Chefer slits mellan administration och utveckling

Genrebild. Foto: Pixabay

En ny rapport visar att socialchefer ofta upplever slitningar mellan administrativt arbete, verksamhetsutveckling och kontakten med medarbetarna.

24 feb 2021

Konflikten innebär att uppgifter inte hinns med eller att flera saker måste göras samtidigt. Det visar en rapport från Myndigheten för vård- och omsorgsanalys som publiceras i dag, torsdag.

– Det man kan säga generellt är att socialchefer lyfter fram att de har ett komplext uppdrag och att de upplever att de har resursbrist, säger Caroline Vidigsson Schmölzer, projektledare på Myndigheten för vård- och omsorgsanalys.

Enkäten som har gått ut till alla landets socialchefer är en del i ett uppdrag från regeringen som handlar om att ta fram underlag till nationella insatser för utveckling och samordning av ledarskapsfrågor inom kommunalt finansierad vård och omsorg. Svarsfrekvensen för socialcheferna var 45 procent, och utöver socialchefer har även bland annat medicinskt ansvariga sjuksköterskor svarat på enkätfrågor. Dessutom gjordes intervjuer med första linjens chefer inom hemtjänsten.

Undersökningen visar att det finns stora brister i förutsättningarna att utöva ett gott ledarskap ­– brister som varit kända sedan tidigare men blivit ännu tydligare under covid-19-pandemin, skriver myndigheten och konstaterar att chefer inom kommunal vård och omsorg behöver få bättre och mer jämlika förutsättningar för sitt ledarskap.

Av de socialchefer som besvarade enkäten anser 63 procent att det behövs ytterligare ledarskapsutbildningar, både för nya och mer erfarna chefer och inom olika verksamhetsområden.

De efterfrågar inte främst en nationell ledarskapsutbildning, utan lyfter istället fram vikten av handledning och att utbildningar utformas med verksamheterna i åtanke. Dessutom anses det viktig att de ledarskapsutvecklande insatserna ges kontinuerligt, eftersom man ställs inför nya situationer i takt med förändrade förutsättningar och krav på verksamheterna.

Socialcheferna framhåller också att de arbetar med en ständigt ansträngd budget och efterfrågar bättre stödfunktioner, bland annat gällande HR- och IT-frågor. Dessutom lyfter man fram vikten av att få ett tydligt uppdrag, liksom mandat och stöd för att uppfylla uppdraget.

Myndigheten för vård- och omsorgsanalys konstaterar i sin rapport att de allra flesta kommuner erbjuder ledarskapsutbildningar eller andra liknande insatser. Men för att cheferna ska kunna tillgodogöra sig utbildningar behöver de få bättre organisatoriska förutsättningar. Dessutom påpekar man att en samverkan mellan kommuner och lärosäten skulle kunna göra ledarskapsutvecklingen mer kunskapsbaserad.

– Vi rekommenderar därför regeringen att stödja den sortens samarbeten, och även att stödja forskningen om ledarskapsutveckling i kommunal vård och omsorg, säger generaldirektör Jean-Luc af Geijerstam, i ett pressuttalande.

LÄS MER: Här hittar du hela rapporten från Myndigheten för vård- och omsorgsanalys

Läs mer

Debatt
13 nov 2025

Socionomer måste ta större plats i samhällsdebatten

Nu, mer än någonsin, behövs socialarbetares röster i samhällsdebatten.

Verktyg
12 nov 2025

”Vi behöver lära oss mer om hur vi påverkas”

De senaste årens kriser har gett vind i seglen för antidemokratiska...

Nyheter
11 nov 2025

Moderaterna vill korta socionomutbildningen

Slopa examensarbetet och gör socionomutbildningen kortare. Det kan ...

Läs även

Aktuellt
5 nov 2025

Stina röjdes av Malmö stad: ”Jag kan bli ihjälslagen”

Den tidigare pojkvännen misshandlade Stina och har fortsatt förfölj...

Aktuellt
24 okt 2025

Filmtips: Höstens hjältar, fångar och aktivister

Från den slitande sjuksköterskan i Tyskland till fem överlevare frå...

Socialt arbete
23 okt 2025

Talita får driva vidare med alkoholförbud – ”Vi är oerhört lättade”

Domstolen: Ivo hade inte rätt att avslå Talitas ansökan att driva s...

Aktuellt
20 okt 2025

Studentenkät: Därför vill jag bli socionom

Socionomutbildning är bred och kan leda till många olika yrken. Vad...

Aktuellt
8 okt 2025

Malmö stad röjde skyddade identiteter – flera gånger

När Socionomen granskar en händelse från i mars, upptäckts en helt ...

Aktuellt
30 sep 2025

Nya boken Skärmbarnen: ”en slags jakt på hopp”

Vad händer när barnen sitter uppslukade framför skärmen timme efter...

Missa inget!

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och håll dig uppdaterad om aktuellt från Socionomen.