Jenny Palmqvist

Reporter

22 mar 2022

22 mar 2022

Familjetragedin landade i en föreställning om kris och acceptans

Att vinka i väg sitt barn som plötsligt är en äventyrlig ung vuxen som ska cykla jorden runt! Att sju månader senare få ett meddelande via Messenger i mobilen. Maria Niemi Börners monolog berör både kärlek och sorg med stråk av svart humor. Foto: Emil Börner

För sex år inträffade en tragedi som förändrade livet helt för socionomen Maria Niemi Börner och hennes familj. För att bearbeta händelsen började hon skriva dagbok, som resulterade i en föreställning om sorg och krishantering.

Jenny Palmqvist

Reporter

22 mar 2022

22 mar 2022

När Maria Niemi Börners son Emil för sex år sedan gav sig i väg för att cykla jorden runt tillsammans med flickvännen Johanna, var det ett äventyr han drömt om längre. Men drömmen fick ett tragiskt slut. På en landsväg i nordvästra Brasilien blev de påkörda av en bil i hög hastighet. Flickvännen dog och sonen förvärvade en kronisk hjärnskada. För att bearbeta händelsen har Maria Niemi Börner satt upp en monolog i berättarform som bygger på dagboksanteckningar från tiden efter olyckan och framåt. Hon varvar händelseförloppet med forskning kopplat till sorg, skuld och krishantering.

Du började skriva direkt efter olyckan när ni kom fram till Brasilien

– Det blev viktigt att skriva om vad som hände. Emil var förvirrad, tankarna kom huller om buller. Jag läste mycket om kris och sorg och kände att skrivandet var bra.

Nu har dagboksanteckningarna landat i en föreställning?

– Våren 2019 bestämde jag mig för att göra något av anteckningarna för min egen skull och började skriva manus en dag i veckan. Jag har försökt att vara allmänmänsklig och osentimental, och vill förmedla något mer än bara min historia – en universell känsla av hur det är att var människa. Det finns även vissa komiska inslag, fast det är klart det är sorgligt.

Hur mår ni idag?

– Ganska bra, men jag kan ibland drabbas av en oerhörd sorg över att Emil drabbades så hårt. När det hände tilläts jag inte sörja, Emil levde ju och det var värre för Johannas föräldrar. Tragedier drabbar alla i en familj, det blir som ringar på vattnet och en stor sorg.  Vi knöt ihop med varandras familjer och har idag en nära kontakt. Dom betyder mycket för Emil som blir 32 år nu i vår. Han mår bra trots allt och har ett bra jobb och en sambo. Men han kommer aldrig orka jobba full tid, utan kommer vara låginkomsttagare resten av livet och leva med hjärndimman.

 

FAKTA: MARIA NIEMI BÖRNER

Gör: Specialistsocionom på socialtjänsten i Haninge, utbildad skådespelare, manusförfattare och komiker med alter egot Barbro Marklund.
Aktuell: Med berättarföreställningen ”Livet blev inte alls som jag hade tänkt mig”  som hade premiär i höstas. Regi: Marie-Thérèse Sarrazin. Föreställningen går att boka för arbetsplatser, organisationer och myndigheter som jobbar med krishantering.

 

Läs mer

Tendens
11 dec 2023

Ny kunskap om riskgrupper och mörkertal inom spelberoende

Ny forskning ringar in skillnader mellan män och kvinnor. Anna Gord...

Nyheter
8 dec 2023

Ny satsning hjälper hemlösa barnfamiljer till förstahandskontrakt

Under året har Skåne Stadsmission startat upp initiativet Barns bos...

Socialt arbete
6 dec 2023

Papporna som bryter mönstret i Göteborgs förorter

Männen är själva uppvuxna med traditionella könsroller. Med mammor ...

Läs även

Aktuellt
30 nov 2023

Stark kritik mot regeringens LVU-förslag: ”Fullständigt absurt”

Akademikerförbundet SSR riktar skarp kritik mot regeringens och SD:...

Aktuellt
21 nov 2023

Hon, han, hen – vad är det egentligen som gäller?

När det kommer till myndighetsdokumentation, hur ska man då förhåll...

Aktuellt
9 nov 2023

Fyra röster om Socionomdagarna 2023: ”Värdefullt och energigivande”

Under sista dagen av årets upplaga av Socionomdagarna tog Socionome...

Aktuellt
7 nov 2023

Psykologen: Flera vinster med arbetstidsförkortning

Det kan finnas både hälso- och miljövinster med arbetstidsförkortni...

Aktuellt
1 nov 2023

Boktips: Duo vägleder i hur man hjälper elever som inte vill gå till skolan

Hur skapar man som socialsekreterare och familjebehandlare förutsät...

Aktuellt
20 sep 2023

Miljardsatsning på socialtjänsten i regeringens höstbudget

När finansminister Elisabeth Svantesson (M) presenterade budgetprop...

Missa inget!

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och håll dig uppdaterad om aktuellt från Socionomen.