Biblioteket – ett sätt att nå ut med nya lagen?

Jenny Hector, bibliotekssocionom, deltog i samtal på Bokmässan.
Jenny Hector, bibliotekssocionom, deltog i samtal på Bokmässan.

Med nya socialtjänstlagens krav på att nå ut och jobba förebyggande där människor är kan biblioteken spela en roll. Det var ett tema för ett välbesökt samtal på Bokmässan i Göteborg.

Annika Clemens

26 sep 2025

26 sep 2025

För fyra år sedan berättade Socionomen om landets kanske första bibliotekssocionom, Jenny Hector, då ny i sin roll på Stockholms stadsbibliotek.

När hon ser tillbaka i dag berättar hon att hon mötte en del ifrågasättanden från bibliotekspersonalen.

– I början mötte jag frågor om vi verkligen skulle syssla med sånt. Men ganska fort blev det bättre, när de insåg att vi inte skulle öppna ett socialkontor på biblioteket.

Socionom hjälper socialt utsatta på bibliotek

Sedan dess har mycket hänt. Nu visar det sig att var femte folkbibliotek på något sätt jobbar mot social utsatthet, antingen i samarbete med socialtjänsten eller med civilsamhället. I en tid där digitaliseringen ökar och det blir allt svårare att få personlig kontakt med institutioner och myndigheter funderar biblioteksvärlden på om och i så fall hur de ska nå ännu fler utsatta människor.

Samtidigt, menar en del, kan detta vara ett bra tillfälle för socialtjänsten att nå ut till fler. Nya socialtjänstlagen ställer krav på mer utåtriktad verksamhet och förebyggande arbete. Folkbiblioteken når redan många av de grupper som inte har någon annanstans att ta vägen.

– Mycket av socialtjänstens jobb handlar om att sätta folk i fack – rätt till bistånd, rätt till andra stöd och så vidare. Men biblioteken har en bredare roll och är mer välkomnande. Med den nya socialtjänstlagen, där socialtjänsten ska möta på ett annat sätt, finns det en koppling till biblioteken, säger John Brauer, forskare vid institutionen för beteende-, social- och rättsvetenskap vid Örebro universitet.

– I socialt arbete är det mer fokus på att ungefär få människor att klippa sig och skaffa ett jobb, det är materiellt orienterat. Biblioteken erbjuder också en andlig och kulturell dimension. Jag tänker mig att biblioteken har något mer av andlig bildning som också är relevant.

Både John Brauer och Jenny Hector deltog på Bokmässans seminarium ”Bibliotek i samverkan mot sociala problem” tillsammans med Anna Lindblad, bibliotekarie på Gamlestadens bibliotek i Göteborg.

Det finns olika sätt för socialtjänsten att samverka med bibliotek, sade John Brauer.

– I Stockholm och Örebro finns bibliotekssocionomer. Men i Eskilstuna har de placerat en del av socialtjänsten i biblioteksrummet i ett utsatt område, för att få socialtjänsten mindre stigmatiserande. Det är också ett sätt att komma närmare medborgarna.

Sedan Jenny Hector börjad för drygt fyra år som bibliotekssocionom har hon bytt arbetsplats eftersom stadsbiblioteket vid Odenplan i Stockholm renoveras. Nu utgår hon från Tranströmerbiblioteket vid Medborgarplatsen. Hennes arbetsvardag är ganska varierad. Hon håller i utbildningar i bemötande för bibliotekspersonalen och hon jobbar ute på golvet i biblioteket, för att möta de personer bibliotekarierna möter. Hon jobbar även uppsökande och har exempelvis börjat med shared reading på skyddat boende.

– Jag behöver vara där de utsatta personerna är, därför är uppsökande arbete också viktigt. Jag är en brygga mellan olika kunskaper och socialtjänsten behöver nå dem som vistas på biblioteket.

För att hålla kontakt med andra i samma yrkessituation har hon digitala möten med andra bibliotekssocionomer. Där träffar hon exempelvis en kollega i Örebro, men även kollegor i USA, bland annat San Francisco där de var tidigt ute med den typen av arbete. Utbytet är bra av flera skäl.

– Vi är ganska ensamma i våra professioner på arbetsplatsen, berättar hon.

På senare tid har hon fått frågor från kollegor i socialtjänsten i samband med att nya socialtjänstlagen har trätt i kraft. Frågor om nya sätt att arbeta och nå ut till människor.

Själv hoppas hon på mer samverkan mellan socialtjänsten och biblioteken.

– Jag skulle inte sitta här om jag inte uppskattade det gränsöverskridande kompetensutbytet. Jag hoppas på mer samverkan mellan socialtjänsten och bibliotek, och även andra verksamheter.

Bibliotekssocionomen Erik hjälper till med både litteratur och socialt stöd

Jenny Hector, bibliotekssocionom, Anna Lindblad, bibliotekarie och John Brauer, forskare, deltog i ett samtal på Bokmässan om socialt arbete och folkbibliotek. Foto: Annika Clemens

Annika Clemens

26 sep 2025

26 sep 2025

Läs mer

Nyheter
25 sep 2025

Trenden har vänt – ungas skärmtid minskar

Föräldrar är mer restriktiva med att ge mobiltelefoner till sina yn...

Debatt
24 sep 2025

Normalisering av våld – eller bara felaktiga förväntningar?

"Vi tränas i anknytningsteorier, rollspel och bemötanden. Men ...

Aktuellt
24 sep 2025

SKR efterlyser riktlinjer för AI-användning

Tredje delen i artikelserien om AI i utredningsarbetet. Hur ska AI ...

Läs även

Aktuellt
24 sep 2025

SKR efterlyser riktlinjer för AI-användning

Tredje delen i artikelserien om AI i utredningsarbetet. Hur ska AI ...

Aktuellt
23 sep 2025

Många frågor att ställa innan dyra AI-program köps in

Andra delen i vår artikelserie om AI i utredningsarbetet. Dyr AI g...

Aktuellt
22 sep 2025

Fortsatta satsningar på Kriminalvården och Sis

Satsningar på Sis och Kriminalvården finns med i regeringens budget...

Aktuellt
22 sep 2025

AI underlättar arbetet i Linköping – ”Som en annan värld”

Första delen i vår artikelserie om AI i utredningsarbetet. Våga tes...

Politik
17 sep 2025

Regeringen går vidare med bidragstak

Riksnormen för ekonomiskt bistånd ska sänkas och en begränsning av ...

Aktuellt
16 sep 2025

Filmtips: Tre filmer om att överleva

En film om att vara ung och rädd för en framtid med krig och främli...

Missa inget!

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och håll dig uppdaterad om aktuellt från Socionomen.