Cannabis är inblandat i en tredjedel av alla fall av dödligt våld. Det här kan spegla en ökad användning bland unga, visar ny rapport.
Socionomen
23 feb 2022
– Den vanligaste kopplingen är att förövaren eller offret är påverkade av cannabis vid brottet, säger rapportförfattaren och kriminologen Sven Granath i ett pressmeddelande.
Under hela 2000-talet har det blivit vanligare att personer som är inblandade i grovt och dödligt våld, är påverkade av narkotika. I den nya rapporten har Centrum för epidemiologi och samhällsmedicin undersökt förekomsten av cannabis vid det dödliga våldet i hela landet och i Stockholms län specifikt under åren 2008 till 2019. Drogen förekom vid ett av fyra fall av dödligt våld i Sverige under den studerade perioden. Både i landet som helhet och i Stockholms län ses dock en ökning. Mellan 2016 till 2019 var 36 procent av allt dödligt våld i länet på något sätt kopplat till cannabis, jämfört med 23 procent år 2008 till 2011.
LÄS OCKSÅ >> Forskning: Cannabis i Sverige – en komplex substans en enkelspårig drogpolitik
Ökningen är störst bland fall som begås av, eller riktas mot, ungdomar och unga vuxna. Det handlar oftast om dödligt våld som sker inom ramen för spontanbråk eller konflikter i kriminell miljö.
– Våra resultat visar i första hand att våldsbenägna, spänningssökande individer i marginaliserade livsstilar alltmer har en preferens för cannabis framför alkohol eller amfetamin till exempel. Rimligtvis speglar detta en viss allmän ökning av cannabisanvändning bland unga, säger Sven Granath.
Cannabis är den i särklass vanligaste drogen i Sverige och användningen är större i Stockholm än resten av landet. Samtidigt som alkoholkonsumtionen sjunker, ökar cannabismarknaden i komplexitet och omfattning. Konsumtionen är högst hos unga vuxna.
FAKTA OM RAPPORTEN
Rapporten är del 1 i en serie om cannabisproblematiken bland unga vuxna i Stockholms län. Rapportserien ges ut av CES i samarbete med Region Stockholms Centrum för psykiatriforskning, Karolinska Institutet, Kungliga tekniska högskolan och Centralförbundet för alkohol- och narkotikaupplysning. Nästa rapport publiceras i mars och handlar om bruk och langning av cannabis i Stockholms län.
Källa: Centrum för epidemiologi och samhällsmedicin, Region Stockholm
Socionomen
23 feb 2022
Läs mer
Läs även

Boktips: Drabbande anhörigperspektiv på uppmärksammat mord
Socionomen tipsar om Mona: En mamma, ett mord och en dotter.

Filmtips: Engagerande och intressant i tyska succéfilmen "Lärarrummet"
En lärare slits mellan sin egen ambition som lärare och påtryckning...

IVO om långa väntetider på stödinsatser: "Oroande att det inte blir bättre"
För femte året i rad larmar IVO om långa väntetider på stödinsatse...

Många blir utan pengar – trots att de har rätt till stöd
Allt fler lever i ekonomisk utsatthet samtidigt som utbetalningarna...