2 maj 2025

Filmtips

Filmtips: Oscarsvinnaren No other land är ett porträtt för en hel värld att se

I den Oscarsbelönade dokumentären No other land, som tog fem år att sammanställa, skildras förstörelsen av byn Masafer Yatta på Västbanken och vänskapen mellan en aktivist och en journalist. ”Ett lika nödvändigt debattinlägg som våghalsigt statement”, skriver filmredaktör Fredrik Söderlund.

Fredrik Söderlund

Redaktör

2 maj 2025

2 maj 2025

När ljuset bryts

Island är ett litet land med en storartad filmproduktion. Detta är inget undantag. Filmen följer Una som kämpar med att hantera sin partner Diddis oväntade död. Under ett dygn utvecklas berättelsen och skildrar hennes kamp med förlusten och det plötsliga traumat. Eftersom relationen var hemlig blir den känslomässiga isoleringen ett stort problem.

“När ljuset bryts” belyser också vikten av ett stödsystem i krissituationer. Framför allt för personer som är tvungna att bearbeta en sorg i ensamhet. Filmens hypnotiska foto och nedtonade stämning ger också en extra dimension. Rúnar Rúnarssons drama tävlade i Cannes förra året.

Går på bio (Njutafilms)

No other land

Denna unika dokumentär tog fem år att sammanställa och fick en välförtjänt Oscar i början av mars. 2019 började människor tvångsförflyttas och drivas bort från området Masafer Yatta i Palestina.

Aktivisten Basel Adra skildrar hela förloppet på ett närgånget och förtvivlat sätt. Hans begynnande vänskap med den israeliska journalisten Yuval är både vacker och komplex. De kämpar sida vid sida mot en till synes hopplös konflikt som fortsätter att eskalera. “No other land” är ett lika nödvändigt debattinlägg som våghalsigt statement. Ett kompromisslöst porträtt för en hel värld att se.

Finns på SVT Play (Doc Lounge)

Aleque & Issay

Treåriga tvillingarna Aleque och Issay flyttar med sin familj till Peking. Deras mamma Tora Mkandawire Mårtens har filmat dem under 4,5 år och hennes finstämda dokumentär är en självbiografisk djupdykning som fångar stunder, minnen och viktiga episoder i systrarnas utveckling.

Perspektivet är helt och hållet barnens där lillasyster Tiwa agerar berättarröst. Den medvetet låga kameravinkeln gör att känslorna blir mer direkta och uttrycksfulla. Bråk, lycka, sorg, tillhörighet, identitet och vänskap – allt får plats. Den självbiografiska processen känns lika nyskapande som vacker och äkta.

Går på bio (Triart)

Fredrik Söderlund

Redaktör

2 maj 2025

2 maj 2025

Läs mer

C-uppsatser
15 apr 2026

Svårt för unga att definiera psykiskt våld

Unga har en tendens att över tid omförhandla och legitimera kontrol...

Aktuellt
15 apr 2026

Sverige sticker ut gällande barn i häkte

Häktning av unga under 18 år är mer än dubbelt så vanligt i Sverige...

Tema
14 apr 2026

Kriminalvårdaren: ”Jag älskar när soc kommer på besök”

De är små, så är det, säger kriminalvårdaren Magnus Uhlin om de bar...

Läs även

Aktuellt
15 apr 2026

Sverige sticker ut gällande barn i häkte

Häktning av unga under 18 år är mer än dubbelt så vanligt i Sverige...

Aktuellt
13 apr 2026

Socionomutbildningen görs om

I dag meddelade regeringen att socionomutbildningen får reviderade ...

Aktuellt
7 apr 2026

Socionomstudenterna blir fler – men inte lärarna: ”Kvaliteten kan påverkas”

Antalet socionomstudenter har ökat kraftigt i Sverige de senaste år...

Aktuellt
25 mar 2026

Grova förolämpningar på mejl ledde till åtal

Otrevliga mejl ledde till det första åtalet om förolämpning mot soc...

Aktuellt
24 mar 2026

Närmare hundra anmälningar – bara ett åtal

✓ Karta: Så många anmälningar har gjorts i varje region. ✓ Vad räkn...

Aktuellt
23 mar 2026

Boktips: Livet med diagnos och svensk integrationspolitik

I boken Imorgon ska jag vara som alla andra möter man reflektioner...

Missa inget!

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och håll dig uppdaterad om aktuellt från Socionomen.