Människohandlare utnyttjar den ekonomiska krisen i pandemins spår.
Nationellt metodstöd mot prostitution och människohandel, NMT, har sett att fler tjejer lockas och luras in i prostitution som en följd av pandemin. Det uppger TT. Många av tjejerna kommer från Rumänien och NMT ser att gruppen har breddats under pandemin. Kvinnorna lockas med erbjudanden om jobb som städerska eller frisör.
– Det är ganska lätt att haka på någon som säger att ”följ med mig, jag ska fixa jobb till dig”, när man inte har mat på bordet. Men just den här gruppen hade kanske i normala fall inte varit så lätt att kroka upp, säger Anna Runesson på NMT i region mitt.
Enligt NMT har den svenska pandemistrategin dessutom lett till att kvinnor som befunnit sig i prostitution i länder som har stängts ned, som exempelvis England eller Tyskland, sökt sig till Sverige, skriver TT.
Läs mer
Läs även
Moderaterna vill korta socionomutbildningen
Slopa examensarbetet och gör socionomutbildningen kortare. Det kan ...
Skyddade personuppgifter sökbara för 29 000 anställda
Anställda med skyddade personuppgifter har slagit larm tidigare. Än...
Trenden har vänt – ungas skärmtid minskar
Föräldrar är mer restriktiva med att ge mobiltelefoner till sina yn...
Nya lagen: Brottsligt att förolämpa socialsekreterare
Från och med halvårsskiftet är det brottsligt att förolämpa socials...