Sommarsemestern är på intåg för många av landets socionomer. Här delar forskarna Wanja Astvik och Gunnar Aronsson med sig av sina bästa avkopplingstips inför sommarens ledighet.
Använd tiden innan semestern noga, så du lugnt kan lämna jobbet och känna dig klar. Se till att ha luckor i almanackan sista veckan så du har marginal för överraskningar. Ställ in frånvaromeddelande på e-posten och se till att någon tar hand om viktiga ärenden när du lämnar.Glöm inte att ta in att du därmed är arbetsbefriad ett antal veckor framöver!
Människor är olika när det gäller vad som är återhämtning men gemensamt är goda effekter av sömn, grönska, skog och fridfulla sjöar. Sannolikt är det också bra att pröva något ovant – och då kan det ju bli helt olika typer av aktiviteter när man är flera.
Alla måste inte hänga med varandra hela tiden. Hitta rätt avvägning mellan det som är individuellt och det som är gemensamt.
Vilken sorts trötthet måste du återhämta dig ifrån – mental, fysisk emotionell – eller kanske alla tre? Fundera och prova det du tror fungerar bäst.
Lever du i inrutade strukturer – pröva hur det känns med lite strukturlöshet.
Gör något annorlunda som sätter igång ovana muskler, känslor och kroppsförnimmelser. Sök den lustfyllda anspänningen om din vardag är stressfull anspänning.
Sist men inte minst – tänk på vad det betyder att semester är en frizon.
Med önskan om en trevlig sommar!
Wanja Astvik, docent i psykologi & Gunnar Aronsson, professor i arbets- och organisationspsykologi
Läs mer
Läs även
Filmtips: Höstens hjältar, fångar och aktivister
Från den slitande sjuksköterskan i Tyskland till fem överlevare frå...
Talita får driva vidare med alkoholförbud – ”Vi är oerhört lättade”
Domstolen: Ivo hade inte rätt att avslå Talitas ansökan att driva s...
Studentenkät: Därför vill jag bli socionom
Socionomutbildning är bred och kan leda till många olika yrken. Vad...
Malmö stad röjde skyddade identiteter – flera gånger
När Socionomen granskar en händelse från i mars, upptäckts en helt ...