Barndomsskildring om skam och tystnad i Annika Tibblins nya roman

Annika Tibblin. Foto: Charlotte Pehrson
Annika Tibblin. Foto: Charlotte Pehrson

I litteraturen lyser mammor som begår sexuella övergrepp på sina döttrar med sin frånvaro. Tills nu. I Annika Tibblins nya roman blickar den nu vuxna dottern tillbaka på sin barndom.

Annika Sjöberg

Reporter

19 dec 2023

19 dec 2023

Utåt ser allt fint ut. Familjen består av två barn, en pojke och en flicka, och två föräldrar som är läkare. Men barnen försummas och utsätts för övergrepp, även av sexuell karaktär. Och det är mamman som är förövaren. När mamman försöker köra ihjäl sig själv och hamnar i koma börjar dottern, som då är i 20-årsåldern, skriva om sina minnesbilder för att försöka förstå och försonas med vad som hänt.

Varför ville du skriva den här boken?

– För att den här typen av våld och övergrepp existerar, men det är så lite skrivet om det. Det är så tabu att mammor begår övergrepp på sina döttrar, och är kanske mer oförklarligt både för barnet som utsätts och för omgivningen.

– Sen ville jag också skildra att barn i välbeställda familjer också kan fara väldigt illa, men att människor runt barnet tyvärr sällan ser eller förstår det.

Hur var det att skriva om det här svåra ämnet?

– Periodvis var det tungt, väldigt tungt. Speciellt de mer traumatiska scenerna. Andra delar som handlar om natur och vänskap, var härliga att beskriva. Boken är skriven så att det inte bara ska vara hemskt, huvudpersonen har mod, nyfikenhet och ett inre driv. Hon vill förstå.

Vad är det för skillnad om förövaren är ens mamma, jämfört med andra släktingar?

– Jag hörde en gång en psykolog som uttryckte det bra. Han sa att om man utsätts av en manlig släkting så blir en gren kapad, men är mamman förövaren så blir hela stammen rutten. Det finns också forskning som visar att barn till akademiker som blir försummade kan må väldigt dåligt av att inte bli sedda.

– Därför är det så viktigt att kunna vara den där ”signifikanta andre”, den som ser och uppmärksammar ett barn du känner oro för, kanske för att hen har återkommande magont, huvudvärk, skolkar ofta, är undvikande eller har självskadande beteende.Det kan vara livsavgörande att känna att någon bryr sig på djupet.

Fakta: Annika Tibblin

Ålder: 61 år

Gör: Psykolog och författare

Aktuell med: Boken Skambäraren, Visto förlag

Annika Sjöberg

Reporter

19 dec 2023

19 dec 2023

Läs mer

Aktuellt
20 jan 2025

IVO om långa väntetider på stödinsatser: "Oroande att det inte blir bättre"

För femte året i rad larmar IVO om långa väntetider på ­stödinsatse...

Nyheter
17 jan 2025

Högskolan Väst har examinerat första kullen socionomer

40 nya socionomer redo för arbetslivet – och några har redan fått j...

Aktuellt
16 jan 2025

Många blir utan pengar – trots att de har rätt till stöd

Allt fler lever i ekonomisk utsatthet samtidigt som utbetalningarna...

Läs även

Aktuellt
20 jan 2025

IVO om långa väntetider på stödinsatser: "Oroande att det inte blir bättre"

För femte året i rad larmar IVO om långa väntetider på ­stödinsatse...

Aktuellt
16 jan 2025

Många blir utan pengar – trots att de har rätt till stöd

Allt fler lever i ekonomisk utsatthet samtidigt som utbetalningarna...

Aktuellt
15 jan 2025

Nya boken Lillebror skildrar människorna som hamnar i korselden mellan gängen

Författaren: "I många böcker om gängkriminalitet missar man hu...

Aktuellt
7 jan 2025

Boktips: Författarduo lägger pussel om välfärdens sinande resurser

Vad ligger bakom nedskärningarna inom svensk välfärd? Niklas Alterm...

Aktuellt
3 jan 2025

Rekord i ledighet under 2025 – här är alla röda dagar

2024 var bra – men 2025 blir ett rekordår. Här är en guide för hur ...

Aktuellt
2 jan 2025

Här är de lagar och regler som träder i kraft under 2025

Nytt år innebär nya lagar och regler. Här listar vi de viktigaste f...

Missa inget!

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och håll dig uppdaterad om aktuellt från Socionomen.