18 maj 2023

ADHD NPF

Dataspel efter litterär förlaga ska synliggöra flickor med adhd och autism

Kristina Collén. Foto: Torgny Pettersson
Kristina Collén. Foto: Torgny Pettersson

Alma, en flicka med autism och adhd som utnyttjar sina speciella förmågor som detektiv. Det är huvudpersonen i socionomen Kristina Colléns barnböcker. Nu ska berättelserna om Alma också bli ett dataspel för att synliggöra flickor med npf-diagnos.

Stefan Karlsson

Reporter

18 maj 2023

Torgny Pettersson

Fotograf

18 maj 2023

18 maj 2023

– Vi behöver vara detektiver för att hitta och förstå de här tjejerna, säger Kristina Collén.

När hon inte skriver böcker undervisar hon på socionomprogrammet och vidareutbildningen för kuratorer vid Örebro universitet, och har tidigare arbetat bland annat som skolkurator. I den rollen mötte hon en hel del flickor med neuropsykiatriska funktionshinder och vurmar därför speciellt för dem.

– Tjejer med npf-diagnos flyger ofta under radarn. De är inte lika synliga och får inte insatser i samma utsträckning som killarna.

Hittills har Kristina Collén skrivit två kapitelböcker om Alma; ”Alma och papegojmysteriet” från 2018 och ”Alma och flyghunden Otto” från 2020, båda utgivna på Idus förlag. Den första boken har också blivit teater och spelats på skolor i Västmanland.

– I böckerna lyfter jag fram styrkor och svårigheter som barn med den här typen av funktionshinder kan ha. Alma är till exempel bra på att fördjupa sig i detaljer. Hon använder sig av sin förmåga till att vara detektiv. Men hon kan också ha svårt veta hur hon ska föra sig i olika sociala situationer.

Idén att Alma-karaktären skulle användas i ett dataspel föddes redan 2018, när Kristina Collén arbetade med Social Impact Lab, Örebro universitets innovationskontor.

– Det var en webbdesigner där som kläckte den, säger hon.

Almaspelet.

I spelet ska Alma ta sig igenom interaktiva rum med olika svårigheter och lösa gåtor. Mediet borde passa målgruppen som ofta är duktig på datorer och spelar mycket, förklarar Kristina Collén.

– Mig veterligen finns det ingen annan som har gjort spel som har en flicka med autism och adhd i huvudrollen, säger hon.

I höstas pitchade hon idén för studenter på en utbildning i spelutveckling vid Högskolan i Skövde. En grupp på sju studenter nappade och de har jobbat hela hösten med att utveckla spelet. Strax innan jul var en prototyp färdig. Den fick en grupp tjejer i 9–12 årsåldern med npf-diagnos testa.

– Barnen var superkluriga kring hur de skulle komma fram. Mycket bättre än mig. Många kände igen sig i Alma. Hon är som jag, sa de, duktig på mönster. Det var roligt att höra, säger Kristina Collén.

Nu ska studenterna finslipa spelet. Men innan spelet kan färdigställas och bli tillgängligt för allmänheten behövs finansiärer.

– Jag får hjälp av min handledare på Social Impact Lab för att hitta sätt att ta det vidare. Jag håller tummarna för att det hör av sig några intressenter, säger hon.

Fakta: Kristina Collén

Bor: Örebro

Ålder: 61 år.

Arbete: Universitetsadjunkt vid institutionen för beteende, social och rättsvetenskap vid Örebro universitet. Har tidigare arbetat som bland annat som kurator inom habilitering och elevhälsa.

Övrigt: Har skrivit flera barnböcker, bland annat om tioåriga Alma som har ADHD och autism och utnyttjar sina speciella förmågor som detektiv. Hon har även skapat Alma-modellen som är en handledning för att uppmärksamma flickor med NPF-diagnos och anpassa skol- och förskole-miljön bättre till deras villkor.

Aktuell: Håller på att utveckla ett dataspel med karaktären Alma tillsammans med studenter vid Högskolan i Skövde.

Stefan Karlsson

Reporter

18 maj 2023

Torgny Pettersson

Fotograf

18 maj 2023

18 maj 2023

Läs mer

Debatt
5 feb 2025

"Finns det inga visselblåsare bland socialarbetarna?"

Åtta skribenter med egna erfarenheter av utsatthet reagerar starkt ...

Aktuellt
4 feb 2025

Boktips: Drabbande anhörigperspektiv på uppmärksammat mord

Socionomen tipsar om Mona: En mamma, ett mord och en dotter.

Verktyg
4 feb 2025

"Myndigheterna har resurserna, civilsamhället har relationerna"

Det finns mycket att lära från civilsamhället i arbetet med unga av...

Läs även

Nyheter
17 jan 2025

Högskolan Väst har examinerat första kullen socionomer

40 nya socionomer redo för arbetslivet – och några har redan fått j...

Nyheter
10 dec 2024

Knivskuren socialsekreterare var rädd för klienten

I oktober knivskars en socialsekreterare i Mellerud i ett möte med ...

Nyheter
10 dec 2024

Nordmaling tar över Bjurholms socialtjänst

Socialchefen: "Vi skulle aldrig klara omställningen till nya s...

Nyheter
6 dec 2024

Skarp kritik mot digital terapeututbildning på 16 veckor

"Bedrägligt", säger SSR Psykoterapeutföreningen om online...

Nyheter
26 nov 2024

Socialtjänsten kommer inte behöva rapportera in papperslösa

Skola, sjukvård och socialtjänst kommer inte omfattas av anmälnings...

Nyheter
6 nov 2024

Vinster och risker med en ny registerlag i Sverige

Mona Heurgren på Socialstyrelsen berättar om arbetet med en ny soci...

Missa inget!

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och håll dig uppdaterad om aktuellt från Socionomen.