I samband med en fikapaus blev två medarbetare på socialtjänsten i Stockholm attackerade av en maskerad person. De fördes till sjukhus och mår efter omständigheterna bra, men polisen rubricerar händelsen som mordförsök.
Det var i samband med en fikapaus på tisdagsförmiddagen som de två medarbetarna, båda kvinnor i 30-årsåldern, blev attackerade. De arbetar på socialtjänsten i Stockholmsstadsdelen Enskede, Årsta, Vantör och hade gått ut vid en personalingång för att ta luft när en maskerad person sprang fram och slog dem med ett hårt, trubbigt föremål mot huvudet. Personen sa ingenting och försvann därefter från platsen till fots.
En stor polisinsats pågick under tisdagen, med såväl helikopter som hundpatruller, för att leta efter gärningspersonen. De två kvinnorna fördes till sjukhus, men utan allvarliga skador.
– Under omständigheterna mår de okej. Vi har haft regelbunden kontakt med dem och även kontaktat deras anhöriga, säger Veronica Starck, avdelningschef på individ- och familjeomsorgen i stadsdelen Enskede, Årsta, Vantör.
I dagsläget är det oklart om det finns någon koppling mellan attacken och kvinnornas arbete på socialtjänsten och polisen söker fortfarande efter gärningspersonen.
Till en början rubricerades dådet som grov misshandel, men polisen ändrade brottsrubricering under tisdagen till mordförsök.
– Det var förundersökningsledare på plats som efter vittnesuppgifter ändrade brottsrubriceringen, säger Rebecca Landberg, polisens presstalesperson.
Det är alltså oklart om det finns en koppling till kvinnornas arbete. Men socialtjänsten är utsatt på många håll i landet, så även här.
– Visst är det så att det händer att vi blir utsatta. Det förekommer hot mot socialsekreterare och chefer, och det är likadant i hela Sverige. Det är en prioriterad fråga hur vi ska jobba med det och ge stöd, säger Veronica Starck.
Akademikerförbundet SSR konstaterar i ett pressmeddelande att medarbetare i socialtjänsten återigen hamnat i fara kopplat till jobbet.
– Vi ser att våld och hot är en del av vardagen för många socialsekreterare. Det krävs att regeringen och kommunerna gemensamt tar ansvar för tryggheten. Det behöver tillsättas en statlig utredningen eller trygghetskommission som tar fram lösningar på hur hot och våld kan minska, säger Fredrik Hjulström socialpolitisk chef Akademikerförbundet SSR.
Läs mer
”Professionalism blir att inte göra fel – snarare än att göra gott”
Det är vad socionomer beskriver när de pratar om sitt yrke fem år e...
Läs även
Boktips: Undangömd sorg och fakta om cannabis
Den dolda sorgen undersöker oviljan att tillåta sorgen ta plats i s...
Nya hemlöshets-rapporten: Allt fler barn drabbas av vräkningar
Vräkningarna har ökat lavinartat – ”en tydlig signal om att det för...
Ny GD på Sis – Vill jobba medmänskligt med gränssättning
Martin Valfridsson blir ny generaldirektör. ”Vi måste försöka få ba...
Moderaterna backar – vill ha kvar examensarbetet
Förslaget att korta flera yrkesutbildningar, däribland socionomutbi...