25 feb 2025

C-uppsats

C-uppsatstävlingen 2025 – Uppsala universitet

Maya och Kajsa undersöker hur socialarbetare definierar barns delaktighet

Maya Elder (till vänster) och Kajsa Johansson. Foto: Privat
Maya Elder (till vänster) och Kajsa Johansson. Foto: Privat

Hur görs våldsutsatta barn delaktiga av socialtjänsten och kvinnojourer i beslut som rör dem och hur definierar socialarbetare delaktighet. Det har Maya Elder och Kajsa Johansson från Uppsala universitet undersökt i sin C-uppsats.

Tommy Johansson

Reporter

25 feb 2025

25 feb 2025

Vad handlar uppsatsen om?

Kajsa: Kortfattat så handlar den om hur barn som blivit utsatta för våld i nära relation görs delaktiga på behandlingssidan och på myndighetssidan inom socialtjänsten, och även hos kvinnojourer. Vi har också tittat på hur delaktighet definieras inom de här tre verksamheterna.

Varför blev ni intresserade av ämnet?

Maya: Vi var båda intresserade av delaktighet redan innan vi började på socionomprogrammet, särskilt barns delaktighet eftersom de är så utsatta.

Kajsa: Det pratas så mycket om vikten av barns delaktighet. Vi var nyfikna på hur det såg ut i praktiken.

LÄS OCKSÅ >>> Barnombudsman Juno Blom: ”Jag är stolt att jag vågat”

Fakta: Maya Elder

Gör nu: Jobbar med placerade barn på ett HVB-hem och inom öppenvården.

Drömjobb: Vill jobba behandlande med barn och unga men vet inte riktigt hur än. Ser fram emot ett brett yrkesliv och vill gärna prova olika roller.

Hur gick ni till väga?

Kajsa: Det här är en samverkansuppsats med Rädda barnen, som hade det här ämnet som en uppsatsidé. De hade då tänkt sig en kvalitativ studie med intervjuer. Så vi började med att maila massa kommuner och kvinnojourer i mellansverige.

Maya: Vi fick in jättemycket material. Det blev en stor utmaning att sortera och sammanställa för att få fram ett tydligt resultat.

Fakta: Kajsa Johansson

Gör nu: Jobbar som biståndshandläggare för äldre, 65 år och uppåt.

Drömjobb: Trivs med att jobba med både barn och äldre. Vill precis som Maya prova flera olika roller under yrkeslivet.

Vilka är de viktigaste resultaten?

Kajsa: Alla verksamheter talade om barns delaktighet som att informera, lyssna och möjliggöra delaktighet. Samtidigt var det inte tydligt definierat på arbetsplatserna, det var mer att de intervjuade sa saker som indikerade att det handlade om att informera, lyssna och möjliggöra.

Maya: När vi frågade intervjupersonerna om de har en gemensam definition på arbetsplatsen så svarade nästan alla att de tror och hoppas det, men att det inte var något man hade pratat om.

Vem bör läsa uppsatsen?

Maya: Alla som jobbar med barn i allmänhet, inte bara våldsutsatta barn. Om man inte har en gemensam, tydlig och uttalad syn på delaktighet så kan uppsatsen kanske skapa diskussioner på arbetsplatsen, där man tillsammans reflekterar över hur man definierar delaktighet.

LÄS OCKSÅ >>> Här kan du ta del av uppsatsen i sin helhet

Tommy Johansson

Reporter

25 feb 2025

25 feb 2025

Läs mer

Tema
9 mar 2025

”Mening är som en krockkudde mot psykisk ohälsa”

Både i forskningen och i sina egna terapier ser Christina Lloyd att...

C-uppsatser
7 mar 2025

Hur fungerar det förebyggande arbetet mot sexuella övergrepp på Sis?

"Det saknas en bra incidenthantering", förklarar Bianca D...

Tema
6 mar 2025

Så öppnar du för samtal om andlighet

Många vågar inte prata om sin andlighet för man är rädd att bli döm...

Läs även

C-uppsatser
7 mar 2025

Hur fungerar det förebyggande arbetet mot sexuella övergrepp på Sis?

"Det saknas en bra incidenthantering", förklarar Bianca D...

C-uppsatser
4 dec 2024

Malin och Johanna vinnare i Socionomens C-uppsatstävling 2024

Johanna Hultqvist och Malin Lång från Göteborgs universitet prisas ...

C-uppsatser
22 jul 2024

Normer och ideal får personer med adhd att vilja få en avdiagnostisering

"Vi har sett att det finns en skam kopplad till att få en diag...

C-uppsatser
15 jul 2024

Personer med schizofreni särskilt utsatta för social exkludering

"Allmänheten behöver få mer information om sjukdomen för att m...

C-uppsatser
26 jun 2024

Fanny och Nataniele granskade mängder av Flashback-inlägg om socialtjänsten

"Vissa av trådarna hade upp till 700 kommentarer, där vissa sk...

C-uppsatser
22 maj 2024

Hur påverkar socionomutbildningen studenters psykiska hälsa?

Nelly Erdenback och Cornelia Sundelin har undersökt hur socionomstu...

Missa inget!

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och håll dig uppdaterad om aktuellt från Socionomen.