I den stora omställning av kriminalpolitiken som nu sker har svenska politiker blickat mot Danmark. Så hur har kriminalvården där påverkats?
Annika Sjöberg
Reporter
18 jun 2024
Efter 20 år med tuffare kriminalpolitik i Danmark har fler avtjänat fängelsestraff, och de sitter även inne under längre tid än förut. Under den här perioden har brottsnivån varken gått upp eller ner, berättar David Brehm Sausdal som är docent i kriminologi vid Lunds universitet.
– Att öka strafflängden bidrar inte till mindre brottslighet och mer trygghet. Om politikerna vill prata om hårdare tag så bör de fokusera på den moraliska frågan – att det kan anses vara rätt att den som begår brott också straffas, säger han.
LÄS OCKSÅ >>> Visionen ”Bättre ut” ifrågasätts när Sverige får flest fångar i hela Europa
För Kriminalvården i Danmark, och övriga aktörer inom rättsväsendet, har de hårdare tagen lett till en ansträngd situation. Kapacitetsutnyttjandet av låsta platser på anstalt låg för första kvartalet 2024 på 100,7 procent, antalet kriminalvårdare blev färre än kvartalet innan trots försök att rekrytera fler, och antalet incidenter med hot och våld ökade från 99 till 121.
– De som ska jobba på anstalterna har inte fått förutsättningar att göra ett tillfredsställande jobb. De har brist på resurser, höga stressnivåer och mycket psykisk ohälsa, säger David Brehm Sausdal.
LÄS OCKSÅ >>> Frivårdsinspektören: Svårt att föreställa sig Kriminalvårdens jätteökning
Han ser den politik som förs både i Danmark och nu även i Sverige som lite paradoxal då kriminaliteten i samhället har gått ner, även om Sverige har stora problem med gängkriminaliteten.
– Det politikerna säger sig eftersträva med minskad brottslighet och ökad trygghet finns redan och det är rätt märkligt att man skapar system som inte fungerar, som ska ta hand om problem som inte finns.
Han manar svenska politiker att titta mer kritiskt på den utveckling som varit i Danmark.
– Vi kan inte bara utveckla ny lagstiftning och straffa mer, och samtidigt inte erbjuda stöd och resurser till dem som ska arbeta med detta. Då blir det svårt för kriminella att komma bättre ut. Det blir snarare tvärt om.
LÄS OCKSÅ >>> Är det rätt prioriterat att satsa miljarder på fler fängelseplatser?
Annika Sjöberg
Reporter
18 jun 2024
Läs mer
IVO om långa väntetider på stödinsatser: "Oroande att det inte blir bättre"
För femte året i rad larmar IVO om långa väntetider på stödinsatse...
Läs även
Experten: Så ska medarbetare skyddas från otillåten påverkan
"Som arbetsgivare är man skyldig att så långt det är möjligt e...
Otillåten påverkan ett växande problem – vem kan stå emot?
Hot, våld och trakasserier. Enskilda socialarbetare drabbas hårt av...
Panelen: Så löser vi glesbygdens utmaningar
Fyra chefer inom socialtjänsten om styrkor och utmaningar med att j...
”Vi hittar lösningar, även om det kan kännas tufft”
Socionomen Oskar Konradsson valde det småskaliga framför Umeå. &quo...