Fyra län får stärkt stöd för samverkan kring hedersrelaterat våld.
Unsplash Photo
Jonas Jacobsson
18 aug 2021
Nationella kompetensteamet mot hedersrelaterat våld och förtryck har beviljat medel till fyra länsstyrelser för att utveckla regionala resurscentra. Dalarna, Skåne, Västernorrland och Västmanland får dela på tio miljoner kronor.
Resurscentraverksamheterna ska erbjuda stöd och rådgivning till den utsatta målgruppen och stöd till yrkesverksamma som möter den utsatta målgruppen.
– Många kommuner klarar inte av att på egen hand erbjuda målgruppsanpassat stöd till de som är utsatta. Det finns ett stort behov av samverkan med närliggande kommuner, säger Sandra Peterson, chef för Nationella kompetensteamet.
Kompetensteamet arbetar med genomförande av regeringens uppdrag att motverka och bekämpa hedersrelaterat våld och förtryck, barnäktenskap, tvångsäktenskap och könsstympning, genom framförallt webbstöd och stödtelefon för yrkesverksamma samt stöd till nationella myndigheter och övriga länsstyrelser.
Läs mer >>> Resurscentra – bakgrund till regeringsuppdraget
Unsplash Photo
Jonas Jacobsson
18 aug 2021
Läs mer
Läs även
Filmtips: Höstens hjältar, fångar och aktivister
Från den slitande sjuksköterskan i Tyskland till fem överlevare frå...
Talita får driva vidare med alkoholförbud – ”Vi är oerhört lättade”
Domstolen: Ivo hade inte rätt att avslå Talitas ansökan att driva s...
Studentenkät: Därför vill jag bli socionom
Socionomutbildning är bred och kan leda till många olika yrken. Vad...
Malmö stad röjde skyddade identiteter – flera gånger
När Socionomen granskar en händelse från i mars, upptäckts en helt ...