C-uppsatstävlingen 2021 – Uppsala universitet

C-uppsats om sexköp och språkbruk på Flashback

opinion-sign
Socionomstudenter från Umeå i norr till Lund i söder tävlar om det ärofyllda priset: Sveriges bästa C-uppsats. Det vinnande bidragets författare tilldelas ett stipendium på 10 000 kr för årets bästa C-uppsats.

”Mest slående var att de som skrev att de inte köper sex, inte problematiserade kvinnans utsatta position, utan resonerade i termer att kvinnorna var osmakliga.”

Jenny Palmqvist

8 jun 2021

8 jun 2021

Vad handlar er C-uppsats om och varför valde ni det ämnet?

Anna Lindgren & Lovisa Kullgren

– Vi har skrivit om prostitution och språkbruk för att få kunskap och problematisera om hur sexköp beskrivs på internet – både av män som köper och män som avstår. Vi valde ett ämne som vi under studierna upplevt att det saknas diskussion om. Studien utgår främst från vad som motiverar män som avstår från sexköp.

– Vi gjorde en kritisk diskursanalys av elva trådar på Flashback med 592 inlägg från 2014 och framåt. Urvalet resulterade i tvåhundra sidor text att analysera. Vi använde radikalfeministisk teori och teorin om hegemonisk maskulinitet.

– Mest slående var att de som skrev att de inte köper sex, inte problematiserade kvinnans utsatta position, utan resonerade i termer att kvinnorna var osmakliga. Nästan ingen reflekterade eller problematiserade sexköpet, de få som försökte blev påhoppade i trådarna och kallad feminin pojke och så vidare. Vår analys visar att normer kring sex och sexualitet är problematiska och att socialt arbete har en viktig uppgift att få bukt med kunskap gällande sexköp.

LÄS UPPSATSEN: ”Det oproblematiska sexköpet- En kritisk diskursanalys av diskussionstrådar på Flashback”

 

Jenny Palmqvist

8 jun 2021

8 jun 2021

Läs mer

Socialt arbete
6 feb 2026

Låga trösklar till stöd – så har Umeå utvecklat första linjen

Alla snackar förebyggande arbete – men hur kan det se ut i praktike...

Ekonomiskt bistånd
5 feb 2026

Regeringen vill stoppa lokala tillägg i försörjningsstödet

I regeringens förslag om bidragstak ingår även ett förbud för kommu...

Debatt
4 feb 2026

”Det är aldrig för sent för mer kärlek”

Tal till kommunfullmäktige för att presentera det kommande programm...

Läs även

Aktuellt
4 feb 2026

Boktips: Undangömd sorg och fakta om cannabis

Den dolda sorgen undersöker oviljan att tillåta sorgen ta plats i s...

Aktuellt
3 feb 2026

Nya hemlöshets-rapporten: Allt fler barn drabbas av vräkningar

Vräkningarna har ökat lavinartat – en tydlig signal om att det före...

Aktuellt
30 jan 2026

Ny GD på Sis – Vill jobba medmänskligt med gränssättning

Martin Valfridsson blir ny generaldirektör. ”Vi måste försöka få ba...

Aktuellt
29 jan 2026

Moderaterna backar – vill ha kvar examensarbetet

Förslaget att korta flera yrkesutbildningar, däribland socionomutbi...

Aktuellt
29 jan 2026

Erfarenheter från professionen förmedlas inte vidare

När kunskapsstyrningen brister riskerar den nya socialtjänstlagens ...

Aktuellt
28 jan 2026

Filmtips: Rösten från Gaza är hjärtskärande

Tre aktuella filmtips som behandlar aktuella ämnen och människans i...

Missa inget!

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och håll dig uppdaterad om aktuellt från Socionomen.