Nytt HVB-register ska underlätta vid placeringar

Foto: Getty Image
Foto: Getty Image

Nu är det nationella HVB-registret lanserat. Registret innehåller bland annat övergripande information om verksamhet och utförare och ska trygga barns placeringar.

Socionomen

24 maj 2022

24 maj 2022

Inspektionen för vård och omsorg (IVO) har på regeringens uppdrag utvecklat ett nationellt register över HVB, stödboenden för barn och unga samt särskilda ungdomshem.  Registret innehåller övergripande information om verksamhet och utförare, samt viss information om beslut som IVO fattat om det specifika boendet efter genomförd tillsyn.

– Tryggheten för placerade barn och unga är en högt prioriterad fråga för regeringen. Det nya HVB-registret blir ett viktigt verktyg för att underlätta arbetet inför placeringar och för att också möjliggöra en bättre uppföljning, säger socialminister Lena Hallengren i ett pressmeddelande.

Registret kallas IVO:s placeringsstöd HVB och stödboenden och ska bidra till att förenkla kommuners placeringar samt minska risken för att placering sker på ett olämpligt boende. IVO:s tillsyn över de aktuella boendeformerna omfattar regelbundna inspektioner minst en gång per år.

Bakgrunden till regeringens initiativ är de brister som uppmärksammats inom den sociala barn- och ungdomsvården, och i registret finns samtliga aktiva boenden med tillstånd och anmäld verksamhet registrerade, cirka 875 stycken HVB, stödboenden och SiS-hem, varav cirka 560 stycken är HVB. Cirka 40 kommuner har i nuläget anslutits till tjänsten och ytterligare 18 har anmält intresse. Intentionen är också att registret ska vidareutvecklas och tillgängliggöra ytterligare information i framtiden.

Med hjälp av registret kan kommunerna se:

Vilka HVB och stödboende för barn och unga som finns i Sverige

Vem som ansvarar för respektive hem

Vilka målgrupper respektive boende tar emot

Information om IVO:s tillsyn av verksamheterna de senaste tre åren, det vill säga om IVO har upptäckt brister och i så fall vilka brister

Information om vilka verksamheter IVO har återkallat tillståndet för

Om IVO tillfälligt har förbjudit verksamheten att bedrivas.

Källa: IVO:s placeringsstöd HVB och stödboenden

 

Socionomen

24 maj 2022

24 maj 2022

Läs mer

Aktuellt
30 apr 2026

101-åriga författaren: ”Vänskap kan vara gränslös”

En vänskap långt över generationsgränsen. I boken Relationer skildr...

Aktuellt
29 apr 2026

Spetsutbildning för socionomer startas i Örebro

En ny specialistutbildning för socionomer startas på Örebro univers...

Ny forskning
29 apr 2026

Konsulentstöd ingen garanti för bra hjälp till familjehem

Majoriteten av landets kommuner använder externa aktörer för att re...

Läs även

Aktuellt
30 apr 2026

101-åriga författaren: ”Vänskap kan vara gränslös”

En vänskap långt över generationsgränsen. I boken Relationer skildr...

Aktuellt
29 apr 2026

Spetsutbildning för socionomer startas i Örebro

En ny specialistutbildning för socionomer startas på Örebro univers...

Aktuellt
23 apr 2026

Filmtips: Berättelser om att hitta vägen framåt

Tre aktuella filmtips där människor på olika sätt måste överkomma s...

Aktuellt
22 apr 2026

Elisabeth förolämpades – kvinna döms till dagsböter

Kan vara den första gången någon döms för förolämpning av socialsek...

Aktuellt
15 apr 2026

Sverige sticker ut gällande barn i häkte

Häktning av unga under 18 år är mer än dubbelt så vanligt i Sverige...

Aktuellt
13 apr 2026

Socionomutbildningen görs om

I dag meddelade regeringen att socionomutbildningen får reviderade ...

Missa inget!

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och håll dig uppdaterad om aktuellt från Socionomen.