3 jun 2022

Filmtips

Filmtips: Juliette Binoche wallraffar i samhällskritiskt relationsdrama

Ett samhällskritiskt relationsdrama med arbetsrätt i fokus, en rörande och existensiell videodagbok om hur en person med multipel skleros möter sig själv och livets stora frågor, och en värmande vänskapshistoria mellan en relegerad tonåring och dennes alkoholiserade farmor. Här kommer tre nya filmtips till socionomer.

Fredrik Söderlund

Redaktör

3 jun 2022

3 jun 2022

MELLAN TVÅ VÄRLDAR

Den framgångsrika författaren Marianne (Juliette Binoche) tar jobb som städerska som inspiration för sin kommande bok. Tanken är att hennes wallraffande ska avslöja vad som pågår bakom kulisserna med dåliga arbetsförhållanden, riskfyllda anställningar och stress. Hon kommer lite närmare än hon väntade sig och hennes relationer ställs på spel. Diskussionen kring vad som är moraliskt försvarbart och vad som är ett profiterande på mindre bemedlade är en av filmens viktigaste frågeställningar. Gör Marianne en samhällsnytta eller utnyttjar hon de som kämpar mot dåliga villkor och lever på existensminimum? Oavsett så gör Binoches naturalistiska skådespeleri henne till en briljant karaktärskameleont. (Går på bio)

ROSY 

När Marine är 21 år får hon diagnosen multipel skleros, men hon låter sig inte nedslås av faktumet. Framtiden är oviss och hon vill både förstå, utmana, leva och njuta så länge det går. Hon bestämmer sig för att lämna sina nära och kära och försöka resa över hela Nya Zeeland. Målet är, som hon säger, “att koppla ihop kropp och själ”. Hon genomför projektet genom crowd funding och det är rörande att se det växande engagemanget. Rosy är en rörande videodagbok där både Marines egen existens och den stora frågan kring livets mening tar sig ett nytt uttryck. Vi får ta del av en verklig hjältehistoria som aldrig blir smetig. (Går på bio)

GRANDMOTHER 

Tonåringen Sam relegeras från skolan och som straff får han ta hand om sin alkoholiserade farmor Ruth. Det som börjar skevt och bittert utvecklar sig till en värmande vänskap där de möts i både sorg, saknad, befriande eskapader och känslomässig stöttning. Sam sörjer fortfarande sin bortgångna mor och hans pappa är märkligt frånvarande. Filmens kärna ligger i den oväntade relationen och lyhördheten mellan två generationer. Ruth och Sam hittar gemensamma beröringspunkter som tillsammans med ett kargt, men vackert brittiskt landskap, mynnar ut i en bitterljuv liten pärla. (Premiär 10 juni)

Fredrik Söderlund

Redaktör

3 jun 2022

3 jun 2022

Läs mer

Krönika
17 apr 2026

”Vem lyssnar när forskare talar – och när talar de?”

Forskningen har sitt eget, ofta långsamma, tempo. Samtidigt pågår v...

C-uppsatser
15 apr 2026

Svårt för unga att definiera psykiskt våld

Unga har en tendens att över tid omförhandla och legitimera kontrol...

Aktuellt
15 apr 2026

Sverige sticker ut gällande barn i häkte

Häktning av unga under 18 år är mer än dubbelt så vanligt i Sverige...

Läs även

Aktuellt
15 apr 2026

Sverige sticker ut gällande barn i häkte

Häktning av unga under 18 år är mer än dubbelt så vanligt i Sverige...

Aktuellt
13 apr 2026

Socionomutbildningen görs om

I dag meddelade regeringen att socionomutbildningen får reviderade ...

Aktuellt
7 apr 2026

Socionomstudenterna blir fler – men inte lärarna: ”Kvaliteten kan påverkas”

Antalet socionomstudenter har ökat kraftigt i Sverige de senaste år...

Aktuellt
25 mar 2026

Grova förolämpningar på mejl ledde till åtal

Otrevliga mejl ledde till det första åtalet om förolämpning mot soc...

Aktuellt
24 mar 2026

Närmare hundra anmälningar – bara ett åtal

✓ Karta: Så många anmälningar har gjorts i varje region. ✓ Vad räkn...

Aktuellt
23 mar 2026

Boktips: Livet med diagnos och svensk integrationspolitik

I boken Imorgon ska jag vara som alla andra möter man reflektioner...

Missa inget!

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och håll dig uppdaterad om aktuellt från Socionomen.