6 nov 2024

Filmtips

Filmtips: Norsk-svensk Cannes-vinnare om övergrepp i skolmiljö

I den prisbelönta filmen Armand får vi följa hur skola och föräldrar hanterar ett möjligt övergrepp mellan två elever. ”Filmen är ett intelligent kammarspel som snyggt slänger sig mellan genrer”, skriver Socionomens recensent Fredrik Söderlund.

Fredrik Söderlund

Redaktör

6 nov 2024

6 nov 2024

Tatami

Iranskan Leila ska tävla i judo-VM i Georgien tillsammans med sin tränare Maryam. För varje match som teamet vinner kommer de närmare en eventuell final mot israeliskan Shani. Problemet är att Irans ledarstab och president förbjuder matchen av politiska skäl. Hot, förföljelse och terror i det tysta genomsyrar plötsligt det iranska teamets vistelse.

Tatami handlar om att jobba hårt för en dröm som är på väg att krossas efter påtryckningar från en skräckslagen regering. Filmen är lika mycket en paranoiathriller som ett upp till kamp-drama och skakande nutidsporträtt. Allt är dessutom tjusigt inlindat i ett krispigt svartvitt foto.

Går på bio

Club Zero

En surrealistisk och smått skrämmande film om vår moderna syn på idealism, objektifiering och den nitiska strävan efter välmående. Fru Novak är lärare på en privatskola och undervisar i en klass om att äta medvetet.

Som ett hälsosamt komplement till läroplanen accepteras hennes metoder till en början av en grupp entusiastiska deltagare. När hon så småningom insisterar på att eleverna ska sluta äta tar allt en bisarr vändning.

Filmen är pepprad med satir och dragen till sin spets, men har sina bisarra sanningar och kusliga minimalism. Mia Wasikowska är dessutom väldigt bra i sin roll som avtrubbad och manipulativ pedagog.

Premiär 8 november

Armand

Detta norsk-svenska samarbete blev rättmätigt prisbelönt på årets filmfestival i Cannes. Sexåriga Armand anklagas för att ha sexuellt ofredat sin kompis och föräldrarna kallas in akut av skolledningen. Vi får aldrig se barnen utan får förlita oss på ett ord mot ordkrig mellan förmyndarna. Blickspelet, den tryckande värmen, de förutfattade meningarna och skolans desperata försök att hålla situationen på en respektfull nivå.

Allt är skapat med en imponerande täthet av debutregissören Halfdan Ullman Tøndel. Filmen är ett intelligent kammarspel som snyggt slänger sig mellan genrer med en skådespelarensemble av yttersta klass.

Går på bio

Fredrik Söderlund

Redaktör

6 nov 2024

6 nov 2024

Läs mer

Krönika
25 mar 2025

”En ledsen bonusmamma är värd mer än ingen alls”

Under den stora flyktingvågen 2015 blev Eyan som en bonusson för Ca...

Ny forskning
23 mar 2025

Så formar nya socionomer sin yrkesidentitet

Forskaren Johan Fagerberg pekar på fyra faser under utbildningen: s...

Aktuellt
21 mar 2025

Utredning om existentiell hälsa klar – fyra områden lyfts fram

Folkhälsomyndighetens utredare: "Nu kan vi ta det här begreppe...

Läs även

Aktuellt
21 mar 2025

Utredning om existentiell hälsa klar – fyra områden lyfts fram

Folkhälsomyndighetens utredare: "Nu kan vi ta det här begreppe...

Aktuellt
19 mar 2025

Filmtips: Brittisk socialrealism när den är som bäst

Brittiska regissören Andrea Arnold återigen aktuell med ny film om ...

Aktuellt
14 mar 2025

Så ska Östersund få personalen att stanna

Positiv utveckling i personalomsättningen bland akademiker i Östers...

Aktuellt
12 mar 2025

Håller Umeå på att bli mer utsatt för gängkriminalitet?

Umeå har hittills inte haft lika stora problem som andra städer – m...

Aktuellt
26 feb 2025

Sara tvingas säga upp sig – skulle helst jobba kvar i hemtjänsten

Regeringens skärpta krav kring arbetstillstånd sätter Sara från Bos...

Aktuellt
17 feb 2025

Socionomen Karin orosanmäldes av arg klient

"Jag visste ju att det inte stämde", säger hon om anmälan...

Missa inget!

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och håll dig uppdaterad om aktuellt från Socionomen.