Kan föräldralösa barn från Gaza få ett nytt hem i Malmö? Det hoppas kommunalrådet Sedat Arif (S) som gett sin förvaltning i uppdrag att utreda om det är möjligt.
Therese Johansson
Reporter
10 sep 2025
Malmö stad öppnar för att ta emot barn som förlorat sina föräldrar i kriget i Gaza. Frågan om huruvida en kommun ens kan organisera ett eget flyktingmottagande för barn ska nu utredas av tjänstemännen på arbetsmarknads- och socialförvaltningen, berättar Sedat Arif, kommunalråd i Malmö stad.
– Vi känner stor frustration över folkmordet i Gaza, och vill göra det vi kan för att hjälpa. Vi är naturligtvis medvetna om att vi inte kan bedriva utrikespolitik eller bryta mot lagen, utan första steget är att låta förvaltningen i lugn och ro utreda möjligheterna.
Malmö stad hoppas kunna inleda ett samarbete med UD, Migrationsverket och regeringen för att få till stånd en lösning. Flera länder som Italien, Irland och Spanien har redan tagit emot barn från Gaza, enligt Sedat Arif.
– Vi hoppas kunna ansluta och fortsätta Malmös långa tradition av att ta emot människor från krigshärjade länder. Vi har ett genuint intresse att hjälpa, och har gjort det med bland annat flyktingar från Ukraina och före detta Jugoslavien, och tagit emot judar som kom med de vita bussarna under andra världskriget.
Oppositionsrådet i Malmö stad ser inte att förslaget är genomförbart och menar att man ”lurar” malmöborna för att plocka politiska poäng.
– Det är ett cyniskt uttalande, säger Sedat Arif.
Hur skulle mottagandet fungera i praktiken?
– Skulle det finnas möjlighet att ta emot barn från Gaza kommer vi att titta på möjligheten med familjehem. Vi vet att det finns ett intresse bland malmöborna, många har skrivit i sociala medier eller hört av sig direkt till oss om detta. Vägen dit är lång, först behöver det ske en utredning, men man är välkommen att skicka in en intresseanmälan eller höra av sig till kommunen för mer information.
Therese Johansson
Reporter
10 sep 2025
Läs mer
Läs även

Regeringen vill införa fotboja för barn
I dag meddelade regeringen att de går vidare med förslagen om fotbo...

Utmaningar för socionomstudenter – ”kurser kan väcka minnen”
Det kan vara tufft att bli student. De som läser till socionom möte...

Boktips: Intro till den nya socialtjänstlagen
Tips på två böcker, "Den livsfarliga tystnaden" och "...

Boktips: En personlig resa för läsaren
Två böcker om ens inre vilja och mående. Vi tipsar om "Det exi...