Röda dagar 2023 – så maxar du ledigheten

Äntligen! Efter tre så kallade arbetsgivarår på raken blir 2023 betydligt bättre. Planerar du din ledighet strategiskt kan du maxa dina dagar för att få så många långhelger som möjligt. Vi visar hur!

29 dec 2022

Precis som 2021 har 2022 varit ett rekorddåligt år när det kommer till antal lediga dagar. Många arbetsfria helgdagar har infallit på lördagar och söndagar vilket har lett till att antal arbetsdagar legat på max – 253 arbetsdagar.

Men 2023 vänder det alltså. Även om året börjar med att nyårsdagen infaller på en söndag finns det chans till många sammanhängande ledighetsperioder om du planerar dina semesterdagar smart i samband med röda dagar.

Trettondagshelgen: Här kan en semesterdag räcka till fyra dagars sammanhängande ledighet. Ta ledigt på trettondagsafton 5 januari, om du inte redan är ledig, eller måndagen efter trettonhelgen, 9 januari, så får du en fyradagarshelg.

Påsken: Påsken infaller i början av april, vecka 14. Har du möjlighet att ta ledigt fyra dagar före eller efter påskhelgen får du totalt tio dagar ledigt i påsk: den 1–10 april eller 7–16 april. Alternativt kan du ta ledigt tisdagen efter påskhelgen, 11 april, så blir det fem lediga dagar.

Valborg och första maj: Första maj, som är en röd dag, infaller på en måndag. Det betyder att du kan få fyra dagars sammanhängande ledighet över valborgshelgen om du tar ledigt fredagen innan, den 28 april.

Kristi himmelsfärd: Kristi himmelsfärdsdag den 18 maj, som är en röd dag, infaller på en torsdag. Tar du ledigt på fredagen 19 maj får du fyra sammanhängande dagar ledigt.

Nationaldagen: Sveriges nationaldag den 6 juni infaller på en tisdag – perfekt då att ta ledigt måndagen den 5 juni så får du en långhelg med fyra lediga dagar: 3–6 juni.

Allhelgonahelgen: Lördagen den 4 oktober är det alla helgons dag, en röd dag. Har du tur och jobbar på en arbetsplats där man jobbar halvdag, eller till och med är helt ledig dag före röd dag, får du lätt ihop en tredagars långhelg.

Julen: Det räcker med att ta ledigt tre dagar julen 2023, 27–29 december, för att få ledigt tio dagar i sträck. God jul!

Läs mer

Aktuellt
15 jan 2026

Förde bort jourhemsplacerade barn – åtalas för grova brott

Sju personer åtalas efter att ha hotat personal i socialtjänsten oc...

Ledare
14 jan 2026

Det sociala arbetes framtid – vart är vi på väg?

Ett paket som skickades till Socionomens redaktion gjorde oss uppmä...

Debatt
14 jan 2026

”Det är vårt ansvar att skydda barns relationer”

Barns rätt till sina relationer är skyddad av både lag och forsknin...

Läs även

Aktuellt
15 jan 2026

Förde bort jourhemsplacerade barn – åtalas för grova brott

Sju personer åtalas efter att ha hotat personal i socialtjänsten oc...

Aktuellt
5 jan 2026

Nya lagar 2026 som du måste hålla koll på

Bostadsbidraget för barnfamiljer höjs, oskuldskontroller förbjuds o...

Aktuellt
23 dec 2025

Röda dagar 2026 – planera årets semesterdagar

Vill du ta långledigt i år för att resa bort eller behöver du plane...

Aktuellt
17 dec 2025

”Ett paradigmskifte” – kritik mot förslag om vårdfokus i elevhälsan

Elevhälsans psykosociala insats ska utgöras av hälso- och sjukvårds...

Aktuellt
16 dec 2025

Regeringen föreslår ny lag om socialdataregister

I dag föreslår regeringen en ny lag om socialdataregister som ska g...

Aktuellt
5 dec 2025

Filmtips: Dokumentär om svensk pedofilskandal

Två filmer och en dokumentär att se på bio och på streamingtjänster.

Missa inget!

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och håll dig uppdaterad om aktuellt från Socionomen.