Framtidens polis måste arbeta mer brottsförebyggande

Polisen står inför flera utmaningar i framtiden. Foto: Getty Image
Polisen står inför flera utmaningar i framtiden. Foto: Getty Image

Polismyndigheten kommer att behöva lägga ett större fokus på långsiktigt brottsförebyggande arbete i framtiden, visar ny rapport.

Jenny Palmqvist

13 jan 2022

13 jan 2022

Specialisering, akademisering och en aktivare roll i metodutveckling som vilar på vetenskaplig grund. Där har vi vägen framåt för svensk polis enligt rapporten Framtidens Polis 2.0  som Polisförbundet tagit fram i samarbete med Kairos Future.

Brott och straff har seglat upp till en av de viktigaste samhällsfrågorna för svenska väljare. En konsekvens av den organiserade brottsligheten och det explosiva våld gängkriminaliteten fört med sig. Samtidigt sker allt fler brott på nätet och teknikutvecklingen går allt snabbare inom flera områden. Det här ställer nya krav på polisen och framtidens polisutbildning, enligt rapportförfattarna.

Den nya rapporten bygger bland annat på enkätundersökningar, intervjuer med utländska polisförbund samt workshop med en svensk expertpanel och lyfter bland annat att det långsiktiga brottsförebyggande arbetet behöver prioriteras. Polisen behöver även bli synlig på nya vis och digitala kanaler blir allt viktigare. Man behöver även tillsätta resurser för kontinuerlig kompetensutveckling.

– Att genomföra rekommendationerna i den här rapporten utgör en god start för att polisen ska bli bättre rustad för att möta 2000-talets utmaningar och förväntningar, skriver Amir Rostami, polis, forskare och docent i kriminolog, i rapportens förord.

I rapporten sammanfattas även olika trender som kommer att ha stor betydelse för Polismyndigheten och medföra olika utmaningar:

1.Ökade krav på offentlig sektor. Utmaning att behålla förtroende och tillit.

2. Ökad urbanisering och obalans mellan stad och landsbygd. Utmaning med ökade socioekonomiska klyftor, samverkan med andra myndigheter samt problem att vara hela Sveriges polis.

3. Ökat fokus på säkerhet och krisberedskap. Utmaning med ytterligare krav på beredskap i form av både numerär och kompetens.

4. Teknikutvecklingen går allt snabbare inom fler områden. Utmaning att hänga med gällande arbetssätt, rutiner, utbildning med mera.

5. Ökad cybersårbarhet. Utmaning att säkra, skydda och motverka attacker via teknik och kunskap.

6. Brottsligheten fortsatt mer internationell och tekniskt avancerad. Utmaning att omvärldsbevaka och jobba med underrättelseverksamhet, att samverka internationellt samt att ha rätt kompetens inom kåren.

7. Klyftorna i samhället riskerar att fortsätta öka. Utmaning att brottslighet och ohälsa påverkas vilket ställer krav på polisiär kompetens och samverkan.

8. Striden om sanningen blir viktigare. Utmaning att uppfattas som professionell, objektiv och trovärdig.

9. Ökade krav på samarbete mellan olika aktörer. Utmaning att få till varaktiga samarbeten som fungerar i vardagen.

Här kan ni ta del av rapporten i sin helhet

Jenny Palmqvist

13 jan 2022

13 jan 2022

Läs mer

Porträtt
2 feb 2026

Han vill reformera socialtjänsten: ”Socionomer måste ut på gatorna”

Riv ner och bygg upp – och kapa cheferna. Ett riskabelt uttalande f...

Aktuellt
30 jan 2026

Ny GD på Sis – Vill jobba medmänskligt med gränssättning

Martin Valfridsson blir ny generaldirektör. ”Vi måste försöka få ba...

Aktuellt
29 jan 2026

Moderaterna backar – vill ha kvar examensarbetet

Förslaget att korta flera yrkesutbildningar, däribland socionomutbi...

Läs även

Aktuellt
30 jan 2026

Ny GD på Sis – Vill jobba medmänskligt med gränssättning

Martin Valfridsson blir ny generaldirektör. ”Vi måste försöka få ba...

Aktuellt
29 jan 2026

Moderaterna backar – vill ha kvar examensarbetet

Förslaget att korta flera yrkesutbildningar, däribland socionomutbi...

Aktuellt
29 jan 2026

Erfarenheter från professionen förmedlas inte vidare

När kunskapsstyrningen brister riskerar den nya socialtjänstlagens ...

Aktuellt
28 jan 2026

Filmtips: Rösten från Gaza är hjärtskärande

Tre aktuella filmtips som behandlar aktuella ämnen och människans i...

Aktuellt
27 jan 2026

Relationer avgörande för att stoppa gängens rekrytering

Tidiga förebyggande insatser är nyckeln för att unga inte ska dras ...

Aktuellt
21 jan 2026

Björn Wiman: ”En sorg som man tvingas leva med”

Som barn växer Björn Wiman upp med en pappa som sällan är där. Men ...

Missa inget!

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och håll dig uppdaterad om aktuellt från Socionomen.