidigt pågår v...

C-uppsatser
15 apr 2026

Svårt för unga att definiera psykiskt våld

Unga har en tendens att över tid omförhandla och legitimera kontrol...

Aktuellt
15 apr 2026

Sverige sticker ut gällande barn i häkte

Häktning av unga under 18 år är mer än dubbelt så vanligt i Sverige...

Läs även

Aktuellt
15 apr 2026

Sverige sticker ut gällande barn i häkte

Häktning av unga under 18 år är mer än dubbelt så vanligt i Sverige...

Aktuellt
13 apr 2026

Socionomutbildningen görs om

I dag meddelade regeringen att socionomutbildningen får reviderade ...

Aktuellt
7 apr 2026

Socionomstudenterna blir fler – men inte lärarna: ”Kvaliteten kan påverkas”

Antalet socionomstudenter har ökat kraftigt i Sverige de senaste år...

Aktuellt
25 mar 2026

Grova förolämpningar på mejl ledde till åtal

Otrevliga mejl ledde till det första åtalet om förolämpning mot soc...

Aktuellt
24 mar 2026

Närmare hundra anmälningar – bara ett åtal

✓ Karta: Så många anmälningar har gjorts i varje region. ✓ Vad räkn...

Aktuellt
23 mar 2026

Boktips: Livet med diagnos och svensk integrationspolitik

I boken Imorgon ska jag vara som alla andra möter man reflektioner...

Missa inget!

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och håll dig uppdaterad om aktuellt från Socionomen.