Regeringen aviserar tuffare krav för återförening

Förslagen som regeringen aviserar kan leda till att många barn och föräldrar kommer att behöva leva åtskilda under lång tid. FOTO: Getty Image.
Förslagen som regeringen aviserar kan leda till att många barn och föräldrar kommer att behöva leva åtskilda under lång tid. FOTO: Getty Image.

Försörjningskravet vid anhöriginvandring skärps i nytt förslag till migrationslagstiftning.

Av Jenny Palmqvist

14 apr 2021

14 apr 2021

Skärpta krav vid återförening med barn eller partner och korta tidsbegränsade uppehållstillstånd som huvudregel. Det är några av punkterna i regeringens förslag till ny migrationslagstiftning som justitieminister Morgan Johansson och jämställdhets- och bostadsminister Märta Stenevi presenterade förra veckan vid en digital presskonferens.

I lagrådsremissen föreslås bland annat att anhöriginvandring fortsatt ska vara möjligt. Men kraven för detta har vässats betydligt. Bland annat krävs att den som fått uppehållstillstånd och vill återförenas med en anhörig i Sverige, ska kunna försörja både sig själv och den anhörige, samt ha en bostad som lever upp till kraven. Regeringen väljer även att gå fram med förslaget om språk- och samhällskunskapskrav för permanent uppehållstillstånd – även om det skjuts på framtiden.

Hans Swärd, professor i socialt arbete vid Lunds universitet, ser risker med delar av förslagen i den nya migrationslagstiftningen som kan slå hårt mot dem som kommer från fattiga länder och redan har en bristfällig utbildning.

– En familjeförening är naturligtvis lyckosam av många olika skäl. Men vi vet att det för många flyktinggrupper tar tid att etablera sig i samhället och det finns en stor risk att försörjningskravet ställer till svårigheter för redan utsatta familjer, säger han.

Även Röda Korset är kritiskt till flera av förslagen, men ser även vissa lättnader gentemot Migrationskommitténs ursprungsförslag. Martin Ärnlöv, generalsekreterare för Röda Korset, säger i ett pressmeddelande att förslagen som regeringen aviserar bland annat innebär att många barn och föräldrar kommer att behöva leva åtskilda under lång – för vissa oöverskådlig – tid, vilket påverkar hela familjen.

− Det är ofta kvinnor och barn som lever ensamma kvar i krigszoner och flyktingläger. Därför är det viktigt att det gentemot ursprungsförslaget nu aviseras en lite bredare möjlighet till undantag från försörjningskraven i vissa fall, säger Martin Ärnlöv.

Röda Korset är dock positivt till att regeringen nu slår fast att barn ska kunna få uppehållstillstånd av humanitära skäl om det föreligger särskilt ömmande omständigheter. Ensamkommande som omfattas av den så kallade gymnasielagen ska även kunna prövas enligt den humanitära skyddsgrunden.

– Det är viktigt att tänka på familjen ur ett socialt perspektiv rent allmänt. Många ensamkommande flyktingbarn hoppas på att familjerna ska kunna förenas, för många betyder det allt, säger Hans Swärd.

FAKTA: Bakgrund ny svensk migrationslagsstiftning

År 2019 beslutade regeringen att en parlamentarisk kommitté skulle utreda och ta ställning till utformningen av den framtida svenska migrationspolitiken.
Kommittén bestod av riksdagsledamöter från samtliga partier, samt experter.
I överenskommelsen beslutade partierna att den då tillfälliga migrationslagen som gällt sedan 2015 skulle förlängas i två år, samtidigt som Sveriges framtida migrationspolitik skulle utredas i den parlamentariska Migrationskommittén.
I oktober enades Socialdemokraterna och Miljöpartiet om att samtliga förslag i Migrationskommitténs slutbetänkande skulle läggas ut på remiss, men med vissa tillägg.
Den nya överenskommelsen ska ersätta den nuvarande, tillfälliga migrationslagstiftningen som varit i kraft sedan flyktingkrisen.
Regeringens förslag har skickats på lagrådsremiss och föreslås börja gälla den 20 juli 2021.

Ändringarna i korthet…

…uppehålls­tillstånd som beviljas enligt utlännings­lagen för bland annat skydds­behövande ska som huvudregel vara tids­begrän­sade
…permanent uppe­hålls­tillstånd tidigast ska kunna beviljas efter att utlän­ningen har haft tids­begrän­sat uppe­hålls­tillstånd i minst tre år – och endast om vissa sär­skilda krav är upp­fyllda
…skydds­kate­gorin övrigt skydds­behövande utmönst­ras ur utlännings­lagen
…det ska vara möjligt att bevilja uppe­hålls­tillstånd på grund av anknyt­ning till en utlänning som har tids­begränsat uppe­hålls­tillstånd i vissa fall
…försörj­nings­kravet som gäller som huvud­regel vid anhörig­invand­ring ska inne­fatta ett krav på att anknyt­nings­personen även kan försörja den anhörige, och
…en vuxen person som har vistats i Sverige med uppe­hålls­tillstånd och under den tiden fått en särskild anknyt­ning till Sverige ska kunna beviljas uppe­hålls­tillstånd om omstän­dig­heterna är särskilt ömmande. Källa: www.regeringen.se

 

Av Jenny Palmqvist

14 apr 2021

14 apr 2021

Läs mer

C-uppsatser
1 apr 2026

”Svårt att ändra ett beteende om man inte erkänner det”

När våldsutövare inte erkänner sitt beteende är det svårt för famil...

Ny forskning
31 mar 2026

Mentaliseringsbaserad terapi för manliga våldsbrottslingar

Resultatet tydligt: mindre öppen aggression, mindre våld och mindre...

Tendens
30 mar 2026

Forskning och verksamhet – hur ska de mötas?

Forskare vittnar om att det är svårt att få tillgång till socialtjä...

Läs även

Aktuellt
25 mar 2026

Grova förolämpningar på mejl ledde till åtal

Otrevliga mejl ledde till det första åtalet om förolämpning mot soc...

Aktuellt
24 mar 2026

Närmare hundra anmälningar – bara ett åtal

✓ Karta: Så många anmälningar har gjorts i varje region. ✓ Vad räkn...

Aktuellt
23 mar 2026

Boktips: Livet med diagnos och svensk integrationspolitik

I boken Imorgon ska jag vara som alla andra möter man reflektioner...

Aktuellt
23 mar 2026

Hög omsättning på personal blir en ond spiral

Förtvivlade medarbetare, stora mängder vikarier och enda möjlighete...

Aktuellt
23 mar 2026

Patienter vittnar om övergrepp i psykiatrin

Strukturella brister i psykiatrin skadar patienterna, varnar föreni...

Aktuellt
18 mar 2026

”Professionen får berätta om sin verklighet”

I boken Lyckade ärenden i socialtjänsten berättar 24 socionomer om ...

Missa inget!

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och håll dig uppdaterad om aktuellt från Socionomen.