Möjligheterna för unga med social ångest att få behandling med KBT är begränsade, men nu finns ett alternativ. Forskare på Karolinska har utvecklat internetbaserad terapi som kan korta väntetiderna.
Av: Annika Clemens
9 jun 2021
Brist på terapeuter och långa avstånd till tillgängliga kliniker orsakar långa väntetider till kognitiv beteendeterapi (KBT) för unga med social ångest.
För att fler unga ska få behandling har forskare på Karolinska institutet och barn- och ungdomspsykiatrin i Stockholm utvecklat en internetbaserad behandling med goda resultat.
Behandlingen är ett tio veckor långt KBT-program för unga med social ångest.
Studien har publicerats i den vetenskapliga tidskriften Jama Psychiatry och visar att behandlingen över internet är effektiv och kan leda till att fler unga får behandling. Varje behandlare kan ta emot fler patienter då det bara går åt en fjärdedel av den tid en vanlig KBT-behandling tar. Dessutom kan föräldrar och barn ta del av behandlingen utan att ta ledigt från arbete och skola. Forskarna tror också att det är lättare för unga med social ångest att söka hjälp digitalt eftersom de har svårt att träffa nya personer och befinna sig i nya situationer.
Social ångest är en sjukdom som oftast debuterar i barndomen. Rädslan som kommer med social ångest leder ofta till att personerna undviker ångestväckande situationer, något som i sin tur leder till nedsatt vardagsfunktion. Utan behandling för unga finns risk att sjukdomen blir kronisk och leder till allvarlig psykisk ohälsa i vuxenlivet.
Den vetenskapliga artikeln finns att läsa här: https://jamanetwork.com/journals/jamapsychiatry/fullarticle/2779637
Av: Annika Clemens
9 jun 2021
Läs mer
”Svårt att ändra ett beteende om man inte erkänner det”
När våldsutövare inte erkänner sitt beteende är det svårt för famil...
Läs även
Grova förolämpningar på mejl ledde till åtal
Otrevliga mejl ledde till det första åtalet om förolämpning mot soc...
Närmare hundra anmälningar – bara ett åtal
✓ Karta: Så många anmälningar har gjorts i varje region. ✓ Vad räkn...
Boktips: Livet med diagnos och svensk integrationspolitik
I boken Imorgon ska jag vara som alla andra möter man reflektioner...
Hög omsättning på personal blir en ond spiral
Förtvivlade medarbetare, stora mängder vikarier och enda möjlighete...