Gå till innehållet
Gå till startsidan

Ges ut av Akademikerförbundet SSR

Tidskrift för kvalificerat socialt arbete och psykoterapi.

Sök

21 miljoner extra i kompetensstöd om mäns våld mot kvinnor

I ett led att ytterligare stärka kompetensen om mäns våld mot kvinnor får Socialstyrelsen 21 miljoner att fördela i kommuner och regioner.

LÄS MER: Socialtjänsten får utökat stöd i ny kvinnofridssatsning

Socialstyrelsen har i uppdrag att fördela utvecklingsmedel till kommuner, regioner och ideella föreningar och stiftelser samt tillhandahåller och kvalitetssäkrar kompetensstöd för socialtjänstens och hälso- och sjukvårdens arbete mot våld i nära relationer och hedersrelaterat våld och förtryck.

Nu förstärker regeringen Socialstyrelsens arbete med 21 miljoner kronor under 2021.

Uppdraget genomförs i samverkan med Jämställdhetsmyndigheten, Uppsala universitet (Nationellt centrum för kvinnofrid), Linköpings universitet (Barnafrid – Nationellt kunskapscentrum) och länsstyrelserna.

Att mäns våld mot kvinnor ska upphöra är regeringens sjätte jämställdhetspolitiska delmål, och under våren har en rad åtgärder har presenterats.

LÄS MER: Hårdare straff kan inte lösa det här

Mera att läsa

Nicole Galdíková i en brun prickig klänning sitter vid ett skrivbord, håller ett uppslaget anteckningsblock och ler; i bakgrunden syns en lampa, en växt och en bärbar dator.

”Jag har mycket att tacka brukarrörelsen för”

Mötet

Så får socionomen Nicole Galdíková sin adhd-värld att fungera.