Män diskrimineras oftare på arbetsmarknaden

Etnisk diskriminering vid rekrytering är en bidragande faktor till etnisk ojämlikhet på den svenska arbetsmarknaden. Foto: Getty Image
Etnisk diskriminering vid rekrytering är en bidragande faktor till etnisk ojämlikhet på den svenska arbetsmarknaden. Foto: Getty Image

Män med utländskt klingande namn som söker jobb får betydligt färre svar på sina ansökningar än kvinnliga sökande med utländskt klingande namn.

Socionomen

27 apr 2022

27 apr 2022

Män med utländskt klingande namn som söker jobb får betydligt färre svar på sina ansökningar än kvinnliga sökande med utländskt klingande namn. Och det är både manliga och kvinnliga rekryterare som diskriminerar dem, fast i olika yrkesgrupper, visar en ny avhandling från Institutet för social forskning (SOFI) vid Stockholms universitet. I studien skickades över 5 000 fiktiva jobbansökningar till utannonserade jobb, med identiska kvalifikationer för jobb inom samma yrke. Forskarna samlade också in uppgifter om rekryterares eller annonsens kontaktpersons kön, samt en rad uppgifter om jobbet som annonserades ut.

LÄS OCKSÅ >> Därför har utlandsfödda unga kvinnor svårt att få arbete

– Det vi såg är att kvinnliga rekryterare favoriserar kvinnliga sökande med utländskt klingande namn framför manliga sökande med utländska namn, och det sker framförallt i yrken som kräver högre utbildning. De manliga rekryterarna diskriminerar på samma sätt men då i ansökningar till mansdominerade yrken, säger forskaren Anni Erlandsson i ett pressmeddelande. Hon står bakom forskningen tillsammans med sina kollegor, men framhåller att studien inte har försökt förklara varför diskriminering uppstår.

Resultatet tyder på att etnisk diskriminering vid rekrytering är en bidragande faktor till etnisk ojämlikhet på den svenska arbetsmarknaden, både för kvinnor med utländska namn och särskilt för män med utländska namn.

– Fortsatt forskning skulle behöva studera mekanismer bakom diskriminering samt titta på specifika yrken och vad det är inom de olika kategorierna som gör att diskrimineringen skiljer sig åt.

Socionomen

27 apr 2022

27 apr 2022

Läs mer

Krönika
3 jun 2025

”Våldsamma män har inte problem med sin ilska”

En rollspelsövning på socionomprogrammet väcker både ilska och förv...

Tendens
2 jun 2025

Kriminalvården rustar för att ta emot barn

Direktören: "Vi strävar efter en tät kontakt med vården, inklu...

Aktuellt
30 maj 2025

Filmtips: Adolescence en skakande skildring av nätets påverkan på unga

"Ett måste för alla som jobbar med unga i dag", skriver f...

Läs även

Aktuellt
30 maj 2025

Filmtips: Adolescence en skakande skildring av nätets påverkan på unga

"Ett måste för alla som jobbar med unga i dag", skriver f...

Aktuellt
20 maj 2025

Ny socialtjänstlag klubbad

Klart! Bara drygt en månad innan den träder i kraft har riksdagen k...

Aktuellt
14 maj 2025

Boktips: Hanna Saadi gör upp med hedersförtrycket

Boken "Bortgift mot min vilja" är en personlig berättelse...

Aktuellt
12 maj 2025

Socialstyrelsens rapport blev droppen för Lena – JO-anmälde myndigheten

Socionomen Lena Palm är en av många som upprörts av Socialstyrelsen...

Aktuellt
8 maj 2025

Mellantvångsutredningen kritiseras hårt: ”Skadar tilliten”

Flera remissinstanser ifrågasätter regeringens förslag om att barn ...

Aktuellt
2 maj 2025

Filmtips: Oscarsvinnaren No other land är ett porträtt för en hel värld att se

Kompromisslöst och våghalsigt om förstörelsen på Västbanken i dokum...

Missa inget!

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och håll dig uppdaterad om aktuellt från Socionomen.