Annika Sjöberg

Chefredaktör

21 apr 2022

21 apr 2022

Chefredaktören: ”Låt oss se till att tidigare erfarenheter används klokt”

Chefredaktör Annika Sjöberg har några viktiga ord att säga i samband med att årets tredje nummer av Socionomen i dag landar i brevlådan.

Annika Sjöberg

Chefredaktör

21 apr 2022

21 apr 2022

Jag skriver den här ledaren samma dag som bilderna och vittnesmålen från Butja, strax norr om Ukrainas huvudstad Kiev, börjar nå ut till omvärlden. Förödelsen är enorm och brutaliteten är chockerande. Bilderna är en påminnelse om hur lite vi vet om vad som faktiskt händer i de områden där striderna fortfarande pågår. Det finns tyvärr all anledning att frukta att vi kommer få se fler liknande bilder framöver.

Klart är att människor har ett stort behov av i första hand skydd, men på sikt även stöd att bearbeta de fasor de varit med om. Det som egentligen inte går att förstå eller förklara ska bearbetas. Förluster ska sörjas, liv ska återupprättas, och människor bli någorlunda hela igen.

Det som mitt i all meningslös grymhet mot civila inger en gnutta hopp är att se hur många som mobiliserar utmed flyktingarnas väg till säkerhet. I det här numret kan du följa arbetet med att ge akut hjälp i såväl ukrainska Chernivtsi som i Nynäshamn, där färjan från Polen lägger till sex dagar i veckan. Precis som många andra platser i Sverige skruvar frivilliga ihop ikeasängar som placeras ut i gymnastikhallar.

Det här numret bjuder också på vårens stora psykoterapitema, där vi fördjupar oss i psykodynamisk korttidsterapi. Den har i ett flertal studier visat sig kunna ha en positiv effekt, men är fortsatt ifrågasatt från många håll. Men några som anammat metoden som en del i verktygslådan är Ericastiftelsen, som bland annat arbetar med att hjälpa barn i behov av traumaterapi. I Fredrik Rubins intervju med verksamhetschefen Anna Norlén konstaterar hon att spåren av trauma blir djupare i barns hjärnor, som fortfarande är under utveckling. Och bland en del av de barn som nu kommer till Sverige från krigets Ukraina lär spåren vara djupa precis som de varit hos så många barn som tidigare kommit hit från olika krig och konflikter. Låt oss nu se till att all tidigare erfarenhet och kunskap används på ett klokt sätt, så att vi ger de nya generationer av krigsdrabbade barn som kommer till Sverige möjlighet att få trygghet, läka, och hitta en ny framtidstro.

Läs mer

Tendens
11 dec 2023

Ny kunskap om riskgrupper och mörkertal inom spelberoende

Ny forskning ringar in skillnader mellan män och kvinnor. Anna Gord...

Nyheter
8 dec 2023

Ny satsning hjälper hemlösa barnfamiljer till förstahandskontrakt

Under året har Skåne Stadsmission startat upp initiativet Barns bos...

Socialt arbete
6 dec 2023

Papporna som bryter mönstret i Göteborgs förorter

Männen är själva uppvuxna med traditionella könsroller. Med mammor ...

Läs även

Ledare
25 okt 2023

”Vi kan inte förlora vår förmåga att sätta oss in i andras situation”

Att ni socionomer och psykoterapeuter kan känna empati med de som s...

Ledare
13 sep 2023

Stort tema om psykoterapi i senaste numret av Socionomen

I nummer sex av Socionomen fokuserar vi extra mycket på psykoterapi...

Ledare
31 maj 2023

Nytt nummer ute av Socionomen där vi lyfter behovet av modiga berättare

Att som socialarbetare berätta om erfarenheten av att bli polisanmä...

Ledare
25 apr 2023

Senaste numret av Socionomen ute – sätter strålkastarljus på socionomutbildningen

I tredje numret av Socionomen är det fullt fokus på socionomutbildn...

Ledare
15 mar 2023

Färskt nummer ute av Socionomen – tema trauma och hur det kan gå i arv

Hur kan en generations trauma påverka nästkommande? Det har vi unde...

Ledare
30 jan 2023

Årets första nummer av Socionomen är här – riktar blicken mot våldsutövande kvinnor

Historiskt sett har det fysiska våldet varit manligt kodat – en syn...

Missa inget!

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och håll dig uppdaterad om aktuellt från Socionomen.