3 berörande filmtips för socionomer

Årets starkaste film är ett chockerande krigsdokumet. Socionomens Fredrik Söderlund tipsar om det bosniska krigsdramat ”Quo vadis, Aida?” – ett av veckans tre berörande biotips.

Fredrik Söderlund

12 apr 2021

12 apr 2021

Quo vadis, Aida?

Den bosniska översättaren Aida, spelad av en fantastisk Jasna Djuricic, jobbar för FN och försöker hålla både den serbiska armén, sin familj, fredsbevarande soldater och flyktingar i schack. Filmen bygger på verkliga händelser under Srebrenica-massakern 1995 där 8000 bosniska muslimer väntade i skräck och ovisshet vid ett FN-område. “Quo vadis, Aida?” är årets starkaste film hittills och ett lika viktigt som chockerande europeiskt krigsdokument om det värsta folkmordet i modern tid. Går på bio.

Sweat

Hälsoinfluencern och sociala medier-kändisen Sylwia har en halv miljon följare, men saknar något substantiellt i sitt liv. När en stalker börjar förfölja henne ställs allt på sin spets och Sylwia börjar fundera på om ytan och ensamheten är värd all tid hon lägger ner på att blidka sina fans. Svensken Magnus von Horn (även ”Efterskalv”) har gjort en tankeväckande film om Generation Z ur ett perspektiv med lite mer smolk och existentiell kris inbakat. Går på bio.

Herself

Sandra lämnar sin misshandlande man med sina två döttrar för att försöka börja om på nytt och hitta tillbaka till en dräglig tillvaro. Regissören Phyllida Lloyd lyckas få med bostadskrisen, psykisk och fysisk misshandel och det viktiga arbete som womens aid gör för utsatta familjer. ”Herself” är vemodig som en irländsk ballad, men gjord med en stor dos empati och finkänslighet. Känslan av triumf, vänskap och revansch trots dåliga odds är oerhört rörande utan att bli banal. Går på bio.

Fredrik Söderlund

12 apr 2021

12 apr 2021

Läs mer

Socialt arbete
20 mar 2026

Dialogsocionomer stärker tilliten till socialtjänsten

I Malmö har man sedan en tid sjösatt en ny satsning: Dialogsocionom...

Aktuellt
18 mar 2026

”Professionen får berätta om sin verklighet”

I boken Lyckade ärenden i socialtjänsten berättar 24 socionomer om ...

Aktuellt
18 mar 2026

Så kan tryggheten stärkas för socialsekreterare

Hot och våld mot socialsekreterare är ett växande arbetsmiljöproble...

Läs även

Aktuellt
18 mar 2026

”Professionen får berätta om sin verklighet”

I boken Lyckade ärenden i socialtjänsten berättar 24 socionomer om ...

Aktuellt
18 mar 2026

Så kan tryggheten stärkas för socialsekreterare

Hot och våld mot socialsekreterare är ett växande arbetsmiljöproble...

Aktuellt
11 mar 2026

”Vi måste jobba med medarbetarskap, ledarskap och en samsyn”

Ett jobb i välfärden är att göra skillnad på riktigt, sägs det. Var...

Aktuellt
4 mar 2026

Långa fängelsestraff för bortförande av placerade barn

Sex av sju åtalade döms till fängelse för bortförande av LVU-placer...

Aktuellt
4 mar 2026

Filmtips: Rörande familjeband i centrum

Tre aktuella filmtips som zoomar in på familjeband – berättelser om...

Aktuellt
25 feb 2026

Boktips: Raseri, internet och jakten på svar

I boken Kära kräk följer vi ett följer vi två personer som via int...

Missa inget!

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och håll dig uppdaterad om aktuellt från Socionomen.