29 apr 2025

samhälle

Jonna Bornemark: ”Vi använder inte hela vår mänskliga potential”

Jonna Bornemark på en simtur under vattnet tillsammans med mörtar. Foto: Sara Mac Key
Jonna Bornemark på en simtur under vattnet tillsammans med mörtar. Foto: Sara Mac Key

I bokserien Vrida världen vill filosofen Jonna Bornemark få oss att se på verkligheten, naturen och oss själva på nya sätt. Vi behöver återförvilda sinnena, förklarar hon. Själv simmar hon med mörtar.

Tommy Johansson

Reporter

29 apr 2025

29 apr 2025

– Det är något som har blivit lite galet i vår kultur, säger Jonna Bornemark, professor i filosofi på Centrum för praktisk kunskap vid Södertörns högskola. 

Vi har tappat förmågan att helt ta in vår omvärld, förklarar hon, och har skapat en tillvaro där våra sinnen svarar mot något som redan är förutbestämt. Hon kallar det för etablerade kategorier, en slags ordnad sinnesvärld där vi sällan stannar upp och på riktigt tar in vad vi ser, luktar eller känner.

Med Vrida världen, en serie på fyra böcker med utgivningsstart i vår, vill Jonna Bornemark staka ut en ny stig. Genom olika experiment undersöker hon vad det innebär att vara människa och nya sätt att vara det på.

Du talar bland annat om den återförvildade sinnligheten, vad innebär det?

– Det är när jag känner, ser eller hör något som jag inte riktigt vet vad det är, där kategorierna som jag är van vid inte riktigt fungerar.

– En sådan vild sinnlighet kräver ganska mycket energi. Många med autismdiagnos befinner sig ofta i en sådan sinnlighet.

LÄS OCKSÅ >>> Naturen blev Ulrika Ernviks medterapeut under pandemin

Hon ger ett exempel på en händelse som hon själv var med om när hon var yngre och som blev något av en ögonöppnare. Det började med ett stopp i avloppet som hon blev tvungen att hantera.

– När jag såg allt klägg som fastnat så reagerade jag med ett ”nää usch” och kastade mig ut ur rummet. Sedan tänkte jag ”men vänta nu, hur luktade det där egentligen?”. Jag tog liksom aldrig in det, jag hade bara lärt mig att det var äckligt, säger hon.

– Så jag gick tillbaka och luktade. Det som var fascinerande var att äckelinstinkten försvann nästan direkt. I stället slogs jag av en mångfacetterad lukt.

Fakta: Jonna Bornemark

Gör: Författare och professor i filosofi.

Aktuell: Med den första boken, De levande, i bokserien Vrida världen.

Den förmågan, att stanna upp och bejaka, kan överföras på andra delar i livet, förklarar hon. Hur man förhåller sig till utmattning till exempel, eller till naturen. För henne själv har det bland annat inneburit nya vänskaper – med mörtar.

– Sedan flera somrar tillbaka har jag och mina barn simmat med mörtar. I stället för att sätta en krok i fiskarna så ger jag dem mat talar jag om för dem att människor är bra.

Hur har du delat upp de fyra böckerna i serien?

– De utgår från mina experiment och undersökningar. Den första boken handlar om relationen till djur. Den andra utgår från samtal jag haft med skrivande autister, om deras filosofiska insikter. Den tredje boken handlar om begär och sexualitet, och den fjärde om skärmar och AI.

Vilka tycker du ska läsa boken?

– Alla som är intresserade av den här typen av frågor. Vi använder inte hela vår mänskliga potential till kunskap som vi har, och då blir också världen lite smalare. Jag hoppas att den här boken ska bidra till en anda om att vi faktiskt har förmågan att vrida världen.

Tommy Johansson

Reporter

29 apr 2025

29 apr 2025

Läs mer

Aktuellt
13 maj 2026

11 av 19 socionomutbildningar håller hög kvalitet

Majoriteten av Sveriges socionomutbildningar bedöms hålla hög kvali...

Aktuellt
12 maj 2026

”Skolfrånvaro kräver tvärprofessionellt arbete”

Olika professioner kan ha olika bild av elevers skolfrånvaro, men d...

Porträtt
10 maj 2026

Praktikplatsen som ledde till drömjobbet

Att få jobb kan vara tufft för någon med intellektuell funktionsned...

Läs även

Aktuellt
13 maj 2026

11 av 19 socionomutbildningar håller hög kvalitet

Majoriteten av Sveriges socionomutbildningar bedöms hålla hög kvali...

Aktuellt
12 maj 2026

”Skolfrånvaro kräver tvärprofessionellt arbete”

Olika professioner kan ha olika bild av elevers skolfrånvaro, men d...

Aktuellt
6 maj 2026

Beslut om barn i fängelse fattat – kritiker varnar för brist på utbildning

På onsdagen klubbades beslutet om fängelse för barn igenom. Under r...

Aktuellt
4 maj 2026

Regeringen vill organisera om beroendevården

Ansvaret för beroendevården ska flyttas till regionerna. Det är inn...

Aktuellt
30 apr 2026

101-åriga författaren: ”Vänskap kan vara gränslös”

En vänskap långt över generationsgränsen. I boken Relationer skildr...

Aktuellt
29 apr 2026

Spetsutbildning för socionomer startas i Örebro

En ny specialistutbildning för socionomer startas på Örebro univers...

Missa inget!

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och håll dig uppdaterad om aktuellt från Socionomen.