Boktips om samhällsvård

När samhället är förälder, en bok om pedagogiska stödinsatser av Annelie Karlsson och Jennie Linde.
När samhället är förälder, en bok om pedagogiska stödinsatser av Annelie Karlsson och Jennie Linde.

Socionomens chefredaktör Lena Engelmark tipsar om ny facklitteratur om samhällsvård.

Lena Engelmark

27 jul 2021

27 jul 2021

Facklitteratur: ”När samhället är förälder”
Av Annelie Karlsson och Jennie Linde

Socialpedagogen Annelie Karlsson och pedagogen Jennie Linde visar pedagogiska stödinsatser som personal vid SiS-hem, HVB-hem och familjehemsföräldrar kan använda. Det handlar om metoder som bygger på en förståelse av den unges sårbarhet och som utifrån denna gör en positiv utveckling möjlig.
Boken går på djupet i grundläggande frågor som funktionsförmågor, diagnoser och stress. Behandlaren får utifrån denna grundkunskap veta hur olika insatser ska utföras beroende på målgrupp.
Ett viktigt kapitel handlar om familjehem. Författarna poängterar bland annat relevansen av umgänget med de biologiska föräldrarna för att barnet ska förstå vem det är och vad det kommer ifrån. Syftet är att förhindra en falsk identitetsutveckling där fantasier och önskningar om de biologiska föräldrarna tar överhanden och förhindrar barnets autonomi.
Rätt så. Men umgängesfrågan i praktiken är alltför komplex och bör breddas av social, psykologisk och medicinsk expertis.

Facklitteratur: ”Jag är visst någonting”
Av Ida Ali-Lindqvist

Socionomen har publicerat flera reportage och artiklar om Hasselakollektivet under 1990-talet. Kristian Tilander, socialarbetare, visade i sin bok ”Bakom vår blindhet: röster från Hassela” (1991) att både fysisk och psykisk misshandel pågått på behandlingshemmen.
Nu har Ida Ali-Lindqvist kommit ut med en bok som skildrar hennes tid på Hassela. Hon kom dit i mitten av 1990-talet och slussades in på för henne oklara grunder. Var läget så allvarligt att man inte kunde hjälpa utan denna dramatiska åtgärd? Förvirringen över meningslösa arbetsuppgifter, förödmjukelser och otrygghet kunde knäcka vilken tonåring som helst. Sexuellt utnyttjad för att sedan bli utfryst av personal och kompisar. Hade man inga problem från början blev man intalad att man hade dem.
Det känns i magen när jag läser Ida Ali-Lindqvists bok. Från mål och möjligheter till att förlora fotfästet och förpassas till en tillvaro utan respekt. Ett hot mot hela den framtida identiteten.

Lena Engelmark

27 jul 2021

27 jul 2021

Läs mer

Debatt
5 feb 2025

"Finns det inga visselblåsare bland socialarbetarna?"

Åtta skribenter med egna erfarenheter av utsatthet reagerar starkt ...

Aktuellt
4 feb 2025

Boktips: Drabbande anhörigperspektiv på uppmärksammat mord

Socionomen tipsar om Mona: En mamma, ett mord och en dotter.

Verktyg
4 feb 2025

"Myndigheterna har resurserna, civilsamhället har relationerna"

Det finns mycket att lära från civilsamhället i arbetet med unga av...

Läs även

Aktuellt
4 feb 2025

Boktips: Drabbande anhörigperspektiv på uppmärksammat mord

Socionomen tipsar om Mona: En mamma, ett mord och en dotter.

Aktuellt
24 jan 2025

Filmtips: Engagerande och intressant i tyska succéfilmen "Lärarrummet"

En lärare slits mellan sin egen ambition som lärare och påtryckning...

Aktuellt
20 jan 2025

IVO om långa väntetider på stödinsatser: "Oroande att det inte blir bättre"

För femte året i rad larmar IVO om långa väntetider på ­stödinsatse...

Aktuellt
16 jan 2025

Många blir utan pengar – trots att de har rätt till stöd

Allt fler lever i ekonomisk utsatthet samtidigt som utbetalningarna...

Aktuellt
15 jan 2025

Nya boken Lillebror skildrar människorna som hamnar i korselden mellan gängen

Författaren: "I många böcker om gängkriminalitet missar man hu...

Aktuellt
7 jan 2025

Boktips: Författarduo lägger pussel om välfärdens sinande resurser

Vad ligger bakom nedskärningarna inom svensk välfärd? Niklas Alterm...

Missa inget!

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och håll dig uppdaterad om aktuellt från Socionomen.