13 jun 2023

Socionomen

Socionomen på plats i Almedalen – anordnar panelsamtal med flera gäster!

I två panelsamtal under Almedalsveckan diskuteras den bristande tilliten till socialtjänsten och psykisk ohälsa bland unga. Socionomen håller i samtalen tillsammans med Akademikern.

13 jun 2023

Förtroendet för svensk socialtjänst har fått sig en rejäl törn genom den desinformationskampanj som drivits, och som fortfarande pågår. Ytterst är det en fråga som riskerar att skada vårt öppna samhälle. Desinformationskampanjen har också fått konsekvenser för enskilda socialsekreterare och barn, som riskerar att inte få det stöd de har rätt till.

Hur ska socialtjänsten nå ut till dem som behöver det allra mest och hur ska tilliten öka? Det diskuteras under det första samtalet som hålls onsdagen den 28 juni kl. 14.30 i Visby. Deltar gör socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M), Jan Jönsson (L), oppositionsborgarråd i Stockholm, Åsa Furén-Thulin från Sveriges Kommuner och Regioner, Lina Blombergsson från Föreningen Sveriges socialchefer och Heike Erkers, förbundsordförande Akademikerförbundet SSR.

Det andra samtalet börjar kl. 15.30 och fokuserar på den ökande psykiska ohälsan bland unga. Vi lyfter skolkuratorns roll och hur elevhälsan bör fungera för att på bästa sätt möta unga som mår dåligt i tider då köerna till Bup växer.  Med i samtalet är Kerstin Evelius från Sveriges Kommuner och Regioner, Matilda Berglund Calais, utredare från Attention, Ulla-Maija K Madison, kurator och styrelseledamot i Akademikerförbundet SSR, Cem Celepli Atci från företaget Allbry.

Båda seminarierna hålls i B-huset, Uppsala universitet, Huvudentré Cramérgatan 3, sal B25, B26 och B27.

Vi ses i Visby!

 

Läs mer

Forskning
6 nov 2025

Politisk rädsla ett hinder för hemlösa

Att ha någonstans att bo är en mänsklig rättighet, men politiker fö...

Aktuellt
5 nov 2025

Stina röjdes av Malmö stad: ”Jag kan bli ihjälslagen”

Den tidigare pojkvännen misshandlade Stina och har fortsatt förfölj...

Nyheter
5 nov 2025

Skyddade personuppgifter sökbara för 29 000 anställda

Anställda med skyddade personuppgifter har slagit larm tidigare. Än...

Läs även

Aktuellt
5 nov 2025

Stina röjdes av Malmö stad: ”Jag kan bli ihjälslagen”

Den tidigare pojkvännen misshandlade Stina och har fortsatt förfölj...

Aktuellt
24 okt 2025

Filmtips: Höstens hjältar, fångar och aktivister

Från den slitande sjuksköterskan i Tyskland till fem överlevare frå...

Socialt arbete
23 okt 2025

Talita får driva vidare med alkoholförbud – ”Vi är oerhört lättade”

Domstolen: Ivo hade inte rätt att avslå Talitas ansökan att driva s...

Aktuellt
20 okt 2025

Studentenkät: Därför vill jag bli socionom

Socionomutbildning är bred och kan leda till många olika yrken. Vad...

Aktuellt
8 okt 2025

Malmö stad röjde skyddade identiteter – flera gånger

När Socionomen granskar en händelse från i mars, upptäckts en helt ...

Aktuellt
30 sep 2025

Nya boken Skärmbarnen: ”en slags jakt på hopp”

Vad händer när barnen sitter uppslukade framför skärmen timme efter...

Missa inget!

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och håll dig uppdaterad om aktuellt från Socionomen.