Evelina Hanson, Lunds universitet, tar hem förstapriset i årets tävling med en uppsats om känsloarbete och etisk stress.
Evelina Hanson har vunnit Socionomens C-uppsatstävling och får därmed tidningens stipendium på 10 000 kronor. Jury är landets socialhögskolor.
Hur känns det att ha vunnit C-uppsatstävlingen i din årskull?
– Det känns fantastiskt roligt. Det var så många intressanta uppsatser med i år, så jag känner mig verkligen hedrad, men också lite överrumplad och förvånad. Det har ju gått nästan ett år sedan jag satt därinne i uppsatsbubblan och skrev och mycket har hänt sedan dess. Jag känner mig också otroligt tacksam för Teres Hjärpes ovärderliga handledning och för intervjupersonerna, BUP-kuratorerna, som gjorde plats för mig i sina redan fullspäckade scheman och delade med sig av sina klokskaper. Utan dem skulle jag aldrig stå här idag.
Du får ett stipendium, 10 000 kronor, av Socionomen. Hur vill du använda pengarna?
– De kommer sättas in på ett sparkonto för framtida studier. Jag vill gärna läsa en master i socialt arbete eller steg 1 i psykoterapi när jag har möjlighet. De kommer vara ett fina att ha till kurslitteratur och liknande.
På vilket sätt är C-uppsatstävlingen viktig?
– Jag väljer att följa traditionen som etablerats av föregående års vinnare här. Tävlingen är viktig för att uppmärksamma ämnen och problem som är aktuella på socialhögskolorna, men den ger också studenter möjlighet att bidra till utvecklingen av socialt arbete. Att få en sammanfattning av sin uppsats publicerad i en tidskrift känns stort för en student.
Socionomens redaktion önskar Evelina varmt lycka till, och passar samtidigt på att tacka juryn, landets alla Socionomhögskolor!
Läs mer om Evelina Hansons C-uppsats här: Att sätta plåster på brutna ben
Läs mer

Filmtips: Tom Holland i stark skildring om psykisk ohälsa – med oväntad twist
Långt ifrån tidigare superhjältefilmer gestaltar Tom Holland New Yo...
Läs även

Klara riktar fokus mot social inkludering utanför Sveriges gränser: ”Stor kontrast”
Klara Westby har spenderat tio veckor i staden Da Nang i Vietnam fö...

Belinda och Emelie pekar på skillnader i hur unga beskrivs i LVU-domar utifrån kön
"Vi blev förvånade över att det skiljer sig så mycket.” Det sä...

Linn vill lyfta hur vi ser på äldre i dagens samhälle: ”Väldigt många stereotyper”
“Alla ska bli gamla, det är en väldigt viktig fråga.” Det säger Lin...

Låg kunskap om empatitrötthet hos socialsekreterare: ”Kollegialt stöd jätteviktigt”
Vad kan empatitrötthet få för konsekvenser i det sociala arbetet? D...