15 feb 2021

Socialtjänst

Nyttan med IBIC ifrågasätts i utvärdering

Eva Hagbjer, projektledare på Myndigheten för vård- och omsorgsanalys. Fotograf: Rickard Kilström
Eva Hagbjer, projektledare på Myndigheten för vård- och omsorgsanalys. Fotograf: Rickard Kilström

Ny rapport: Effekten av arbetssättet är begränsad.

15 feb 2021

Över hälften av landets kommuner använder arbetssättet IBIC, Individens behov i centrum, i socialtjänsten. Men nu visar en ny rapport från Myndigheten för vård- och omsorgsanalys att de fördelar som man hade hoppats uppnå med arbetssättet har uteblivit på nationell nivå, och att det behövs ytterligare förändringsarbete för att nå de önskade målen.

– Syftet med IBIC är gott, men utifrån vad vår utvärdering visar är frågan om effekterna av arbetssättet i dag motsvarar den tid och det utvecklingsarbete som krävs för att införa det, säger Eva Hagbjer, projektledare på Myndigheten för vård- och omsorgsanalys, i ett pressutskick.

Syftet med IBIC är bland annat att göra stödet till brukarna lättare att följa upp systematiskt, utifrån varje individs behov och förutsättningar. Och enligt rapporten tycks IBIC öka jämförbarheten och tydligheten, men det gör samtidigt att komplexiteten och tidsåtgången för utredningarna ökar. Dessutom bidrar det främst till ökad likvärdighet och jämförbarhet inom, snarare än mellan, kommunerna, enligt myndigheten.

Myndighetens rekommendation är bland annat att kommunerna bör samla och jämföra sina erfarenheter av IBIC, i samråd med brukare, och att Socialstyrelsen och kommunerna sedan tar fram mer konkreta stöd och vägledningar för hur verksamheterna bäst kan använda arbetssättet. Bland annat behövs en gemensam tolkning av hur IBIC bör användas i arbetet med dokumentation och uppföljning för att öka möjligheten till jämförelser mellan kommuner, skriver myndigheten.

Jean-Luc af Geijerstam, generaldirektör på Myndigheten för vård- och omsorgsanalys. Fotograf: Rickard Kilström

Jean-Luc af Geijerstam, generaldirektör på Myndigheten för vård- och omsorgsanalys. Fotograf: Rickard Kilström

– Bland annat ser vi behov av ett nationellt kvalitetsregister för att systematiskt kunna jämföra socialtjänstens resultat mellan kommuner, säger Jean-Luc af Geijerstam, generaldirektör på Myndigheten för vård- och omsorgsanalys.

Arbetssättet lanserades för knappt fem år sedan. Myndigheten för vård- och omsorgsanalys har på uppdrag av regeringen utvärderat det utifrån ett brukar- och organisationsperspektiv. Några kommuner rapporterar stora fördelar av IBIC men majoriteten beskriver en mer begränsad nytta av arbetssättet.

 

LÄS MER: Läs hela rapporten ”Effekten av IBIC. En utvärdering av arbetssättet Individens behov i centrum i socialtjänsten” här 

 

Läs mer

Socialt arbete
16 apr 2025

Humor, värme och allvar i succépodden "Kan Eddie få ett jobb?"

Efter ett liv i kaos söker Eddie Jansson nu en stabil tillvaro – me...

C-uppsatser
16 apr 2025

Studenter intervjuar Sis-anställda om verksamheten innanför väggarna

Unikt inifrånperspektiv från före detta Sis-anställda i Rasmus Åkes...

Tema
15 apr 2025

Experten: Så kan personer som utsätts för ekonomiskt våld få hjälp

Finns stöd att få för personer som utsätts för ekonomiskt våld – me...

Läs även

Nyheter
10 apr 2025

Granskning visar på brister i statens arbete mot ekonomiskt våld

Undermåligt, eftersatt och dåligt uppmärksammat. "Överlag otil...

Nyheter
5 mar 2025

"Möjligheterna till att göra några egentliga avtryck begränsas"

Fyra röster om utredningsförslagen kring socionomutbildningen.

Nyheter
4 mar 2025

Utredare vill se utökat fokus på juridik i socionomutbildningen

"Ska inte bara handla om socialrätt, man behöver också kunskap...

Nyheter
10 feb 2025

”När ska någon säga att övningen är slut?”

Socialchefen i Örebro bekräftar att medarbetare från socialförvaltn...

Nyheter
17 jan 2025

Högskolan Väst har examinerat första kullen socionomer

40 nya socionomer redo för arbetslivet – och några har redan fått j...

Nyheter
10 dec 2024

Knivskuren socialsekreterare var rädd för klienten

I oktober knivskars en socialsekreterare i Mellerud i ett möte med ...

Missa inget!

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och håll dig uppdaterad om aktuellt från Socionomen.