Migranter drabbas hårt under pandemin

Röda Korset i Lindängen. Foto: Svenska Röda Korset
Röda Korset i Lindängen. Foto: Svenska Röda Korset

Ny rapport: Många migranter stängs ute från stödåtgärder.

Av: Anna Falk

9 mar 2021

9 mar 2021

En ny rapport från Röda Korset visar att många flyktingar, asylsökande och andra migranter drabbas hårt under pandemin. Bland annat har många migranter inte tillgång till testning eller behandling för covid-19.

Studien, som är gjord av den Internationella röda kors- och röda halvmånerörelsen, bygger på statistik och intervjuer från Sverige och ytterligare sju länder.

Organisationen konstaterar att många av de åtgärder som har vidtagits i samband med pandemin – exempelvis nedstängningar – har haft en oproportionerlig negativ effekt för migranter, bland annat beroende på att gruppen i många länder har varit utestängd från de stödåtgärder som erbjudits för att mildra effekterna av restriktionerna. Det har lett till ökad utsatthet, hemlöshet, bristande matsäkerhet med förhöjd risk för smitta samt andra hälsoproblem, som exempelvis risk för psykisk ohälsa.

− Vår studie visar en ”osynlig vägg” som blockerar migranter – särskilt de utan legal status – från att ta del av grundläggande samhällsservice. Migranter exkluderas ofta inte avsiktligt i policys och stödåtgärder för att hantera effekterna av pandemin men de förbises när de utformas, säger Jagan Chapagain, generalsekreterare för den Internationella rödakors- och rödahalvmånefederationen (IFRC) i ett pressuttalande.

Utan ID, ingen vård

Jagan Chapagain påpekar dessutom att även när migranterna inkluderas i åtgärderna, och exempelvis har rätt till testning och behandling, händer det att de nekas vård för att de saknar giltig legitimation.

Även digitaliseringen av vården innebär ett hinder för den som saknar tillgång till internet, dator eller telefon.

− Svenska Röda Korsets vårdförmedling för papperslösa och andra migranter, som bidragit till studien, lyfter fram att de som redan innan pandemin hade svårt att få tillgång till vård fått det ännu svårare. En av flera anledningar är att många digitala vårdtjänster kräver Bank-ID eller personnummer men även att det kan vara svårare att överbygga språkbarriärer på telefon, konstaterar Martin Ärnlöv, generalsekreterare på Svenska Röda Korset.

Rapporten ”Locked down and left out? Why access to basic services for migrants is critical to our covid-19 response and recovery” bygger på statistik och intervjuer utförda av de nationella rödakors- och röda halvmåneföreningarna i Australien, Colombia, Etiopien, Egypten, Sudan, Sverige, Filippinerna och Storbritannien. Sammanlagt har fler än 3 200 migranter bidragit med sina erfarenheter.

LÄS MER: Du hittar hela rapporten här

Av: Anna Falk

9 mar 2021

9 mar 2021

Läs mer

Aktuellt
24 okt 2025

Filmtips: Höstens hjältar, fångar och aktivister

Från den slitande sjuksköterskan i Tyskland till fem överlevare frå...

Socialt arbete
23 okt 2025

Talita får driva vidare med alkoholförbud – ”Vi är oerhört lättade”

Domstolen: Ivo hade inte rätt att avslå Talitas ansökan att driva s...

Tema
22 okt 2025

Vad skulle en avkriminalisering få för effekt?

Ett argument emot avkriminalisering är att förbudet har en avskräck...

Läs även

Aktuellt
24 okt 2025

Filmtips: Höstens hjältar, fångar och aktivister

Från den slitande sjuksköterskan i Tyskland till fem överlevare frå...

Socialt arbete
23 okt 2025

Talita får driva vidare med alkoholförbud – ”Vi är oerhört lättade”

Domstolen: Ivo hade inte rätt att avslå Talitas ansökan att driva s...

Aktuellt
8 okt 2025

Malmö stad röjde skyddade identiteter – flera gånger

När Socionomen granskar en händelse från i mars, upptäckts en helt ...

Aktuellt
30 sep 2025

Nya boken Skärmbarnen: ”en slags jakt på hopp”

Vad händer när barnen sitter uppslukade framför skärmen timme efter...

Aktuellt
26 sep 2025

Biblioteket – ett sätt att nå ut med nya lagen?

Biblioteken kan spela en roll med nya socialtjänstlagens krav på at...

Aktuellt
24 sep 2025

SKR efterlyser riktlinjer för AI-användning

Tredje delen i artikelserien om AI i utredningsarbetet. Hur ska AI ...

Missa inget!

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och håll dig uppdaterad om aktuellt från Socionomen.