3 berörande filmtips för socionomer

Årets starkaste film är ett chockerande krigsdokumet. Socionomens Fredrik Söderlund tipsar om det bosniska krigsdramat ”Quo vadis, Aida?” – ett av veckans tre berörande biotips.

Fredrik Söderlund

12 apr 2021

12 apr 2021

Quo vadis, Aida?

Den bosniska översättaren Aida, spelad av en fantastisk Jasna Djuricic, jobbar för FN och försöker hålla både den serbiska armén, sin familj, fredsbevarande soldater och flyktingar i schack. Filmen bygger på verkliga händelser under Srebrenica-massakern 1995 där 8000 bosniska muslimer väntade i skräck och ovisshet vid ett FN-område. “Quo vadis, Aida?” är årets starkaste film hittills och ett lika viktigt som chockerande europeiskt krigsdokument om det värsta folkmordet i modern tid. Går på bio.

Sweat

Hälsoinfluencern och sociala medier-kändisen Sylwia har en halv miljon följare, men saknar något substantiellt i sitt liv. När en stalker börjar förfölja henne ställs allt på sin spets och Sylwia börjar fundera på om ytan och ensamheten är värd all tid hon lägger ner på att blidka sina fans. Svensken Magnus von Horn (även ”Efterskalv”) har gjort en tankeväckande film om Generation Z ur ett perspektiv med lite mer smolk och existentiell kris inbakat. Går på bio.

Herself

Sandra lämnar sin misshandlande man med sina två döttrar för att försöka börja om på nytt och hitta tillbaka till en dräglig tillvaro. Regissören Phyllida Lloyd lyckas få med bostadskrisen, psykisk och fysisk misshandel och det viktiga arbete som womens aid gör för utsatta familjer. ”Herself” är vemodig som en irländsk ballad, men gjord med en stor dos empati och finkänslighet. Känslan av triumf, vänskap och revansch trots dåliga odds är oerhört rörande utan att bli banal. Går på bio.

Fredrik Söderlund

12 apr 2021

12 apr 2021

Läs mer

Psykoterapi
17 sep 2025

Panelen: Hur jobbar du med klienternas skamkänslor?

Att ta sig förbi en barriär av skam kan vara en utmaning. Vi bad tr...

Debatt
17 sep 2025

Elever med NPF förtjänar bättre stöd – för individens och samhällets skull

Sverige har en lång väg att gå för att uppnå en skola som är inklud...

Politik
17 sep 2025

Regeringen går vidare med bidragstak

Riksnormen för ekonomiskt bistånd ska sänkas och en begränsning av ...

Läs även

Politik
17 sep 2025

Regeringen går vidare med bidragstak

Riksnormen för ekonomiskt bistånd ska sänkas och en begränsning av ...

Aktuellt
16 sep 2025

Filmtips: Tre filmer om att överleva

En film om att vara ung och rädd för en framtid med krig och främli...

Aktuellt
11 sep 2025

Regeringen vill införa fotboja för barn

I dag meddelade regeringen att de går vidare med förslagen om fotbo...

Aktuellt
10 sep 2025

Malmö vill ta emot barn från Gaza

Kan föräldralösa barn från Gaza få ett nytt hem i Malmö? Det hoppas...

Aktuellt
3 sep 2025

Utmaningar för socionomstudenter – ”kurser kan väcka minnen”

Det kan vara tufft att bli student. De som läser till socionom möte...

Aktuellt
2 sep 2025

Boktips: Intro till den nya socialtjänstlagen

Tips på två böcker, "Den livsfarliga tystnaden" och "...

Missa inget!

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och håll dig uppdaterad om aktuellt från Socionomen.