6 nov 2024

Filmtips

Filmtips: Norsk-svensk Cannes-vinnare om övergrepp i skolmiljö

I den prisbelönta filmen Armand får vi följa hur skola och föräldrar hanterar ett möjligt övergrepp mellan två elever. ”Filmen är ett intelligent kammarspel som snyggt slänger sig mellan genrer”, skriver Socionomens recensent Fredrik Söderlund.

Fredrik Söderlund

Redaktör

6 nov 2024

6 nov 2024

Tatami

Iranskan Leila ska tävla i judo-VM i Georgien tillsammans med sin tränare Maryam. För varje match som teamet vinner kommer de närmare en eventuell final mot israeliskan Shani. Problemet är att Irans ledarstab och president förbjuder matchen av politiska skäl. Hot, förföljelse och terror i det tysta genomsyrar plötsligt det iranska teamets vistelse.

Tatami handlar om att jobba hårt för en dröm som är på väg att krossas efter påtryckningar från en skräckslagen regering. Filmen är lika mycket en paranoiathriller som ett upp till kamp-drama och skakande nutidsporträtt. Allt är dessutom tjusigt inlindat i ett krispigt svartvitt foto.

Går på bio

Club Zero

En surrealistisk och smått skrämmande film om vår moderna syn på idealism, objektifiering och den nitiska strävan efter välmående. Fru Novak är lärare på en privatskola och undervisar i en klass om att äta medvetet.

Som ett hälsosamt komplement till läroplanen accepteras hennes metoder till en början av en grupp entusiastiska deltagare. När hon så småningom insisterar på att eleverna ska sluta äta tar allt en bisarr vändning.

Filmen är pepprad med satir och dragen till sin spets, men har sina bisarra sanningar och kusliga minimalism. Mia Wasikowska är dessutom väldigt bra i sin roll som avtrubbad och manipulativ pedagog.

Premiär 8 november

Armand

Detta norsk-svenska samarbete blev rättmätigt prisbelönt på årets filmfestival i Cannes. Sexåriga Armand anklagas för att ha sexuellt ofredat sin kompis och föräldrarna kallas in akut av skolledningen. Vi får aldrig se barnen utan får förlita oss på ett ord mot ordkrig mellan förmyndarna. Blickspelet, den tryckande värmen, de förutfattade meningarna och skolans desperata försök att hålla situationen på en respektfull nivå.

Allt är skapat med en imponerande täthet av debutregissören Halfdan Ullman Tøndel. Filmen är ett intelligent kammarspel som snyggt slänger sig mellan genrer med en skådespelarensemble av yttersta klass.

Går på bio

Fredrik Söderlund

Redaktör

6 nov 2024

6 nov 2024

Läs mer

Aktuellt
8 maj 2025

Mellantvångsutredningen kritiseras hårt: ”Skadar tilliten”

Flera remissinstanser ifrågasätter regeringens förslag om att barn ...

Forskning
7 maj 2025

Robotar ger oftare avslag på ekonomiskt bistånd

Kan robotar ­förenkla arbetet inom ekonomiskt bistånd? Både ja och ...

Krönika
6 maj 2025

"Pojkarna i riskzonen behöver empati, alternativ och förståelse"

Vågar man visa civilkurage efter mordet på Mikael i Skärholmen? Sva...

Läs även

Aktuellt
8 maj 2025

Mellantvångsutredningen kritiseras hårt: ”Skadar tilliten”

Flera remissinstanser ifrågasätter regeringens förslag om att barn ...

Aktuellt
2 maj 2025

Filmtips: Oscarsvinnaren No other land är ett porträtt för en hel värld att se

Kompromisslöst och våghalsigt om förstörelsen på Västbanken i dokum...

Aktuellt
29 apr 2025

Jonna Bornemark: ”Vi använder inte hela vår mänskliga potential”

Med bokserien Vrida världen vill filosofen Jonna Bornemark få oss a...

Aktuellt
25 apr 2025

Regeringen upphäver socialtjänstens sekretess

Vill att information ska kunna lämnas till polis och skola för att ...

Aktuellt
31 mar 2025

”Berättelsen om klassamhället har skrivits om”

Elina Pahnke aktuell med boken Alla ska äta, om vem som kan äta sig...

Aktuellt
28 mar 2025

Boktips: Så har synen på föräldrarollen förändrats genom decennierna

Författaren Maja Larsson följer föräldraskapets utveckling från 170...

Missa inget!

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och håll dig uppdaterad om aktuellt från Socionomen.