”Finns en svårighet att föra bevisning kring ekonomiskt våld”

Helena Kumblad. Montage: Jens Magnusson/Privat
Helena Kumblad. Montage: Jens Magnusson/Privat

Utdragna bodelningar är ett stort problem för dem som utsätts för ekonomiskt våld. Många får inte pengarna de har rätt till – eftersom de inte har råd med juridisk hjälp.

Karin Persson

Reporter

15 apr 2025

Jens Magnusson

Illustration

15 apr 2025

15 apr 2025

Helena Kumblad är senior jurist på Verahill familjejuridik, som erbjuder klienter vägledning i bland annat vårdnadstvister och bodelningsprocesser. Hon möter ofta personer, vanligtvis kvinnor, som är utsatta för ekonomiskt våld av en tidigare eller nuvarande partner och berättar att en del av hjälpen till den utsatta går ut på att uppmärksamma att det faktiskt handlar om ekonomiskt våld.

– Det är man kanske inte alltid medveten om som klient. En del har ingen insyn i sin eller familjens ekonomi över huvud taget. Då gäller det för oss att förklara grundläggande rättigheter. Ett första steg är i regel att få hjälp av en jurist och ibland även en kontakt och samtalsstöd genom till exempel en kvinnojour, säger Helena Kumblad.

Som utsatt är det viktigt att ha ett kompetent juridiskt ombud som förstår det ekonomiska våldet, menar hon.

– Vi upplever att det finns en svårighet att föra bevisning kring ekonomiskt våld eftersom det i regel inte finns någon fällande dom att luta sig mot. Det gör det svårt för domstolen i de civilrättsliga målen att göra någon egen bedömning av det.

LÄS OCKSÅ >>> Lättare än någonsin att ta kontroll över en partners ekonomiska liv

Alla har rätt till juridiskt stöd, men vem ska betala för det? I vårdnadstvister har man ofta möjlighet att få en del omkostnader för rättsskydd ersatta via sin hemförsäkring. Det finns också möjlighet att få rättshjälp via staten om man har mycket låg inkomst, berättar Helena Kumblad.

Vid bodelning får man däremot i regel betala själv för sitt ombud. Utdragna bodelningsprocesser är ett stort problem där ekonomiskt våld relativt ofta förekommer, menar hon.

– Det blir en enorm inlåsningseffekt för dem som är utsatta. De kanske struntar i att genomföra bodelningen för att de inte har råd, trots att de har rätt till pengar.

I höstas tillsatte regeringen en utredning för att se över reglerna för bodelningsprocesser. Utredaren ska bland annat ta ställning till om det bör införas en tidsgräns för bodelningen och om det bör finnas en tidsfrist för när ens partner senast måste begära bodelning.

– Det är positivt, men så länge man inte gör någon utredning kring hur den ekonomiskt svagare parten kan få hjälp i den processen så kommer man inte åt problemet. Trots det har vi en förhoppning om att utredningen ska landa i något bra som gör att det går åt rätt håll. Det här är en väldigt aktuell fråga som berör allt fler.

Karin Persson

Reporter

15 apr 2025

Jens Magnusson

Illustration

15 apr 2025

15 apr 2025

Läs mer

Aktuellt
25 apr 2025

Regeringen upphäver socialtjänstens sekretess

Socialtjänstens sekretess upphävs och information ska kunna lämnas ...

C-uppsatser
23 apr 2025

Uppsats pekar på ensidigt fokus i Socialstyrelsens riktlinjer om autism

"Det saknas ett styrkebaserat sätt att framställa autism på&qu...

Tema
22 apr 2025

Panelen: Så ger vi stöd till dem som utsatts för ekonomiskt våld

Tre personer inom tre olika verksamheter berättar. "Den ekonom...

Läs även

Tema
22 apr 2025

Panelen: Så ger vi stöd till dem som utsatts för ekonomiskt våld

Tre personer inom tre olika verksamheter berättar. "Den ekonom...

Tema
22 apr 2025

"Om väggarna här kunde tala så skulle de gråta"

På Uppsala kvinnojour har man sett allt. Inte minst kvinnor som uts...

Tema
14 apr 2025

Lättare än någonsin att ta kontroll över en partners ekonomiska liv

Experten: "Vår digitala ekonomi har ökat risken för ekonomiska...

Tema
11 mar 2025

Panelen: Så jobbar vi med existentiell hälsa

"Behovet av att få samtala om existentiella frågor har funnits...

Tema
9 mar 2025

”Mening är som en krockkudde mot psykisk ohälsa”

Både i forskningen och i sina egna terapier ser Christina Lloyd att...

Tema
6 mar 2025

Så öppnar du för samtal om andlighet

Många vågar inte prata om sin andlighet för man är rädd att bli döm...

Missa inget!

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och håll dig uppdaterad om aktuellt från Socionomen.