Tidigt förebyggande arbete mot gängkriminalitet efterlystes i Umeå

För varje krona som går till polisen borde tio kronor gå till skola, förskola och socialtjänst. Det slog kommunpolis Mats Bäckström fast i tisdagens panelsamtal om hur unga i Umeå ska hållas borta från kriminella gäng.

Annika Sjöberg

Reporter

12 mar 2025

Annika Clemens

Reporter

12 mar 2025

12 mar 2025

När en panel bestående av experter och politiker möttes i Umeå på tisdagskvällen var temat hur unga ska hållas borta från kriminella gäng. Panelen konstaterade att Umeå hittills inte haft lika stora problem med unga som dras in i grov kriminalitet som många andra svenska städer av ungefär samma storlek.

Det geografiska läget har skyddat, liksom det faktum att staden inte har utsatta områden på samma sätt som andra storstäder, och till  viss del har även universitetet varit en skyddsfaktor.

Samtidigt syns flera oroande tecken på att situationen håller på att förändras.

Caroline Bergh, skolkurator på Maja Beskow-skolan, berättade att hon ser hur många elever inte klarar sig igenom skolan.

– Vi har inte en skola för alla. Många med NPF-diagnoser klarar sig inte i dagens skola.

LÄS OCKSÅ >>> Så jobbar Uppsala med unga avhoppare

För att förhindra en negativ utveckling efterlystes mer  samverkan mellan olika delar av samhället. Socialtjänsten behöver hjälp att nå ut till familjer som de i dag inte når, berättade Annelie Lindberg, som arbetar i första linjen inom socialtjänsten och även är förtroendevald för Akademikerförbundet SSR.

Paneldeltagarna lyfte flera olika varningstecken och utmaningar för framtiden. Cecilia Ravry, utvecklingsstrateg för brottsförebyggande arbetet i Umeå kommun, tog upp svårigheten med sociala medier, där rekryteringen till kriminella gäng ofta äger rum.

– Jag har inte svaret på hur vi ska hantera det, men vi måste börja prata om det.

Igor Hell, Mats Bäckström, Annelie Lindberg, Linda Arnell, Caroline Bergh och Cecilia Ravry.

Linda Arnell, forskare vid institutionen för socialt arbete vid Umeå universitet, fick medhåll från övriga i panelen när hon efterlyste politiker som  tittar mer på forskningen.

– Hårdare straff har inte en förebyggande effekt, det är en kortsiktig lösning som inte hjälper.

LÄS OCKSÅ >>> Vem blir kriminell? – Att välja rätt i det förebyggande arbetet

Igor Hell (M), ledamot i individ- och familjenämnden, var på grund av sjukdom ensam representant för Umeås politiker. Han konstaterade att det har gått bra för Umeå ekonomiskt och att kommunen för ett par år sedan gjorde ett stort överskott. Ändå har individ- och familjenämnden röda siffror sedan flera år tillbaka, bland annat på grund av högre kostnader för placeringar på HVB-hem. De har inte nödvändigtvis blivit fler, utan snarare dyrare.

Hur det ska gå med de krav som ställs när nya socialtjänstlagen träder i kraft i sommar är också ovisst.

– Jag har lyft att lagen innebär att det förebyggande arbetet ska bedrivas av hela kommunen, inte bara socialtjänsten,  men jag tror inte att alla har förstått det.

Panelsamtalet arrangerades av tidningarna Akademikern och Socionomen i samarbete med Akademikerförbundet SSR.

Annika Sjöberg

Reporter

12 mar 2025

Annika Clemens

Reporter

12 mar 2025

12 mar 2025

Läs mer

Verktyg
1 jul 2025

Mer fokus på medicinering än samtalsstöd inom palliativ vård

Forskaren: Samtalsstöd till personer i livets slutskede ses mer som...

Ledare
1 jul 2025

"3 råd till regeringen inför nya SoL"

Skarpt läge – nu träder nya socialtjänstlagen i kraft. Här ger Soci...

Verktyg
30 jun 2025

Så blir vi bättre på att prata om döden

Kuratorn och forskaren Camilla Udo har lång erfarenhet av att föra ...

Läs även

Aktuellt
26 jun 2025

Barn i fängelse diskuterades i Almedalen – ”Otroligt allvarligt”

Kommer Kriminalvården kunna följa barnkonventionen? Det debatterade...

Aktuellt
26 jun 2025

"Finns bitar i det här som är väldigt komplicerat, svårt och farligt"

Stor enighet under Socionomens debatt om otillåten påverkan – tills...

Aktuellt
25 jun 2025

”Fängelsekulturen får ett starkt genomslag”

Vad kan Sverige vänta sig när ungdomsfängelser införs 2026? Vi fråg...

Aktuellt
24 jun 2025

Skåne avvecklar vårdval för Laro

I tio års tid har region Skåne haft fritt vårdval för lLaro. Men mo...

Aktuellt
23 jun 2025

HVB-utredningen föreslår omfattande förändring

Regeringens utredare vill göra om HVB till Hem för barn och unga, HBU.

Aktuellt
18 jun 2025

Boktips: Barn i Gaza berättar om sina liv i boken "Här var vårt hus"

Unik inblick, från barns perspektiv, om den brutala vardagen i krig...

Missa inget!

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och håll dig uppdaterad om aktuellt från Socionomen.