Nomadland är nominerad till hela sex oscars och är en slags socialrealistisk roadmovie där Frances McDormand imponerar. Socionomens Fredrik Söderlund tipsar om tre starka filmer i väntan på sommarvädret.
Fredrik Söderlund
10 maj 2021
The Dissident
Mordet på den Mellanösternkritiska journalisten Jamal Khashoggi i Istanbul blev en världsnyhet 2018. Denna spännande och välsmorda dokumentär skildrar hur hans flickvän och flera progressiva dissidenter världen över letar ledtrådar och avslöjar en global nedtystning. Det var uppenbart att den saudiarabiska regimen låg bakom, men makt och inflytande gjorde att mordet aldrig blev uppklarat. ”The Dissident” skildrar ett universellt tema, oavsett vilket land du kommer ifrån eller måste fly till. Ämnen som yttrandefrihet, politisk asyl, hot och tillhörighet sätts under lupp. Går på bio.
Yalda – förlåtelsens natt
Strax innan biorestriktionerna hade den här drabbande filmen premiär. Maryam är dömd till döden efter att dödat sin make Nasser av en olyckshändelse. Om hon ska bli benådad avgörs genom Nassers dotter i direktsänd iransk TV. Premissen är bisarr och samtalet mellan samtliga parter och det som pågår i kulisserna får dig att sitta som på nålar. Mitt i allt kontrollerat kaos smyger sig både klasskildring, social utsatthet, kvinnoförtryck och ett patriarkalt samhälle in. Filmen är baserad på det verkliga programmet ”Honey moon”. Finns att streama från Folkets bio, SF Anytime och Triart.
Nomadland
USA:s lågkonjunktur slår hårt mot Fern som ger sig ut på vägarna i sin van för att leva som nomad. Under sin resa träffar hon likasinnade, utstötta överlevare och återkommande vänner. ”Nomadland” är en oerhört gripande och mänsklig film om att behöva befinna sig i marginalen och bli sviken av ett land för att genomgå både fysiska och psykiska påfrestningar. En slags socialrealistisk roadmovie där Frances McDormand återigen imponerar. Filmen vann finaste priset i Venedig och är nominerad till sex oscars. Går på bio. streamas på Disney plus
Fredrik Söderlund
10 maj 2021
Läs mer
Läs även

Regeringen vill införa fotboja för barn
I dag meddelade regeringen att de går vidare med förslagen om fotbo...

Malmö vill ta emot barn från Gaza
Kan föräldralösa barn från Gaza få ett nytt hem i Malmö? Det hoppas...

Utmaningar för socionomstudenter – ”kurser kan väcka minnen”
Det kan vara tufft att bli student. De som läser till socionom möte...

Boktips: Intro till den nya socialtjänstlagen
Tips på två böcker, "Den livsfarliga tystnaden" och "...