18 sep 2024

Filmtips

Filmtips: Tonårstristess och droger i norrländska glesbygden

När Nova dör i en överdos i Västernorrlands inland vänds världen upp och ner för bästa vännen Jackie, 13 år. Det är utgångspunkten i regidebuterande Elina Sahlins uppväxtskildring ”Bye Bye Boredom”, om epa-burna ungdomar som kämpar mot ledan.

Fredrik Söderlund

Redaktör

18 sep 2024

18 sep 2024

Eric

Sorg och saknad kan driva en till vansinne. Sällan har det varit lika tydligt som i denna miniserie om hur nioåriga Edgar plötsligt försvinner i New York-myllret på vägen till skolan. Föräldrarna är lamslagna. Parallellt får vi följa polisens jakt. Eric är ett snällt monster ritat ur Edgars fantasi som hans pappa Vincent vill använda i sitt barnprogram. Monstret blir i stället pappans dåliga samvete på ett träffande symboliskt vis i sökandet efter sonen. Detta är en nyskapande och gripande skildring av ett amerikanskt 80-tal där både AIDS-epidemin, rasism, familjeband och politik ingår.

Visas på Netflix

Bye Bye Boredom

13-åriga Jackie bor i Norrland där de främsta sysselsättningarna är droger, hästar och EPA-traktorer. När hennes bästa vän dör i en överdos försöker hon nysta i vad som verkligen hände. Filmen skildrar ett Sverige i skymundan som är utsatt och dras med många socialpolitiska utmaningar. Debutregissören Elina Sahlins uppväxtskildring bär spår från både “Twin Peaks” och “Trainspotting”. “Bye Bye Boredom” går att se både som ett porträtt av en förvirrad ungdom, glesbygden och hur sorg hanteras utifrån ett vänskapsperspektiv.

Går på bio (Distributör: Folkets Bio)

Green Border

Vi får följa en grupp flyktingar i skogarna mellan Polen och Belarus. De forslas och kastas runt mellan gränserna som boskap och vet aldrig på vilken sida de tvingas spendera natten. Filmen kryssar intelligent och gripande mellan en syrisk familj på väg till Sverige, en luttrad och tvivlande gränsvakt och en grupp rättsaktivister. Den välrenommerade Agnieszka Holland har skapat ännu ett högaktuellt och skakande porträtt av en samtid som alldeles för många blundar inför. En av årets viktigaste filmer är oerhört stark i sin kompromisslöshet.

Premiär den 20 september (Distributör: Folkets Bio)

Fredrik Söderlund

Redaktör

18 sep 2024

18 sep 2024

Läs mer

Socialt arbete
6 feb 2026

Låga trösklar till stöd – så har Umeå utvecklat första linjen

Alla snackar förebyggande arbete – men hur kan det se ut i praktike...

Ekonomiskt bistånd
5 feb 2026

Regeringen vill stoppa lokala tillägg i försörjningsstödet

I regeringens förslag om bidragstak ingår även ett förbud för kommu...

Debatt
4 feb 2026

”Det är aldrig för sent för mer kärlek”

Tal till kommunfullmäktige för att presentera det kommande programm...

Läs även

Aktuellt
4 feb 2026

Boktips: Undangömd sorg och fakta om cannabis

Den dolda sorgen undersöker oviljan att tillåta sorgen ta plats i s...

Aktuellt
3 feb 2026

Nya hemlöshets-rapporten: Allt fler barn drabbas av vräkningar

Vräkningarna har ökat lavinartat – en tydlig signal om att det före...

Aktuellt
30 jan 2026

Ny GD på Sis – Vill jobba medmänskligt med gränssättning

Martin Valfridsson blir ny generaldirektör. ”Vi måste försöka få ba...

Aktuellt
29 jan 2026

Moderaterna backar – vill ha kvar examensarbetet

Förslaget att korta flera yrkesutbildningar, däribland socionomutbi...

Aktuellt
29 jan 2026

Erfarenheter från professionen förmedlas inte vidare

När kunskapsstyrningen brister riskerar den nya socialtjänstlagens ...

Aktuellt
28 jan 2026

Filmtips: Rösten från Gaza är hjärtskärande

Tre aktuella filmtips som behandlar aktuella ämnen och människans i...

Missa inget!

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och håll dig uppdaterad om aktuellt från Socionomen.