Projektet “Min sexualitet – min rätt” söker efter personer med funktionsnedsättning som vill berätta om sina erfarenheter i en större intervjustudie om familjebildning och föräldraskap.
Socionomen
6 apr 2022
FN har i konventionen om rättigheter för personer med funktionsnedsättning, (CRPD), slagit fast att personer med funktionsnedsättning har rätt till föräldraskap och familjebildning. Det innebär bland annat rätten att själv bestämma om och när man vill bli föräldrar och hur många barn man vill ha.
– Flera personer med funktionsnedsättning beskriver en upplevelse av strukturell diskriminering relaterat till sitt föräldraskap. Vi behöver förstå mer kring detta, vilka hinder man upplever och hur de kan förebyggas, säger folkrättsjuristen Hanna Gerdes som på uppdrag av Funktionsrätt Sverige ska genomföra intervjustudien.
Intervjustudien är en del av projektet “Min sexualitet – min rätt” där man tagit del av flera vittnesmål där personer med funktionsnedsättning och kronisk sjukdom upplever brist på stöd i relation till sitt föräldraskap.
Nu letar alltså projektet efter personer med funktionsnedsättning som vill berätta om sina erfarenheter i en större intervjustudie om familjebildning och föräldraskap.
– Vi vill prata med dig som har en funktionsnedsättning och som är eller vill bli förälder eller är (o)frivilligt barnlös, men också personer som i sin yrkesroll som jobbar med dessa frågor. Vi vill förstå vilka förutsättningar och utmaningar som finns för ett likvärdigt föräldraskap” säger Hanna Öfors, projektledare på Min sexualitet – min rätt, i ett pressmeddelande.
FAKTA Min sexualitet – min rätt
Är ett samarbete mellan Funktionsrätt Sverige och RFSU. Arbetet håller på i tre år och finansieras av Allmänna Arvsfonden. Målet är att sprida kunskap om den sexuella hälsan hos personer med funktionsnedsättning samt ger våra målgrupper verktyg för att skapa förändrin
Socionomen
6 apr 2022
Läs mer
Läs även
Filmtips: Dokumentär om svensk pedofilskandal
Två filmer och en dokumentär att se på bio och på streamingtjänster.
Arbetet med nya riktlinjer för psykisk ohälsa kritiseras
Kompetensen hos de sakkunniga som arbetar med nya riktlinjer för be...
Socialsekreterare attackerades på jobbet
I samband med en fikapaus blev två medarbetare på socialtjänsten i ...
Nu rivs sekretessen i socialtjänsten – vad innebär nya lagen?
I dag träder en ny sekretessbrytande bestämmelse i kraft. Vad inneb...