18 sep 2024

Filmtips

Filmtips: Tonårstristess och droger i norrländska glesbygden

När Nova dör i en överdos i Västernorrlands inland vänds världen upp och ner för bästa vännen Jackie, 13 år. Det är utgångspunkten i regidebuterande Elina Sahlins uppväxtskildring ”Bye Bye Boredom”, om epa-burna ungdomar som kämpar mot ledan.

Fredrik Söderlund

Redaktör

18 sep 2024

18 sep 2024

Eric

Sorg och saknad kan driva en till vansinne. Sällan har det varit lika tydligt som i denna miniserie om hur nioåriga Edgar plötsligt försvinner i New York-myllret på vägen till skolan. Föräldrarna är lamslagna. Parallellt får vi följa polisens jakt. Eric är ett snällt monster ritat ur Edgars fantasi som hans pappa Vincent vill använda i sitt barnprogram. Monstret blir i stället pappans dåliga samvete på ett träffande symboliskt vis i sökandet efter sonen. Detta är en nyskapande och gripande skildring av ett amerikanskt 80-tal där både AIDS-epidemin, rasism, familjeband och politik ingår.

Visas på Netflix

Bye Bye Boredom

13-åriga Jackie bor i Norrland där de främsta sysselsättningarna är droger, hästar och EPA-traktorer. När hennes bästa vän dör i en överdos försöker hon nysta i vad som verkligen hände. Filmen skildrar ett Sverige i skymundan som är utsatt och dras med många socialpolitiska utmaningar. Debutregissören Elina Sahlins uppväxtskildring bär spår från både “Twin Peaks” och “Trainspotting”. “Bye Bye Boredom” går att se både som ett porträtt av en förvirrad ungdom, glesbygden och hur sorg hanteras utifrån ett vänskapsperspektiv.

Går på bio (Distributör: Folkets Bio)

Green Border

Vi får följa en grupp flyktingar i skogarna mellan Polen och Belarus. De forslas och kastas runt mellan gränserna som boskap och vet aldrig på vilken sida de tvingas spendera natten. Filmen kryssar intelligent och gripande mellan en syrisk familj på väg till Sverige, en luttrad och tvivlande gränsvakt och en grupp rättsaktivister. Den välrenommerade Agnieszka Holland har skapat ännu ett högaktuellt och skakande porträtt av en samtid som alldeles för många blundar inför. En av årets viktigaste filmer är oerhört stark i sin kompromisslöshet.

Premiär den 20 september (Distributör: Folkets Bio)

Fredrik Söderlund

Redaktör

18 sep 2024

18 sep 2024

Läs mer

Aktuellt
20 nov 2025

Boktips: Svensk normalitet och autism i vardagen

Två böcker som skruvar på perspektivet. Först blickar vi på "S...

Aktuellt
19 nov 2025

Hur ska fler orka jobba kvar i välfärden?

Mer pengar till välfärden är bra, men inte hela lösningen på framti...

Krönika
18 nov 2025

”Jag fick aldrig någon kram som barn”

Att växa upp som placerad. Sofia Rapp Sundström vet själv hur det ä...

Läs även

Aktuellt
20 nov 2025

Boktips: Svensk normalitet och autism i vardagen

Två böcker som skruvar på perspektivet. Först blickar vi på "S...

Aktuellt
19 nov 2025

Hur ska fler orka jobba kvar i välfärden?

Mer pengar till välfärden är bra, men inte hela lösningen på framti...

Aktuellt
5 nov 2025

Stina röjdes av Malmö stad: ”Jag kan bli ihjälslagen”

Den tidigare pojkvännen misshandlade Stina och har fortsatt förfölj...

Aktuellt
24 okt 2025

Filmtips: Höstens hjältar, fångar och aktivister

Från den slitande sjuksköterskan i Tyskland till fem överlevare frå...

Socialt arbete
23 okt 2025

Talita får driva vidare med alkoholförbud – ”Vi är oerhört lättade”

Domstolen: Ivo hade inte rätt att avslå Talitas ansökan att driva s...

Aktuellt
20 okt 2025

Studentenkät: Därför vill jag bli socionom

Socionomutbildning är bred och kan leda till många olika yrken. Vad...

Missa inget!

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och håll dig uppdaterad om aktuellt från Socionomen.