9 jul 2024

Skola Socialtjänst

Gäller att vara vaksam när skolelever får lära sig om socialtjänsten

Ylva Spånberger Weitz. Foto: Gettyimages/Privat
Ylva Spånberger Weitz. Foto: Gettyimages/Privat

Soc för unga, där kunskap om socialtjänsten förs in i skolschemat, utformades först i Sollentuna. Forskaren Ylva Spånberger Weitz följde arbetet och är mestadels positiv. Men hon lyfter också aspekter där kommuner behöver vara vaksamma.

Tommy Johansson

Reporter

9 jul 2024

9 jul 2024

Det var från 2016 till 2021 som man i Sollentuna kommun tog fram, och arbetade med Soc för unga. FoU Nordväst bedrev följeforskning på projektet som leddes av Ylva Spånberger Weitz, lektor i socialt arbete vid Södertörns högskola.

– Resultatet visade tydligt att kunskapen om socialtjänsten generellt sett höjdes bland eleverna och att många tyckte att det var värdefull kunskap, säger hon.

Till skillnad från Haninge, där arbetet har organiserats via flera förvaltningar, drevs Soc för unga i Sollentuna främst av processledare på socialtjänsten och medarbetare på de skolor som deltog, totalt åtta. Där blev också utfallet ett annat.

– För socialtjänsten i Sollentuna var det svårt att få med sig skolorna i det här arbetet. Vissa har tagit det till sig men det är också ganska många som inte har hakat på, säger Ylva Spånberger Weitz.

Vad beror det på?

– De utmaningar som framför allt högstadielärarna lyfte var att det är svårt att få plats med allt i undervisningen. Det är mycket annat som ska in, särskilt när det gäller samhällskunskapen.

LÄS OCKSÅ >>> Evin och Basem är länken mellan medborgarna och socialtjänsten

Även om Ylva Spånberger Weitz lyfter Soc för unga som ett både gott, och effektivt exempel på kunskapshöjande åtgärder så uppmanar hon samtidigt till viss försiktighet.

– Under de intervjuer som vi hade med elever så framkom det att de som haft en negativ bild av socialtjänsten fick en mer positiv inställning, och det är ju i grunden väldigt bra. Men samtidigt kan det finnas en risk att man i sin iver att vända den negativa bilden av socialtjänsten inte ger utrymme åt de kritiska rösterna, säger hon.

– För det finns ju också elever som har negativa upplevelser, och de behöver man se och lyssna på. Där behöver man vara vaksam.

Tommy Johansson

Reporter

9 jul 2024

9 jul 2024

Läs mer

Socialt arbete
9 mar 2026

”Det finns en potential i att jobba med empowerment”

Psykoterapeuten Anna Amazeen har länge arbetat med personer som uts...

Aktuellt
4 mar 2026

Långa fängelsestraff för bortförande av placerade barn

Sex av sju åtalade döms till fängelse för bortförande av LVU-placer...

Aktuellt
4 mar 2026

Filmtips: Rörande familjeband i centrum

Tre aktuella filmtips som zoomar in på familjeband – berättelser om...

Läs även

Verktyg
23 feb 2026

Hur rekryteras tjejer i gängkriminella miljöer?

Tjejers roll i kriminella gäng får alltmer uppmärksamhet – men hur ...

Verktyg
23 feb 2026

Tjejer i gängkriminella miljöer – en blind fläck på kartan

Sofia Skau på sociala insatsgruppen i Södertälje jobbar med att fån...

Verktyg
7 jan 2026

Isak fick hjälp av barnombud: ”Alltid på min sida”

Första gången han fick kontakt med Barnrättsbyrån var Isak nervös. ...

Verktyg
5 jan 2026

Barnombud – Med barnet som uppdragsivare

Varje vecka hör barn av sig till Barnrättsbyrån. Här kan barn som h...

Verktyg
12 nov 2025

”Vi behöver lära oss mer om hur vi påverkas”

De senaste årens kriser har gett vind i seglen för antidemokratiska...

Verktyg
10 nov 2025

Så bemöter du personer med antidemokratiska idéer

Uttryck som kränker mänskliga rättigheter finns överallt. Från rasi...

Missa inget!

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och håll dig uppdaterad om aktuellt från Socionomen.