Startskott för ny studie om föräldraskap och funktionsnedsättning

Personer med funktionsnedsättning sökes, som vill berätta om sina erfarenheter i en större intervjustudie om familjebildning och föräldraskap.
Personer med funktionsnedsättning sökes, som vill berätta om sina erfarenheter i en större intervjustudie om familjebildning och föräldraskap.

Projektet “Min sexualitet – min rätt” söker efter personer med funktionsnedsättning som vill berätta om sina erfarenheter i en större intervjustudie om familjebildning och föräldraskap.

Socionomen

6 apr 2022

6 apr 2022

 FN har i konventionen om rättigheter för personer med funktionsnedsättning, (CRPD), slagit fast att personer med funktionsnedsättning har rätt till föräldraskap och familjebildning. Det innebär bland annat rätten att själv bestämma om och när man vill bli föräldrar och hur många barn man vill ha.

– Flera personer med funktionsnedsättning beskriver en upplevelse av strukturell diskriminering relaterat till sitt föräldraskap. Vi behöver förstå mer kring detta, vilka hinder man upplever och hur de kan förebyggas, säger folkrättsjuristen Hanna Gerdes som på uppdrag av Funktionsrätt Sverige ska genomföra intervjustudien.

Intervjustudien är en del av projektet “Min sexualitet – min rätt” där man tagit del av flera vittnesmål där personer med funktionsnedsättning och kronisk sjukdom upplever brist på stöd i relation till sitt föräldraskap.

Nu letar alltså projektet efter personer med funktionsnedsättning som vill berätta om sina erfarenheter i en större intervjustudie om familjebildning och föräldraskap.

– Vi vill prata med dig som har en funktionsnedsättning och som är eller vill bli förälder eller är (o)frivilligt barnlös, men också personer som i sin yrkesroll som jobbar med dessa frågor. Vi vill förstå vilka förutsättningar och utmaningar som finns för ett likvärdigt föräldraskap” säger Hanna Öfors, projektledare på Min sexualitet – min rätt, i ett pressmeddelande.

FAKTA Min sexualitet – min rätt

Är ett samarbete mellan Funktionsrätt Sverige och RFSU. Arbetet håller på i tre år och finansieras av Allmänna Arvsfonden. Målet är att sprida kunskap om den sexuella hälsan hos personer med funktionsnedsättning samt ger våra målgrupper verktyg för att skapa förändrin

 

 

Socionomen

6 apr 2022

6 apr 2022

Läs mer

Verktyg
7 jan 2026

Isak fick hjälp av barnombud: ”Alltid på min sida”

Första gången han fick kontakt med Barnrättsbyrån var Isak nervös. ...

Verktyg
5 jan 2026

Barnombud – Med barnet som uppdragsivare

Varje vecka hör barn av sig till Barnrättsbyrån. Här kan barn som h...

Aktuellt
5 jan 2026

Nya lagar 2026 som du måste hålla koll på

Bostadsbidraget för barnfamiljer höjs, oskuldskontroller förbjuds o...

Läs även

Aktuellt
5 jan 2026

Nya lagar 2026 som du måste hålla koll på

Bostadsbidraget för barnfamiljer höjs, oskuldskontroller förbjuds o...

Aktuellt
23 dec 2025

Röda dagar 2026 – planera årets semesterdagar

Vill du ta långledigt i år för att resa bort eller behöver du plane...

Aktuellt
17 dec 2025

”Ett paradigmskifte” – kritik mot förslag om vårdfokus i elevhälsan

Elevhälsans psykosociala insats ska utgöras av hälso- och sjukvårds...

Aktuellt
16 dec 2025

Regeringen föreslår ny lag om socialdataregister

I dag föreslår regeringen en ny lag om socialdataregister som ska g...

Aktuellt
5 dec 2025

Filmtips: Dokumentär om svensk pedofilskandal

Två filmer och en dokumentär att se på bio och på streamingtjänster.

Aktuellt
3 dec 2025

Arbetet med nya riktlinjer för psykisk ohälsa kritiseras

Kompetensen hos de sakkunniga som arbetar med nya riktlinjer för be...

Missa inget!

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och håll dig uppdaterad om aktuellt från Socionomen.