8 feb 2021

Arbetsliv Dilemmat

Dilemmat: Hur blir jag en trygg chef under pandemin?

Tomas Brytting, professor i organisationsetik, ger tips för ledarskap på distans.

8 feb 2021

Fråga: I coronatider är arbetsgrupper splittrade och många arbetar hemifrån. Hur kan man som sektionschef ge personalen bästa möjliga trygghet så att medarbetarna kan utföra ett bra arbete?

Svar: Alla chefer vill vara nära medarbetarna för att se hur de mår och förstå vad de behöver. Samtidigt vill man respektera deras förmåga att jobba självständigt. Alla vill vara sedda. Ingen vill vara övervakad. Den spänningen mellan närvaro och distans är alltid inbyggd i chefsrollen men pandemin har skiftat styrkeförhållandet. Distansen växer nu automatiskt. Det är den trygghetsskapande chefsnärvaron som kräver ansträngning.

Erfarna medarbetare utför säkert ett bra arbete hemifrån men vad händer om det oväntade inträffar? Om det krävs speciallösningar? Om ett klientmöte spårar ur? Det är ju då man snabbt vill kunna ”hissa” frågan uppåt, till sin chef, åtminstone veta att det är möjligt. Chefens uppgift är ju att absorbera osäkerhet, både proaktivt och reaktivt.

Jag tror känslan av otrygghet idag är ett större problem än kvaliteten i verksamheten, och otryggheten minskar bara man vet att chefen fortfarande är nåbar. Chefen behöver bli synlig, bokstavligt. Kanske ett digitalt ”Rådrum” (en möteslänk) öppet under en viss tid varje dag för spontana besök? De kan bli färre än du tror. Men glöm inte bort energin och kreativiteten i det kollegiala samarbetet. Rådrummet kanske kan ersättas av en rullande telefonlista: Kollega-on-line? Medarbetarna kanske ska ha en egen ”chefsfri” möteslänk?

Tomas Brytting, professor i organisationsetik

Läs mer

Socialt arbete
9 dec 2025

Föräldraalienation – misshandel eller pseudobegrepp?

Danmark har förbjudit föräldraalienation i lag. Men i FN avfärdas d...

Socialt arbete
8 dec 2025

Prisade norska krisesentret: ”Kunskap om våld i nära relation saknas”

Även på det skyddade boendet i norska Bodö tvingas barn till umgäng...

Aktuellt
5 dec 2025

Filmtips: Dokumentär om svensk pedofilskandal

Två filmer och en dokumentär att se på bio och på streamingtjänster.

Läs även

Aktuellt
5 dec 2025

Filmtips: Dokumentär om svensk pedofilskandal

Två filmer och en dokumentär att se på bio och på streamingtjänster.

Aktuellt
3 dec 2025

Arbetet med nya riktlinjer för psykisk ohälsa kritiseras

Kompetensen hos de sakkunniga som arbetar med nya riktlinjer för be...

Aktuellt
2 dec 2025

Socialsekreterare attackerades på jobbet

I samband med en fikapaus blev två medarbetare på socialtjänsten i ...

Aktuellt
1 dec 2025

Nu rivs sekretessen i socialtjänsten – vad innebär nya lagen?

I dag träder en ny sekretessbrytande bestämmelse i kraft. Vad inneb...

Aktuellt
1 dec 2025

LVU ersätts av två nya lagar – anknytning ska väga tyngre

Det var en berörd socialtjänstminister som presenterade den nya lag...

Aktuellt
26 nov 2025

Rättshaveristen spelar på underdogperspektivet

Jakob Carlander är aktuell med boken Rättshaveristen och jag, som ä...

Missa inget!

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och håll dig uppdaterad om aktuellt från Socionomen.