24 maj 2023

Filmtips

Filmtips: Älskvärd brittisk socialrealism med svart humor som huvudingrediens

Sarkasm, bubblande humor och diskbänksrealism, stöpt i en brittisk form. En skarp barnskildring från Norge om det värsta av det värsta. Eller ett väloljat franskt kriminaldrama med fokus på mäns våld mot kvinnor. Här kommer tre nya filmtips från Socionomen.

Fredrik Söderlund

Redaktör

24 maj 2023

24 maj 2023

Rain Dogs

Costello och hennes dotter Iris lever i samhällets utkant. De blir vräkta från sin lägenhet, slussas omkring på olika boenden och vet aldrig riktigt vart de kommer hamna för natten. Costello är en strippare och aspirerande författare, Iris är lika streetsmart som boksmart. När vännen och fadersfiguren Selby släpps från fängelset kryddas “Rain dogs” med ännu en säregen och njutbar karaktär. På pappret låter denna miniserie som ett mörkt kapitel, men den är gjord med en fantastisk älskvärdhet där både bubblande humor och sarkastisk brittisk socialrealism är huvudingredienser.

Finns på HBO Max

Storm

Norska Erika Calmayers film om förlust och trauma handlar om vad som händer i en familj när någon plötsligt rycks bort. Elins son dör i en drunkningsolycka när hon inte har tillräcklig uppsikt. Hennes tioåriga dotter Storm försökte rädda honom när han halkade i vattnet. När chocken lagt sig börjar det utkristallisera sig vad som egentligen hände. Att hantera en kris är alltid en emotionell prövning oavsett vad som har hänt. Den psykologiska komplexiteten i att börja anklaga sitt eget barn måste vara förkrossande. “Storm” blandar kriminalhistoria med rysare och sällar sig till flera skarpa barnskildringar den här våren.

Går på bio (Folkets bio) och finns på Netflix

Natten till den 12:e

En tonårig flicka blir brutalt mördad när hon är på väg hem från en fest. Det är en chockerande öppning på detta väloljade franska kriminaldrama. En utredning sätts i gång, där både frustration från gruppchefen Yohan, en illasittande objektifiering av offret Clara och trasiga relationer blir en del av utredningen. Filmens handling fokuserar inte bara på mordutredningen. Den kommenterar även mäns våld mot kvinnor, ett trögflytande rättssystem och hur många stora polisiära insatser hålls tillbaka på grund av ekonomiska faktorer. Regissören Dominik Molls skildring är delvis baserad på ett olöst fall och en påminnelse om det stora antal brott som aldrig får ett avslut.

Går på bio (Njutafilms)

Fredrik Söderlund

Redaktör

24 maj 2023

24 maj 2023

Läs mer

Aktuellt
21 jan 2026

Björn Wiman: ”En sorg som man tvingas leva med”

Som barn växer Björn Wiman upp med en pappa som sällan är där. Men ...

Nyheter
20 jan 2026

Utredare vill se en nationell strategi för familjehemsvården

Stärkt statlig styrning och bättre stöd. Det är några av utredaren ...

Socialt arbete
20 jan 2026

”Ingen drömmer om att sätta på fotboja på ett barn”

Vad händer med socialarbetarens roll när utvecklingen går mot mer k...

Läs även

Aktuellt
21 jan 2026

Björn Wiman: ”En sorg som man tvingas leva med”

Som barn växer Björn Wiman upp med en pappa som sällan är där. Men ...

Aktuellt
15 jan 2026

Förde bort jourhemsplacerade barn – åtalas för grova brott

Sju personer åtalas efter att ha hotat personal i socialtjänsten oc...

Aktuellt
5 jan 2026

Nya lagar 2026 som du måste hålla koll på

Bostadsbidraget för barnfamiljer höjs, oskuldskontroller förbjuds o...

Aktuellt
23 dec 2025

Röda dagar 2026 – planera årets semesterdagar

Vill du ta långledigt i år för att resa bort eller behöver du plane...

Aktuellt
17 dec 2025

”Ett paradigmskifte” – kritik mot förslag om vårdfokus i elevhälsan

Elevhälsans psykosociala insats ska utgöras av hälso- och sjukvårds...

Aktuellt
16 dec 2025

Regeringen föreslår ny lag om socialdataregister

I dag föreslår regeringen en ny lag om socialdataregister som ska g...

Missa inget!

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och håll dig uppdaterad om aktuellt från Socionomen.